استاندار:

در بعضی نقاط صنعتی استان مرکزی اجازه بارگذاری صنایع آب بر داده نمی شود

در بعضی نقاط صنعتی استان مرکزی اجازه بارگذاری صنایع آب بر داده نمی شود به گزارش میزان سنج، مرکزی استاندار مرکزی ضمن اشاره به این که در بعضی نقاط صنعتی استان مرکزی اجازه بارگذاری صنایع آب بر داده نمی گردد، اظهار داشت: بازچرخانی پساب برای تأمین آب مورد نیاز صنایع و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تأمین نیاز برق دو انتظار مهم از صاحبان صنایع و سرمایه گذاران این استان است.فرزاد مخلص الائمه یکشنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۲ در جریان افتتاح تصفیه خانه پساب شرکت طبیعت زرندیه و شرکت پرشین کارتن واقع در شهرک صنعتی مامونیه اظهار داشت: راه اندازی تصفیه خانه یک کار پرارزش در حوزه صنعتی است و باید بعنوان الگویی در سایر شرکت ها اجرایی شود.

وی با تأکید بر ضرورت توجه به محیط زیست و سرمایه گذاری در این خصوص اظهار داشت: در زرندیه به سبب تنش آبی که در این شهرستان حاکم است امکان صدور مجوز برای صنایع آب بر وجود ندارد و در بعضی نقاط صنعتی استان اجازه بارگذاری صنایع آب بر جز با تأمین آب از مسیر پساب داده نمی شود.

استاندار مرکزی در ادامه بازچرخانی پساب برای تأمین آب مورد نیاز صنایع و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تأمین نیاز برق را دو انتظار مهم از صاحبان صنایع و سرمایه گذاران دانست و اظهار داشت: استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تأمین برق مورد نیاز صنایع یک فعالیت اقتصادی کاملا به صرفه است و باید صنایع را به سمت بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر هدایت کرد.

وی اضافه کرد: توسعه صنعت و مصرف از توسعه تولید پیشتر است و باید زیرساخت های لازم برای بهره گیری از ظرفیت منابع تجدیدپذیر برای تأمین برق پایدار و بازچرخانی پساب برای تأمین آب تامین گردد.

وی با اشاره به افتتاح تصفیه خانه پساب شرکت طبیعت زرندیه با حمایت مالی صندوق توسعه ملی محیط زیست کشور و هم تصفیه خانه شرکت پرشین کارتن اظهار داشت: تنها راه برون رفت از مشکل کمبود آب در حوزه صنعت، بازچرخانی پساب با حمایت دولت از راه صندوق ملی توسعه است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی هم کمبود آب و هم مدیریت پساب های صنعتی را از چالش های پیش روی صنایع دانست و با تأکید بر بازچرخانی پساب در صنایع اظهار داشت: از پساب در صنایع فولادی و آبیاری فضای سبز و هم آبیاری برخی گونه های گیاهی میتوان بهره برد.

علی جودکی با اعلان اینکه از پساب تولیدی صنایع در صنایع غذایی نمی توان استفاده کرد، اظهار داشت: در محافظت از محیط زیست همه ما مسئولیت داریم و الزامات زیست محیطی را باید در حوزه صنعتی اجرا کرد تا بتوان با قدرت فعالیت کرد.

وی با اعلان اینکه باید در مورد آلایندگی صنایع آلاینده برنامه ریزی کرد، اضافه کرد: لازمه تحقق رشد هشت درصدی اقتصادی حمایت حداکثری از تولید با تمام ظرفیت است.

مدیر کل محیط زیست استان مرکزی هم با اشاره به این که به بازچرخانی پساب در استان مرکزی کمتر توجه می شود، اضافه کرد: در شرایط کمبود منابع آبی، بازچرخانی بهترین راهکار برای تأمین نیازهاست.

یوسف یوسفی با اعلان اینکه دو پروژه زیست محیطی در هفته محیط زیست در شهرستان زرندیه افتتاح شد، اضافه کرد: با شروع به کار تصفیه خانه پساب شرکت طبیعت در شبانه روز هزار متر مکعب پساب تصفیه می شود که بخشی از آن در فرایند بازچرخانی این مجموعه قرار گرفته و بخش دیگر هم توسط شرکتهای همجوار و فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: پروژه دوم، ارتقا و بهینه سازی پروژه تصفیه خانه شرکت پرشین کارتن بود که قسمت عمده ای از ایراداتی گه در گذشته داشته است با نصب دستگاههای جدید مرتفع می شود و با تصفیه پساب از خروجی آن استفاده خواهد شد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مدیر کارخانه تولید روغن نباتی طبیعت زرندیه هم در آئین افتتاح این پروژه زیست محیطی اظهار داشت: این طرح با ظرفیت روزانه هزار متر مکعب طراحی شده است اما در شرایط موجود با ظرفیت روزانه ۵۰۰ متر مکعب فعالیت دارد.

سعید شیرعلی نژاد اظهار داشت: از خصوصیت های این طرح اینست که در مرحله اول ناخالصی ها و ترکیبات روغنی از پساب جدا می شوند و درصورتیکه قابلیت بازیافت داشته باشند بازیافت خواهند شد و درصورتیکه قابلیت بازیافت نداشته باشند در چارچوب ضایعات قابلیت فروش دارند.

وی اظهار داشت: در مرحله بعدی مواد شیمیایی به پساب افزوده شده و ترکیباتی که ار مرحله قبلی باقیمانده و قابلیت جدا شدن نداشتند در این مرحله جداسازی می شوند و بار آلودگی پساب را کمتر می کنند و راندمان را می افزایند. تفاله هایی که از این قسمت باقی می ماند، آلاینده محیط زیست بوده و باید توسط شرکتهای پسماند زیست امحاء شوند.

وی اضافه کرد: در این طرح واحد امحاء دیده شده و ناخالصی ها در داخل کوره سوخته می شوند و در چارچوب ترکیبات موادغذایی در حوضچه های استخر بعنوان خوراک باکتری ها قابلیت استفاده دارند. در حوضچه های هوازی دو مرحله لجن گیر تعبیه شده تا راندمان کار بالا رفته و آب خروجی از شفافیت بالایی برخوردار باشد.

وی اظهار داشت: جلوگیری از ورود پساب این کارخانه به شهرک صنعتی و به سفره های زیرزمینی از خصوصیت های این تصفیه خانه است و آب تصفیه شده قابلیت آنرا دارد که در مصارف کشاورزی، فضای سبز محوطه، شستشو و بازچرخانی به صنایع مورد استفاده قرار گیرد.
5.0 / 5
278
1402/03/22
08:06:15
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش