همه چیز در رابطه با تست پمپ از موارد مهم در تأمین و تجهیزات پالایشگاه

همه چیز در رابطه با تست پمپ از موارد مهم در تأمین و تجهیزات پالایشگاه به گزارش میزان سنج، در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد که تست پمپ چیست و چرا باید در بازه های زمانی مختلف پمپ ‎ها را مورد بررسی و آزمایش قرار دهیم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، پمپ ها همچون اجزا ضروری داخل دکل حفاری نفت و بطور کلی پالایشگاه ها هستند. از آنها برای انتقال سریع سیال از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. بدون استفاده از پمپ پالایشگاه ها عملاً نمی توانند کار کنند چونکه جابجایی نفت و سایر مایعات برای کل عملیات یک سکوی نفتی ضرورت دارد. به همین خاطر لازم است که حتما در بازه های زمانی مختلف عملیاتی تحت عنوان تست پمپ صورت گیرد تا از سالم بودن آن و عملکرد صحیحش اطمینان حاصل نماییم. اما این تست چگونه به انجام می رسد و چطور میتوان ابزارهای مورد نیاز جهت بررسی پمپ ها را تهیه کرد؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش مهم پاسخ دهیم. تست پمپ چیست؟
تست پمپ روشی است که با بهره گیری از آن طیف گسترده‎ای از پمپ ها از نظر کارایی، ایمنی و عملکرد کلی شان ارزیابی شده و مورد بررسی قرار می گیرند. این پروسه به طور معمول سالانه به عنوان قسمتی از مراحل تعمیر و نگهداری تجهیزات صنایع مختلف همچون پالایشگاه ها به انجام می رسد. همین طور با انجام این تست ها می توان قبل از خرید پمپ آنها را آزمایش کرد تا اطمینان حاصل شود که می توانند جریان مورد انتظار را مدیریت کنند. این آزمایش ها را می توان بر روی تجهیزاتی مانند پمپ سوخت، مخزن یا پمپ آب انجام داد.
دو مورد از رایج ترین عناصر خاص که در طول آزمایش پمپ ارزیابی می شوند فشار و جریان سیال هستند. با اندازه‎گیری این موارد می توان تشخیص داد که آیا یک لوله ظرفیت مناسبی برای سطح سیالی که پردازش می کند دارد یا نه. این عناصر همین طور می توانند نشان دهند که آیا انرژی بطور مؤثر و بهینه استفاده می شود یا نه. آیا بررسی پمپ بصورت تکی یا همزمان انجام می شود؟
تست پمپ را می توان با یک پمپ یا بطور همزمان با کل ایستگاه پمپ ها انجام داد. اصولاً آزمایش تکی پمپ ها می تواند به عیب‎یابی مشکلات خاص کمک نماید. آزمایش همه پمپ ها بطور همزمان می تواند به متخصصان کمک نماید تا بفهمند آیا کل سیستم به اندازه کافی بازدهی مورد نظر را دارد یا نه. پروسه تست پمپ به طور معمول شامل هر دو نوع آزمایش هست چونکه می تواند اطلاعات کاملی برای تحلیل و بررسی فراهم آورد. همین طور ممکنست که یک پمپ به تنهایی عملکرد متفاوتی نسبت به پمپ های دیگر داشته باشد. همین طور ممکنست که یکی از پمپ ها به تنهایی عملکرد مناسبی داشته باشد اما هنگام اجرا با بقیه سیستم کارایی مورد نیاز را از خود نشان ندهد.
دبی‎سنج ابزار اصلی مورد استفاده در اغلب آزمایشات پمپ است. این دستگاه به پمپ متصل می شود و سپس مقدار توان مصرفی را ثبت می کند. دبی‎سنچ همین طور تفاوت بین فشار سیال بیرونی و داخلی را ارزیابی خواهدنمود. تست های مربوط به دبی‎سنج به طور معمول شامل یک سری آزمایش های کوچک هستند که در فواصل زمانی معین انجام می شوند.

انواع تست پمپ
تست پمپ روشی است که توسط سازنده یا استفاده‎کننده پمپ برای تأیید یک یا چند جنبه از طراحی یا عملکرد پمپ به انجام می رسد. آزمایشات پمپ برای تأیید این که پمپ با استانداردهای عملکرد، طراحی، ساخت و … مطابقت دارد یا نه صورت خواهد گرفت. همچون رایج ترین انواع آزمایش پمپ می توان به موارد زیر اشاره کرد: تست های عملکرد پمپ
نوعی تست عملکرد است که برای تعیین این که هد و جریان تولید شده توسط پمپ و همین طور توان مورد نیاز برای کارکرد پمپ با الزامات پروژه مطابقت دارد یا نه استفاده می شود. تست فشار هیدرواستاتیک
آزمایش فشار هیدرواستاتیک یا آزمایش هیدرواستاتیک شامل قرار دادن محفظه پمپ تحت فشاری است که بطور قابل توجهی بیش از فشار عملیاتی واقعی است. انجام این کار به این خاطر است که اطمینان حاصل شود که بدنه به اندازه کافی قوی است تا بتواند فشارهای عملیاتی را تحمل کند. آزمایش های میدانی
بیشتر آزمایش های میدانی در حقیقت روش های ساده ‎ای هستند که برای چک کردن ارتعاش، سروصدای زیاد یا دمای بالای یاتاقان استفاده می شوند.
آزمایش های پمپ می تواند در خود کارخانه پمپ یا در محل استفاده آن صورت گیرد. اصولاً آزمایش های کارخانه بسیار دقیق تر از آزمایش های میدانی است.
تست پمپ را به چه صورت انجام دهیم؟
آزمایش پمپ را می توان توسط پرسنل داخلی یا به شکل برون‎سپاری انجام داد. اگر این کار توسط کارکنان خود مجموعه به انجام می رسد بهتر است انجام آنرا به افرادی بسپارید که بطور مداوم با سیستم پمپاژ کار می کنند. با انجام این کار نتایج بهتری به دست می آورید. همین طور تجهیزاتی هم برای این آزمایش ها وجود دارد که بایستی آنرا از مراکز معتبر دریافت نمائید.
شرکت پترو انرژی آدور ابزار یکی از همین مجموعه‎ هاست که در حوزه تامین تجهیزات پالایشگاه فعالیت می کند. همچون ابزارهایی که می توانید بوسیله این شرکت آنها را تهیه کنید می توان به جک انرپک، لپینگ، پمپ هسکل و … اشاره نمود.
اکثر سازمان ها دستورالعمل هایی را برای انجام تست پمپ دارند. این دستورالعمل ها می تواند شامل نکاتی برای انجام پروسه آزمایش یا فهرستی از استانداردهایی باشد که بایستی تجهیزات و خود عمل آزمایش از آنها برخوردار باشد. همین طور سیستم های امتیازدهی هم وجود دارد که با بهره گیری از آنها می توان میزان کیفیت پمپ ها را مورد بررسی قرار داد. پیروی از این دستورالعمل ها و استفاده از تجهیزات مناسب و معتبر منجر می شود که بتوان روند عیب‎یابی و تعمیرات احتمالی را به شکل صحیح تر و با سهولت بیشتری انجام داد.
علاوه بر آزمایش کلی پمپ آزمایشات پمپ ترمودینامیکی هم وجود دارد. از این تست ها جهت بررسی میزان برق مصرفی و تغییرات دما استفاده می نمایند. شما می توانید بوسیله لینک های زیر به تجهیزات مورد نیاز دسترسی داشته باشید:
لپینگ مکانیکال سیل لینک
تست هیدرواستاتیک تست فشار لینک
فلنج فیسر لینک

بررسی پمپ سخن پایانی
همانطور که دیدید، تست پمپ یکی از فرایندهای اساسی است که بایستی برای سنجش کارکرد و بازدهی درست این دستگاه در صنایع مختلف خصوصاً پالایشگاه ها مورد استفاده قرار بگیرد. تست ها انواع مختلفی دارند و می توان آنها را بصورت تکی روی هر پمپ اجرا کرده یا یک تست را به شکل همگانی انجام داد که هر یک هم مزیت های خاص خودرا دارند. همین طور آزمایش های دیگری مانند تست فشار هیدرواستاتیک و آزمایش های میدانی هم وجود دارند که بایستی برای تشخیص قوی بودن بدنه و میزان ارتعاش صورت گیرد. شما می توانید تجهیزات مربوط به این تست ها و سایر تجهیزات مورد نیاز برای پالایشگاه ها مانند جک انرپک، دستگاه لپینگ، پمپ هسکل و … را از شرکت پترو انرژی آدور ابزار تهیه کنید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
232
1402/05/20
02:57:00
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش