میلگرد بستر چیست و چه روش نوینی جایگزین آن شده است؟

میلگرد بستر چیست و چه روش نوینی جایگزین آن شده است؟ به گزارش میزان سنج، یکی از روش های تقویت دیوار، استفاده از میلگرد بستر است که از روش های مرسوم و سنتی در صنعت ساختمان بشمار می رود.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، دیوارهای غیرسازه ای ساختمان باید در مقابل نیروهای جانبی مهار شوند در غیر این صورت در هنگام زلزله تخریب شده و منجر به خسارات جانی و مالی می شوند. یکی از روش های تقویت دیوار، استفاده از میلگرد بستر است که از روش های مرسوم و سنتی در صنعت ساختمان بشمار می رود. تقویت و تسلیح دیوارها به روش های مختلفی صورت گرفته و طی سالهای اخیر تکنولوژی های جدید هم در این حوزه ظهور کرده اند. میلگرد بستر چیست و چه کاربردی دارد؟
طبق تعریف مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، میلگرد بستر شامل یک جفت مفتول طولی تغییرشکل یافته است که مفتول های عرضی به صورت نردبانی یا خرپایی به آن جوش داده شده و در ابعاد مناسب برای قرارگیری در درزهای ملات بین ردیف های واحدهای بنایی (دیوار آجری، بلوکی و …) نصب می شود. میلگرد بستر به صورت تارهای مقاوم کششی داخل ملات و در میان رج های دیوار با فواصل مشخص قرار می گیرد. وظیفه میلگردهای بستر، مسلح کردن مصالح ترد و شکننده بنایی و یا به عبارتی افزایش مقاومت خمشی صفحه دیوار است.
برای آن که بهتر بدانیم میلگرد بستر چیست نگاهی به نقش آن در تقویت دیوار می اندازیم. اجزای غیرسازه ای ساختمان (مانند دیوارهای خارجی و داخلی) باید در مقابل نیروهای جانبی زلزله و باد به خوبی مهار شوند. روش های مهار لرزه ای این اجزا باید دارای خصوصیت های به خصوصی باشند. دیوارهای بلوکی مانند یک دال دو طرفه در توزیع نیروهای وارده عمل می کنند.
بنابراین، در هنگام اعمال نیروهای جانبی بر اثر زلزله یا باد، دیوار تحت ممان خمشی در هر دو راستای افقی و قائم قرار می گیرد. با عنایت به اینکه مقاومت دیوار جداسازی شده غیرمسلح در جهت افقی بسیار ناچیز است، تسلیح دیوار در جهت افقی امری ضروری است. یکی از روش های مسلح کردن دیوار در جهت افقی استفاده از میلگرد بستر است. وال مش چیست و چه تفاوتی با میلگرد بستر دارد؟
وال مش راهکاری نوین برای مهار لرزه ای دیوارهای غیرسازه ای است که از فناوری کامپوزیت سیمانی تسلیح شده با منسوج (FRCM) برگرفته شده است. در این راهکار، نوارهای مش فایبرگلاس روی دیوار قرار گرفته و یک پلاستر سیمانی یا گچی روی آن اجرا می شود. ترکیب حاصل یک کامپوزیت توانمند بوجود می آورد که دیوار را در مقابل لنگر حاصل از نیروی برون صفحه زلزله مستحکم می کند. وال مش در پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ بعنوان روش نوین مهار دیوار با استفاده از شبکه الیاف معرفی و جایگزینی نوین و اقتصادی برای سایر روش های سنتی مهار دیوار همچون وال پست و میلگرد بستر در نظر گرفته شده است.
در ادامه با توضیح نحوه عملکرد وال مش در مهار دیوار می بینیم که وال مش چیست و چه تفاوتی با میلگرد بستر دارد. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، رفتار دیوار در توزیع نیروها و لنگرها به مانند یک دال دوطرفه است و لنگرهای وارد شده به دیوار در دو راستای افقی و قائم توزیع می شوند. مقاومت افقی دیوار در مقابل لنگرهای خمشی ناچیز است و در صورت عدم تقویت دیوار در این راستا، هنگام زلزله صدمه جدی به آن وارد می شود.
با اجرای وال مش روی دیوار، رفتار دیوار به دال یک طرفه تغییر شکل داده و تمام لنگرهای خمشی در جهت قائم توزیع می شود. با این وجود، در آن راستا فشاری به دیوار وارد نمی شود چون که لنگرهای خمشی توسط کامپوزیت وال مش تحمل می شود نه دیوار. در این شرایط، با عنایت به اینکه نیرویی در جهت افقی توزیع نمی گردد، نیازی به تقویت دیوار در جهت افقی نیست و محدودیتی در طول و ارتفاع دیوار نداریم.

نحوه اجرای وال مش و نکات اجرایی آن
اجرای وال مش یک فرآیند ساده است و به سادگی بوسیله ی یک اکیپ نیمه ماهر هم قابل اجراست. به صورت خلاصه می توان اجرای وال مش را در مراحل زیر خلاصه کرد:
ابتدا دیوارچینی به صورت متعارف، بدون احتیاج به اجرای وال پست و میلگرد بستر صورت می گیرد. هیچ محدودیتی در طول و ارتفاع دیوار وجود ندارد.
یک لایه پلاستر ویژه وال مش به عرض مشخص و در فواصل تعیین شده در نقشه روی دیوار اجرا می شود. نوع پلاستر (گچی یا سیمانی) بسته به جنس نازک کاری که مقرر است روی دیوار اجرا گردد انتخاب می شود.
نوارهای مش فایبرگلاس روی پلاسترها نصب شده و لایه دوم پلاستر روی مش اجرا می گردد.
در بالای دیوار و در تراز زیر سقف، نبشی های منقطع به کمک چسب اپوکسی یا پیچ و رولپلاک نصب می شوند تا جابجایی دیوار در جهت برون صفحه را کنترل کنند.

مهم ترین مزایای وال مش چیست؟
وال مش به علت مزایای فراوانش، بعنوان جایگزینی مناسب برای سایر روش های مرسوم مورد استفاده قرار می گیرد. همچون مزایای وال مش نسبت به سایر روش های مرسوم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
اجرای وال مش بسیار راحت است و یک اکیپ اجرایی نیمه ماهر می تواند وال مش را به سادگی اجرا نماید.
وال مش، در مقایسه با سایر روش های سنتی، باعث کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه ها می شود.
سرعت اجرای وال مش در مقایسه با روش وال پست مرسوم بالاتر است.
در دیوارهای مهار شده با وال پست به علت اختلاف ضریب انبساط حرارتی مصالح دیوار و وادارها، با گذشت زمان، نازک کاری گرفتار ترک خواهد شد. در وال مش به علت سازگاری مناسب پلاستر سیمانی یا گچی با روسازی اجرا شده روی آن، نازک کاری گرفتار ترک نخواهد شد.
در راهکار وال مش بر خلاف روش وال پست نیازی به استفاده از وادارهای قائم و تیرک های افقی نیست و تمام عملیات در ارتباط با آنها همچون ساخت و آماده سازی وادارها، اجرای لایه ضد زنگ، جوشکاری، سوراخکاری بتن، نصب پلیت در بتن و … حذف می شود.
در دیوارهای مهار شده با وال مش بر خلاف روش وال پست نیازی به استفاده از میلگرد بستر نیست.
به دلیل حذف وادارها، تیرک ها، صفحه های فلزی، میلگرد بستر و … در وال مش، مرحله دیوارچینی با سهولت و سرعت بیشتری صورت می گیرد.
در راهکار وال مش در محل تقاطع دیوارها نیازی به اجرای ادوات اضافی همچون وادار یا بست های U شکل نبوده و دیوارها به آسانی در محل تقاطع چیده می شوند و با کمک نوارهای وال مش با هم یکپارچه می گردند.
با توجه به این که تمام مراحل اجرای وال مش پس از اتمام دیوارچینی صورت می گیرد، بهترین راهکار جهت مقاوم سازی دیوارهای از پیش اجرا شده وال مش است. کاربرد تکنولوژی وال مش در صنعت ساختمان سازی
همگام شدن با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از تکنولوژی های جدید در صنعت ساختمان مانند تمام صنایع دیگر امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. کامپوزیت های تقویت شده با الیاف همچون تکنولوژی های جدید مهار لرزه ای دیوارهای غیرسازه ای بوده که نسبت به سایر روش های مرسوم مزایای فراوانی دارد.
وال مش با عنایت به نیاز صنعت ساختمان ایران، این فناوری را بومی سازی کرده و بر مبنای استانداردهای معتبر داخلی و بین المللی طراحی و تولید نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه خرید وال مش، مشاوره مجانی با کارشناسان شرکت وال مش و آشنایی بیشتر با این محصول به وب سایت وال مش رجوع نمائید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

5.0 / 5
296
1402/05/07
09:58:54
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش