گزارش میزان سنج؛

احیای تعاونی های خانواده محور در حوزه ساخت وساز

احیای تعاونی های خانواده محور در حوزه ساخت وساز به گزارش میزان سنج، یک کارشناس حوزه حکمرانی ضمن اشاره به مزایای احیای تعاونی های خانوادگی، اظهار داشت: این مساله می تواند باعث تحرک بخش ساخت وساز شود و حاکمیت باید با ایجاد سازوکار قانونی فرآیند را تسهیل کند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، بررسی های میدانی نشان می‎ دهد که تعدادی از متقاضیان مسکن در تهران و دیگر کلان شهرها مبادرت به خرید مشارکتی مسکن و حتی پیش خرید متری مسکن می کنند. با توجه به این که خیلی از اقشار مردم امکان سرمایه گذاری در ساخت وساز را نداشته و نمی توانند یک خانه کامل را خریداری کنند؛ برای حفظ ارزش پول خود و کسب مقداری سود مبادرت به خرید مشارکتی مسکن در بعضی از مناطق رو به رشد کرده اند.
بنا بر نظر تعدادی از کارشناسان فروش متری مسکن، یکی از بهترین مدلهای پیش فروش آپارتمان به حساب می آید؛ اما اجرای این طرح در وضعیت فعلی بازار مسکن با برخی موانع روبرو است؛ تعدادی از این موانع مرتبط به مسائل حقوقی بوده و برخی دیگر هم ریشه در مشکلات اقتصادی کشور دارد.
از طرفی، خیلی از افراد پس انداز کافی برای خرید خانه و مشارکت در ساخت و ساز ندارند؛ همینطور به سبب وجود تورم قابل توجه در زمینه ساخت وساز مسکن، نمی توان شرایط ثابتی را برای جلب مشارکت مردم در این بازار متصور شد. بطوریکه مشارکت در ساخت و ساز و پیش خرید خانه هم اکنون یکی از پر ریسک ترین سرمایه گذاری ها در نزد مردم شناخته می شود.
راهکار ایجاد اعتماد میان سازندگان و سرمایه گذاران
همان طور که گفته شد، متأسفانه، به سبب شرایط نامناسب اقتصادی، بازار ساخت وساز در ایران دارای ثبات نبوده و قیمت ‎ مصالح، نیروی کار و… بصورت لحظه ای تغییر می کنند، از طرفی خیلی از متقاضیان خرید مسکن نمی توانند بصورت کامل به سازندگان ناآشنا اعتماد کرده و سرمایه های خویش را در اختیار آنها قرار دهند. همینطور سازندگان هم به سبب ریسک های مرتبط به تأمین مالی و عدم وجود نقدینگی برای به انتها رساندن پروژه های در دست ساخت، امکان فعالیت مداوم را نداشته و توأمان درگیر مسائل اداری برای کسب مجوز ساخت وساز می شوند.
در این میان تعدادی از کارشناسان معتقدند که بهتر است، حاکمیت به عنوان ناظر در بازار مسکن ورود کرده و تلاش کند بوسیله ایجاد سازوکار ‎ های قانونی و اجرایی ریسک های سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن را کاهش دهد؛ به عنوان مثال حضور نهاد واسط در قراردادهای پیش فروش می تواند نااطمینانی های احتمالی پیش خریداران در رابطه با آینده هر پروژه را برطرف کند. البته فعالیت مستقیم سرمایه گذاران و نقش فعال آنها می توانند در کاهش ریسک های مدنظر آنها تأثیرگذار باشد.
ضرورت احیای تعاونی های مسکن خانوادگی
در همین رابطه، سید طه حسین مدنی رئیس اندیشکده حکمرانی هوشمند در گزارش میزان سنج به نقل از مهر اظهار داشت: متأسفانه دولت در قسمت تأمین زمین موفق عمل نکرده، بخش مصالح ساختمانی رهاشده و برخلاف کشورهای دیگر که دولت ها مشوق هایی را به سازندگان می دهند، در کشور ما سازوکار مناسب برای جذب سرمایه های مردم در صنعت ساخت وساز ایجاد نشده است.
مدنی با اعلان اینکه ما نیاز داریم قوانین به نحوی اصلاح شوند که ساخت مسکن اقتصادی باشد و از سرمایه گذاران حوزه ساخت وساز بصورت قانونی حمایت شود، اشاره کرد: امروز به سبب نبود سازوکار مشخص برای مشارکت مردم در پروژه های ساخت مسکن، خیلی از سازندگان نامعتبر در بازار ساخت مسکن درحال فعالیت هستند که این مساله سبب کاهش اعتماد مردم و خروج آنها از عرصه سرمایه گذاری مسکن شده است.
این کارشناس حوزه حکمرانی اضافه کرد: خیلی از متقاضیان خرید مسکن، منتظرند که دولت از آنها حمایت کند و با کمک دولت صاحب خانه شوند. بااین حال به صورت روزانه شاهد افزایش قیمتها هستیم و متأثر از این مساله قیمت تمام شده ساختمان هم بالا رفته است؛ دراین بین میتوان به لزوم حضور تعاونی های کاملاً مردمی در عرصه ساخت وساز مسکن اشاره نمود.
مدنی با اشاره به لزوم احیای تعاونی های مردمی و خانوادگی در زمینه ساخت وساز اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون خیلی از مردم تمایلی برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت مسکن ندارند که علت آن هم بیشتر مربوط به اندک بودن میزان سرمایه آنها و همینطور عدم اعتماد به پروژه های موجود در زمینه ساخت وساز است.
وی افزود: احیای برخی تعاونی های خانوادگی می تواند باعث تحرک بخش ساخت وساز شود؛ دراین بین حاکمیت می تواند با ایجاد یک سازوکار قانونی فرآیند دریافت مجوز، زمین و دیگر موارد مربوط به مسکن را تسهیل کند. افراد می توانند با ایجاد تعاونی و جمع آوری سرمایه های خرد، فرآیند ساخت وساز را آغاز نموده و با کاهش ریسک کلاهبرداری، خود بصورت فعالانه در عرصه ساخت وساز مشارکت کنند.
مدنی با اشاره به چالش های پیشرو تعاونی های خرد حوزه مسکن، اظهار داشت: البته باید به مسائل این طرح توجه ویژه ای شود، برای مثال مبحث ارتباط بین اعضای تعاونی و سازندگان مسکن مبحث مهمی است؛ چون که خیلی از افراد بصورت تخصصی با فرآیند ساخت مسکن آشنایی ندارند؛ از طرفی بحث نظارت بر نحوه فعالیت سازندگان هم اهمیت دارد چون که بررسی کیفیت کار پیمانکار تنها از عهده یک نهاد ناظر قوی برمی آید.
سرمایه های خرد به سمت ساخت وساز هدایت شود
وی با تکیه بر این که نحوه ی اجرای طرح های مربوط به حوزه ساخت وساز اهمیت زیادی دارد، اضافه کرد: دراین زمینه شرکت های دانش بنیان می توانند با بهره گیری از تجارب خود در حوزه ساخت وساز وارد شوند و تعاونی های خرد بوسیله آنها مبادرت به فعالیت کنند.
این کارشناس حوزه حکمرانی در ادامه اظهار داشت: شرکت هایی که با حضور اندیشمندان دانشگاهی به وجود آمده اند می توانند واسطه مناسبی برای ارتباط بین تعاونی های مسکن، سازندگان و دولت باشند؛ علت آن هم به این مساله برمی گردد که این شرکتها باتوجه به انجام پژوهش های مختلف و مطالعات تطبیقی توانایی شناسایی و حل مسائل حوزه ساخت وساز را دارند.
وی در آخر با اشاره به این که نباید به حوزه مسکن نگاه سرمایه ای شود، اضافه کرد: البته این مساله مربوط به مسکن های تولید شده است؛ به صورت کلی هر نوع ورود سرمایه به سبب سودآوری در زمینه مسکن تنها زمانی برای اقتصاد کشور سودآور است که در زمینه ساخت وساز سرمایه گذاری شود و اگر نه فعالیت دلالان در بازار ملک و املاک تنها باعث گسترش روحیه سوداگری و افزایش تورم خواهد شد.
باید به سمت اشکال جدید تعاونی حرکت کنیم
همچنین روح الله ایزدخواه، نماینده مجلس شورای اسلامی قبل از این با اشاره به ظرفیت مناسب تعاونی ها برای رونق تولید اظهار داشت: ما باید به جای این که به سمت سرمایه گذاری خارجی یا ایجاد شرکت های بزرگ متکی به دولت و منابع رانتی برویم، دنبال شبکه سازی شرکت های کوچک و متوسطی که در کشور وجود دارند باشیم.
وی با اعلان اینکه باید از ظرفیت بنگاه های کوچک و متوسط در مناطق متعدد کشور استفاده شود، اضافه کرد: این ظرفیت در کشور، برای شبکه کردن واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط وجود دارد و این راهبرد اتفاقاً می تواند باعث رونق تولید در عرصه های متعدد در کشور ما شود.
وی با اشاره به لزوم ایجاد شبکه ‎سازی در زمینه سرمایه گذاری اظهار داشت: ببینید، مردم باید مشارکت جدی در اقتصاد داشته باشند و حاکمیت هم نقش نظارت خویش را به بهترین شکل اجرایی کند.
این نماینده مجلس با اشاره به نقش نظارت و سیاستگذاری دولت در امر توسعه تعاونی های خرد اضافه کرد: به عبارتی مردم عاملیت داشته باشند و حکومت نظارت برای جلوگیری از صدمه ها نظارت کند.
اجرای وعده ساخت ۴ میلیون مسکن با همکاری تعاونی های خرد ممکن می شود؟
به نظر می رسد تمرکز بر احیای تعاونی های خانواده محور می تواند یک راهکار مناسب برای ایجاد تعاونی های مسکن و تشویق مردم به سرمایه گذاری در زمینه ساخت وساز باشد؛ البته باید به این مساله اشاره نمود که حضور همه اقشار جامعه با هر سطح درآمدی در اجرای این طرح های پیشنهادی بسیار حائز اهمیت می باشد.
بنا بر نظر تعدادی از کارشناسان تعاونی های خرد می توانند با جلب اعتماد افراد و مدیریت گروهی بستر مناسبی را جهت ایجاد واحدهای تولیدی ایجاد کنند؛ ایجاد شبکه و جمع آوری سرمایه های سرگردان افراد و ساخت مسکن بصورت سهامی می تواند یکی از کارکردهای مثبت این تعاونی ها باشد. البته نقش دولت به عنوان تنظیم گر و ناظر بسیار حائز اهمیت بوده و بدون ایجاد سازوکار قانونی مشخص نمی توان انتظار داشت که این ایده منجر به خروجی مناسب باشد.
بنابراین، میتوان با تاکید بر ظرفیت تعاونی های خانوادگی، حتی پس اندازهای بسیار خرد را به بازار ساخت وساز دعوت کرد. البته ایجاد واحدهای حداقلی برای سرمایه گذاری در پروژه های فروش مسکن (مانند فروش متری یا سهامی) و ایجاد سازوکار مناسب برای جلب اطمینان طرف عرضه و تقاضا مهیا شود نمی توان مانع مهمی برای ورود نقدینگی به بازار ساخت وساز متصور بود.

5.0 / 5
234
1402/01/11
13:20:22
تگهای خبر: بازار , توسعه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش