چشم انداز همكاری اقتصادی ایران و آفریقا،

سرمایه گذاران اصلی در آفریقا کدام کشورها هستند؟

سرمایه گذاران اصلی در آفریقا کدام کشورها هستند؟ به گزارش میزان سنج، به قول رئیس سابق اتاق مشترک ایران و امارات هم اکنون چین، فرانسه، آمریکا، امارات، انگلیس، روسیه، هند و ترکیه در کشورهای آفریقایی حضور فعال دارند و ایران هم با عنایت به منابع طبیعی غنی و بازارهای پر رونق در آفریقا می تواند از این فرصت تجاری استفاده نماید.


فرشید فرزانگان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه قاره آفریقا برای خیلی از کالاهای تولیدی ایران می تواند بازار هدف مناسبی باشد، اظهار داشت: بخصوص در مورد کشورهای عربی آفریقایی، به خاطر نزدیکی به مرزهای آبی کشور، این اهمیت دوچندان است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت تجارت آفریقا بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده، اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد ذخایر معدنی جهان در آفریقا است. ازاین رو با عنایت به این که فلزات مختلف بخصوص فلزات گرانبها در آفریقا است، می تواند تأمین کننده مواد معدنی کشور هم در حوزه فلزات مختلف باشد.
فرزانگان با اشاره به اینکه این قاره مجموعه ای از کشورهای متنوع است که هر کدام فضای متفاوتی برای کسب و کار دارند، خاطرنشان کرد: بعضی از این کشورها در نا امنی به سر می برند، اما برخی در امنیت و سلامت هستند. اما در مجموع مقامات آفریقایی سهل الوصول تر از کشورهای دیگر هستند.
رئیس سابق اتاق مشترک ایران و امارات با اشاره به اینکه باید در تجارت با این کشور هشیار بود که مسائل حقوقی و قانونی رعایت شود، اظهار داشت: به خاطر نزدیکی مجموع کشورهای قاره آفریقا به یکدیگر هم لازم است حوزه لجستیک دریایی و هوایی به این کشورها ارتقا پیدا کند.
همینطور به قول وی همچون مزایای تجارت درآفریقا اینست که ورود به بازار آن به سختی بازارهای دیگر نیست و نفوذ راحتتر است.
فرزانگان با اشاره به اینکه با عنایت به شرایط آب و هوایی، ۶۵ درصد زمینهای این قاره قابل کشت است، اظهار داشت: جمعیت بالای جوان این کشور می توانند آینده خوبی برای همکاری با ایران داشته باشد.
سرمایه گذاران اصلی در آفریقا کدام کشورها هستند؟
به قول وی به صورت سنتی فرانسه، آمریکا، فرانسه انگلیس و پرتغال در آفریقا حضور داشتند و از حضور آنها بعنوان یک دوره استعمار یاد می شود. اما هم اکنون حضور چین خیلی در این قاره پررنگ است و در خیلی از پروژه های کشورهای آفریقایی حضور دارد. پس از چین، فرانسه، آمریکا، امارات، انگلیس، روسیه هند و ترکیه در این کشورهای آفریقایی حضور فعال دارند. دراین میان امارات و هند سرمایه گذاران نو ظهور در آفریقا هستند که امارات در حوزه فلزی و معدنی همکاری با این کشورها دارد و بعنوان برنامه دراز مدت به روابط با آفریقا نگاه می کند. در مجموع چین، امارات، هند و ترکیه در مدت کوتاهی توانستند سرمایه گذاری قابل توجهی در آفریقا داشته باشند.
فرزانگان با اشاره به اینکه آفریقا با داشتن منابع طبیعی غنی، بازارهای پر رونق و جمعیت قابل توجه، فرصت های تجاری خوبی برای همکاری با ایران دارد، اظهار داشت: گسترش روابط تجاری با کشورهای آفریقایی می تواند به تنوع بخشی روابط تجاری ایران کمک نماید. چونکه شرکای تجاری ایران محدود هستند و این مورد می تواند به سبد صادرات و واردات ایران کمک نماید و منجر به گسترش کسب و کارهای ایرانی در منطقه شود. همینطور همکاری با آفریقا می تواند به توسعه فناوری و تکنولوژی و افزایش همبستگی های اقتصادی بین دو کشور کمک نماید.
منبع:

5.0 / 5
237
1402/04/22
14:20:45
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش