رئیس سازمان بورس اعلام كرد

افزایش دامنه نوسان بورس تا ۱۰ درصد

افزایش دامنه نوسان بورس تا ۱۰ درصد به گزارش میزان سنج، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش دامنه نوسان تا ۱۰ درصد و برخورد با ایران خودرو به علت تعهد نکردن به عرضه محصولات خود در بورس کالا اطلاع داد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مجید عشقی امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه بازار سرمایه امسال چند مرحله فراز و فرود داشت، اظهار نمود: سالجاری تحولات اقتصادی جهانی سبب شد قیمتها ریزش داشته باشد، پس از آن هم بحث های سیاسی روی بازار تأثیر داشت. البته نوسانات با صندوق های بازارگردانی و تثبیت و توسعه کنترل شد و روند بازار منطقی بود. از طرفی سازمان برنامه هایی که در سال ۱۴۰۰ اعلام نموده بود را با قوت پیگیری کرد. یکی از این برنامه ها شکست انحصار در صدور مجوز نهادهای مالی بود که در حوزه شرکتهای کارگزاری، سبدگردان، سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری و… بود.
وی با تکیه بر این که شرکتهای خدمات دهنده بازار سرمایه گسترش یافتند، اظهار داشت: در این خصوص یکی از اهداف اصلی توسعه صندوق غیرمستقیم با کمک نهادهای مالی بود. در سال آینده هم توسعه این صندوق ها را در دستور کار داریم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به افزایش دامنه نوسان اظهار داشت: افزایش دامنه نوسان سبب شد نقدشوندگی سهم ها افزایش پیدا کند. این مورد در سال آینده با ساختار جدید و طبقه بندی بازارها ادامه پیدا می کند تا به جایی برسیم که دامنه نوسان منطقی داشته باشیم. البته دستکاری ممتد و پشت سر هم زیرساختارهای بازار خوب نیست. تاریخ مشخصی هم برای تغییر دامنه وجود ندارد. اما به صورت کامل تا ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

ارتقای بازار پایه
عشقی همینطور از ارتقای بازار پایه اطلاع داد و اظهار داشت: شرکتهای گوناگونی در بازار پایه قابلیت پذیرش دارند و دلیلی ندارد در بازار پایه باشند. این مورد در فرابورس در حال بررسی است. سایر شرکت ها به بازار توافقی می روند که دستورالعمل آن مشخص شده است.

رئیس سازمان بورس ضمن اشاره به راه اندازی گواهی شمش طلا و گواهی سپرده نفت خام اظهار داشت: گواهی سپرده نفت خام یک تحول بزرگ برای تنوع فروش نفت و فروش ریالی نفت می باشد و سبب می شود سرمایه های خرد بتوانند وارد آن شوند. البته این مورد به مراقبت و همراهی وزارت نفت نیاز دارد.

برخی ۱۰۰ میلیارد تومان سود سنواتی طلب داشتند

ایشان در ادامه ضمن اشاره به واریز سودهای رسوب شده اظهار داشت: سال جاری به بیشتر از ۳۰ میلیون نفر واریز سود سنواتی از راه سامانه سجام صورت گرفت. برخی ۱۰۰ میلیارد تومان سود سنواتی طلب داشتند، برخی ۹۰ میلیارد تومان و برخی ۱۰ میلیارد تومان.

برآورد خواسته های سازمان در بودجه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تکیه بر این که سازمان در مجموع با عنایت به تمام متغیرهایی که وجود داشت به بخش مهمی از برنامه های خود رسید، اظهار داشت: جو بازار فقط نتیجه عملکرد سازمان نیست بلکه متغیرهای زیادی روی بازار اثرگذار هستند. قبل از آن که بودجه تقدیم مجلس شود کمیته ای با حضور فعالان بازار سرمایه تشکیل شد که بندهای گوناگونی در آن بررسی و بیشتر از ۳۰ بند تهیه شد که در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه هم به دولت و هم به کمیسیون تلفیق ارائه شد.

عشقی افزود: بندهایی که در بودجه مد نظر سازمان بود برآورده شد. مثلاً درمورد خوراک بندی در لایحه بود که اصلاح گردید و روند سال قبل ادامه می یابد. درمورد صندوق تثبیت، افزایش سرمایه شرکت ها و کاهش نرخ مالیات هم خواسته های سازمان برآورده شد.

وی درمورد کاهش نرخ مالیات شرکتهای بورسی اظهار نمود: با این که دولت بشدت دنبال درامد مالیاتی است اما سال جاری مالیات شرکت ها هفت واحد کاهش داشت. همینطور افزایش سرمایه از سود انباشته شرکت ها معاف از مالیات است. امسال حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت ها به دست آمده است.

امیدواریم ورود صندوق تثبیت به حداقل کاهش پیدا کند
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درمورد صندوق تثبیت اعلام نمود: این صندوق یک دستورالعمل معاملاتی دارد که روی آن نظارت هم صورت می گیرد. عملکرد این صندوق درمورد این که چه زمانی وارد شود و چه سهم هایی بخرد مصوبه هیات امنا است و هیات عامل روی آن نظارت دارد؛ اما این صندوق نمیتواند جزئیات نحوه ورود را منتشر کند چونکه نوسان گیران به سادگی می توانند کاری کنند که اقدامات بی اثر باشد. صورت مالی صندوق دوره قبل منتشر گردید و در آینده هم منتشر می شود.

عشقی درمورد واریز منابع از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت اظهار داشت: نه تنها این صندوق بلکه افرادی که در بازار سرمایه گذاری کردند نه تنها نمی خواهند سرمایه خویش را خارج کنند بلکه تمایل دارند سرمایه بیشتری وارد کنند. به صورت کلی امیدواریم ورود صندوق تثبیت به بازار به حداقل کاهش پیدا کند.
وی ادامه داد: پس از سال ۹۹ شاهد می باشیم شاخص هم وزن به اعداد بالای سال ۹۹ رسیده است درحالی که شاخص کل هنوز به سال ۹۹ نرسیده است. این مورد نشان داده است شرکت هایی که منطق اقتصادی داشتند با سرعت بهتری رشد کردند و شائبه ای که توجه صندوق های حمایتی به شاخص کل است را رد می کند.
آخرین تصمیم درمورد سهام عدالت متوفیان
رئیس سازمان بورس در ادامه درمورد انتقال سهام عدالت متوفیان اظهار داشت: برای این فرآیند وقفه ای درکار دفاتر قضایی به وجود آمد. طبق بررسی ها میتوان با کمک شعب کارگزاری ها این کار را انجام داد. برای این منظور لازم بود در سامانه سپرده گذاری تغییراتی صورت بگیرد تا فرآیند به صورت فیزیکی انجام نشود. در ماه های ابتدایی سال آینده این سامانه در اختیار کارگزاری ها قرار می گیرد. البته قوه قضایی هم در حال بررسی است و می توان کار را همزمان پیش برد.
دارایکم از سال اینده صاحب بازارگردان می شود
عشقی در ادامه ضمن اشاره به اصلاح اساسنامه صندوق های دارایکم و پالایشی یکم اساسنامه صندوق ها اصلاح شده است، اظهار داشت: موضوعی که درمورد دارایکم وجود دارد اینست که برگزاری مجمع و انتخاب بازارگردان انجام نشده است که این مورد از آغاز سال آینده اجرایی می شود.
هدف ما قیمت منطقی خودرو و حفظ حقوق سهام دار است
ایشان در ادامه درمورد عرضه خودرو در بورس اظهار داشت: مسئله اصلی خودرو این بود که طی دو سال قبل قیمت کارخانه خودروسازها اصلاح نشده بود. جای خودرو در بورس نیست اما نتیجه شرایطی که پیش آمده بود و نحوه قرعه کشی چیزی جز از بین رفتن صنعت خودروسازی و متضررشدن مصرف کننده ها نبود. بنابراین پیشنهاد دادیم خودرو ها در بورس پذیرفته شود تا از وضعیت زیان دهی بیرون بروند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: وزارت صمت و شورای رقابت پیشنهاد دادند قیمت اصلاح گردد و خودرو ها سود منطقی از محل فروش داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد و خودروسازها بدون زیان خودرپی خویش را بفروشند ما هم مخالفتی نداریم.
عشقی افزود: ما مسئولیت کامل رعایت صلاح سهام داران در شرکتهای خودروسازی را متوجه هیات مدیره شرکت ها می دانیم. اگر بدون زیان بفروشند تا صلاح سهامدار را رعایت نمایند ما مخالفت نداریم، از سوی دیگر هم آمادگی داریم که در بورس کالا عرضه کنند. نمی توان عرضه کننده ای را مجبور کرد کالای خویش را در بورس کالا عرضه کنند. اما اگر تعهد دارند باید به تعهد خود عمل کنند. هدف ما اینست که خودروساز زیان نکند تا حقوق سهام داران حفظ شود.
با ایران خودرو برخورد می نماییم
وی درمورد این که ایران خودرو طبق تعهدات خود محصولات را در بورس عرضه نکرد، اظهار داشت: با ایران خودرو برخورد می نماییم. این شرکت هم به سازمان دعوت شدند هم از ان ها توضیح مکتوب خواستیم اما هنوز نه رای صادر شده نه تصمیمی گرفته شده است.
احتمال پرداخت سود سهام عدالت در هفته آینده
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درمورد آخرین وضعیت پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت اظهار نمود: از ۳۶ شرکت بورسی شش یا هفت شرکت یا سود خویش را واریز نکردند یا ناقص واریز کردند. همچون این شرکت ها گل گهر، چادرملو، فارس، فولاد و فجر هستند. مقرر است تا انتهای روز اینده بخش مهمی از سود واریز شود. اگر این اتفاق رخ دهد فرآیند واریز سود شنبه و یکشنبه هفته اینده صورت می گیرد.
موافقت نامه تاسیس بورس بین الملل صادر شده است
عشقی ضمن اشاره به این که موافقت نامه تاسیس بورس بین الملل در شورایعالی بورس صادر گردیده است، اظهار داشت: چند شرط تعیین شده است که اگر اجرایی شود بورس بین الملل تاسیس خواهد شد. البته درخواست دادند اجرای برخی شروط را به تاخیر بندازیم، ما مانع خاصی نداریم اگر شروط را محقق کنند و فهرست سهام داران تکمیل شود و زمان بندی تحقق شروط را اعلام کنند.
وی افزود: البته تاسیس آن به مناطق آزاد بستگی دارد.
دی جی کالا در راه پذیرش در بازار سرمایه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درمورد پذیرش شرکتهای مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در بازار سرمایه اظهار داشت: این شرکت ها دارایی مشهود ندارند و بر مبنای دارای نامشهود ارزش تولید می کنند. باید سهم بازار سرمایه از این شرکت ها افزایش یابد البته این به مفهوم پشتیبانی از این شرکت ها نیست. سال قبل با توجه یه حساسیت درمورد پذیرش این شرکت ها با احتیاط نخستین شرکت پذیرش شد و نتایج خوبی هم داشت.
عشقی اضافه کرد: شرکتهای مشابه دیگر در حال تکمیل مدارک هستند که همچون آنها دی جی کالا است. ضوابط پذیرش شرکتهای اقتصاد دیجیتال سختگیرانه است که این مورد در حال اصلاح است.
ادامه دارد
منبع:

5.0 / 5
262
1401/12/22
12:43:59
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش