سلطه ایران بر تولید لبنیات آسیا

سلطه ایران بر تولید لبنیات آسیا میزان سنج: فائو اعلام نمود که ایران صادرکننده برتر لبنیات آسیایی و تولیدکننده مهم غلات است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه ترین گزارش خود اعلام نمود که ایران بزرگ ترین صادرکننده محصولات لبنی در آسیاست. این گزارش همین طور بر نقش اساسی ایران در تولید گندم، برنج و گوشت در این قاره اصرار کرد.
فائو در بررسی اخیر تولیدات کشاورزی ایران، سهم قابل توجه این کشور در بخش کشاورزی آسیا را مشخص کرده است. فراتر از لبنیات، قابلیت های تولید ایران بطور قابل توجهی در سایر حوزه ها نیز توسعه می یابد و این کشور را به عنوان سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم و برنج و یازدهمین تولیدکننده بزرگ گوشت در سراسر آسیا معرفی می کند. این رتبه بندی ها موقعیت ایران را به عنوان یک نیروگاه در تولید محصولات کشاورزی در منطقه تقویت می کند.
فائو پیش بینی می کند که کل تولید غلات ایران در سال ۲۰۲۳ به ۱۸.۸ میلیون تن برسد که گندم، برنج و جو نقش مهمی دارند و جایگاه ایران را در جایگاه کشاورزی جهانی بیشتر تثبیت کنند.
نگاهی دقیق به تولید گندم ایران نشان میدهد که در سال زراعی ۲۰۲۳ حدود ۱۳ میلیون تن برداشت می شود و سطح تولید آن نسبت به سال قبل حفظ می شود. این ثبات در تولید گندم بر اثربخشی راهبردهای کشاورزی ایران تاکید می کند که عرضه ثابت را برای بازارهای داخلی و بین المللی تضمین می نماید.
برمبنای داده های فائو، ایران در سال ۲۰۲۲ پنج میلیون تن گندم از خارج وارد کرده است. با این وجود، پیش بینی می شود که این کشور واردات گندم خودرا امسال به ۴ میلیون تن کم کند که احیانا به سبب حفظ سطح تولید است. باتوجه به حجم قابل توجه واردات ایران، این تغییر می تواند اثرات مهمی بر تجارت جهانی گندم داشته باشد.
طبق گزارش فائو، کل حجم تولید گندم در سرتاسر جهان در سال ۲۰۲۲ به بالای ۱۳ میلیون و ۷۷۰۰ هزارتن رسید. پیش بینی می شود ایران امسال با وجود رقابت سخت، جایگاه سیزدهم خودرا بدون تغییر محسوس حفظ کند. این پیش بینی ایران را در رقابت با غول های تولید گندم مانند اتحادیه اروپا، چین و هند قرار می دهد که به ترتیب سه رتبه اول را دارند.
گزارش فائو بر اهمیت بخش کشاورزی ایران، نه فقط در آسیا، بلکه در مقیاس جهانی تاکید دارد. از آنجا که ایران به رشد و حفظ تولیدات کشاورزی خود ادامه می دهد، درحال تبدیل شدن به نقش تاثیرگذارتری در زنجیره تامین مواد غذایی جهان است.
منبع:

5.0 / 5
275
1402/03/27
16:38:32
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش