مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی:

شرکت های بزرگ، پیشران اقتصاد هستند

شرکت های بزرگ، پیشران اقتصاد هستند میزان سنج: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اعلان اینکه شرکت های بزرگ، شرکت های پیشران در اقتصاد کشورها محسوب می شوند، از رتبه بندی 500 شرکت برتر کشور 33 شاخص برای بیست و ششمین سال متوالی آگاهی داد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، ابوالفضل کیانی بختیاری، در نشست خبری بیست و ششمین سال رتبه بندی شرکت های برتر ایران با اعلان اینکه سازمان مدیریت صنعتی به عنوان مرجع رتبه بندی در اقتصاد ایران شناخته می شود، اظهار داشت: هدف اصلی این رتبه بندی، شفاف سازی اطلاعات برای کسب وکارها است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی درباب اهمیت پرداختن به شرکت های بزرگ در رتبه بندی اظهار داشت: یکی از تفاوت های اصلی شرکت های بزرگ با شرکت های کوچک و متوسط، زنجیره تامین بسیار گسترده آنها در سطح کشور است و بطور معمول یک زنجیره ارزش بین المللی را نیز بدنبال خود دارند؛ بر این اساس شرکت های بزرگ، شرکت های پیشران در اقتصاد کشورها محسوب می شوند.
کیانی بختیاری با بیاان این که اشتغالزایی بزرگ و پایدار برخلاف شرکت های کوچک و متوسط، از دیگر مشخصه های شرکت های بزرگ است، اشاره کرد: در هر منطقه ای که این شرکتها به وجود آمده اند یک توسعه منطقه ای نیز به وجود آمده است.
وی درباره ی اهداف رتبه بندی شرکت های بزرگ نیز اظهار داشت: علاوه بر شفاف سازی اطلاعات برای کسب وکارها، تولید و تحلیل اطلاعات برای برنامه ریزان و تصمیم گیران حوزه های اقتصادی، تولید اطلاعات برای خود این بنگاه ها در امتداد رقابت پذیری و تولید اطلاعات برای جامعه علمی کشور به انجام می رسد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اعلان اینکه این سازمان محل رجوع بخشهایی از حاکمیت برای اطلاع گیری از بنگاه های برتر کشور است، اشاره کرد: اعتلای برند کارفرمایی برای بنگاه ها دیگر هدف از این ارزیابی است که سبب می شود شرکت های بزرگ یاد شده مورد توجه مشتریان قرار بگیرند، سازمان ها و نهادهایی که تسهیلات و امکانات می دهند با خیال آسوده تری وام های خودرا در اختیار آنها قرار دهند و همین طور مگا پروژه ها و پروژه های ملی به این شرکتها ارجاع داده شود.
ایشان سپس درباب شاخص ها و علت ادامه رتبه بندی اظهار داشت: دلیل اصلی این است که رتبه بندی شرکت های برتر ایران دارای روش شناسی ساده، اما شفافی است و نخستین شاخص این رتبه بندی، درآمد شرکت بوده است.
کیانی بختیاری اضافه کرد: شرکت هایی که درآمد خوبی دارند به این معنا است که اثر گذاری بالایی در تولید ناخالص داخلی، زنجیره تامین گسترده و مشتریان پایدار دارند. بدنبال این شاخص، موارد دیگری نظیر اشتغال زایی و ارتباطات بین المللی نیز در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به ورود شرکت های دانش بنیان به رتبه بندی شرکت های برتر برای اولین بار در سال گذشته، اظهار داشت: در سال قبل ۵۰ شرکت در این بخش مورد ارزیابی قرار گرفتند و امسال نیز بیش از ۵۰ شرکت دانش بنیان مورد ارزیابی قرار می گیرند.
در ادامه نشست مجید درویش، معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی اظهار داشت: مطابق رتبه بندی سال ۱۴۰۱ که مربوط به عملکرد سال مالی ۱۴۰۰ بود، سهم ارزش افزوده ۱۰۰ شرکت اول ۱۴ درصد و سهم ارزش افزوده کل ۵۰۰ شرکت ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده است.
وی ادامه داد: مقایسه فروش شرکتها با تولید ناخالص داخل گویای آنست که فروش ۱۰۰ شرکت اول ۴۲ درصد تولید ناخالص داخلی و فروش ۵۰۰ شرکت ۴۸ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.5.0 / 5
245
1402/05/17
08:03:07
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش