وزیر صمت در پاسخ به میزان سنج:

تنها نگرانی برای واردات خودرو تأمین ارز است

تنها نگرانی برای واردات خودرو تأمین ارز است به گزارش میزان سنج، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: صادرات و واردات دو اهرم برای توازن تولید و مصرف هستند که این سیاست در وزارت صنعت، معدن و تجارت در این دوره به صورت جدی برای تنظیم بازار اتفاق خواهد افتاد و تنها نگرانی که وجود دارد تأمین ارز مورد نیاز برای واردات خودرو است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، عباس علی آبادی امروز در حاشیه بازدید از فاز دوم نیروگاه سمنان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات خودرو اظهار داشت: در تولید ارز کمتری استفاده می نماییم چون که بیشتر هزینه ها ریالی است ولی امیدواریم با توسعه صنعتی مبتنی بر صادرات بتوانیم جبران این بحث را داشته باشیم و نیاز را برطرف نماییم.
وی در مورد ارتقاء موتور خودرو ها با عنایت به میزان مصرف بنزین آنها اظهار نمود: بزرگترین کاری که در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال آن هستیم همین مبحث است. ضمن اینکه توسعه خودرو های برقی را مورد توجه قرار داده ایم چون که این خودرو ها اساسا سوخت مصرف نمی کنند و میتوان انرژی آنها را از راه نیروگاه های خورشیدی، بادی و حرارتی با راندمان بالا تأمین کرد و این مورد یک راهبرد کلی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
به قول وی برای بهبود راندمان خودرو های بنزینی هم برنامه اساسی داریم اتفاق هایی که در خودرو های جدید هم اتفاق افتاده این مسئله را نشان داده است و ما به سمت تولید با استانداردهای روز دنیا حرکت می نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: یک ماشین سایز اقتصادی می تواند چهار لیتر بنزین مصرف کند اما یک ماشین با سایز بزرگتر مصرف بالاتری دارد آن چه مهم می باشد تأمین نیاز و تقاضا با عنایت به استانداردها است.
علی آبادی در مورد برنامه های در نظر گرفته شده برای تأمین آب پایدار صنایع در استان سمنان اظهار داشت: اتفاقی که باید در استان هایی مانند سمنان بیفتد افزایش بهره وری آب است ما آماده مشارکت و بهره برداری مصرف آب در قسمت کشاورزی هستیم تا بتوانیم آب را صرفه جویی نماییم و این آب را در اختیار صنایع قرار دهیم. با عنایت به اینکه استان سمنان یک استان صنعتی است، باید تدریجا سهم بخش صنعت افزایش یابد.
وی ضمن اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای تأمین زیرساخت های صنایع خاطرنشان کرد: برای تأمین زیرساخت با عنایت به رشد صنعت باید به فکر تأمین برق باشیم که در همین راستا حدودا از دو سال قبل تابحال صنایع هم تشویق به سرمایه گذاری در این بخش شده اند.
علی آبادی با تکیه بر اینکه با کمک صنایع توسعه خوبی را در طول دو سال قبل در قسمت برق شاهد می باشیم، اظهار نمود: در سایر حوزه ها هم این اتفاق محقق شده است.
وی ضمن اشاره به کلنگ زنی تبدیل چهار واحد نیروگاه گازی سمنان به سیکل ترکیبی بیان نمود: واحدهایی که امروز کلنگ زنی شدند بدون مصرف سوخت می توانند نیاز صنایع کشور را تأمین کنند که منابع مالی آن هم توسط بخش صنعت تأمین خواهد شد و اجرای آن هم توسط گروه مپنا هم خواهد بود.
به قول وزیر صنعت، معدن و تجارت صنایع می تواند اطمینان داشته باشند که در یک برنامه جامع تأمین برق آنها صورت می گیرد. بزودی نیروگاه فولاد مبارکه با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات و پس از آن نیروگاه آلومینیوم المهدی را آماده خواهیم کرد. با عنایت به اینکه همه تجهیزات نیروگاه ایرانی است، باید اظهار داشت که اتفاق بزرگی درحال رقم خوردن است.
وی ضمن اشاره به ناترازی صنعت برق خاطرنشان کرد: ناترازی صنعت برق هزینه هایی را برای کشور در بر داشته البته این ناترازی تنها در پیک تابستان است که با عنایت به رشد صنعتی و تقاضای بیشتر باید اقداماتی برای تأمین نیاز صورت بگیرد.
علی آبادی ضمن اشاره به برنامه راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات توسط بخش صنعت اظهار نمود: برای هر ۱۰۰۰ مگاوات ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری لازم است که در مجمع برای این ۱۰ هزار مگاوات پنج میلیارد یورو سرمایه لازم خواهد بود که توسط بخش صنعت تأمین می شود.
ظرف ۲ سال آینده پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه کامل و راه اندازی می شود
همینطور در حاشیه این بازدید محمد اولیاء _ مدیرعامل مپنا _ ضمن ابراز خرسندی از خوشفکری کارفرما و سرمایه گذاری در اجرای پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه اظهار داشت: ابتدا ۲ واحد اول به ورژن و مدل جدیدی که راندمان بالاتری دارد ارتقا پیدا کرد و فورا تحت قراردادهای صنایع دو واحد بعدی راه اندازی شد و الان هر ۴ واحد نسبت به سیکل گازی معمول دارای راندمان بالاتری هستند.
وی افزود: امیدوارم که با آغاز به کار پروژه سیکل ترکیبی و تأمین مالی که صورت می گیرد، به پروژه سرعت داده شود و ظرف ۲ سال آینده بخش سیکل ترکیبی کامل و راه اندازی شود. به صورتی که بهترین راندمان انرژی را داشته باشیم که برق آن برای صنایع کشور استفاده می شود.
به قول مدیر عامل گروه مپنا امیدواریم پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، عملیات اجرایی فاز دوم نیروگاه گازی سمنان در چارچوب تأمین تجهیزات، انجام طراحی، مهندسی، نصب و راه ‍اندازی دو واحد توربین ژنراتور گاز کلاس E پیشرفته MGT-۷۰ (۳) به ظرفیت نامی ۳۶۶ مگاوات در شرایط ایزو اجرایی شده است.
این پروژه تنها ۱۲۰ روز از زمان شروع نصب تجهیزات تا سنکرون نخستین واحد آن به طول انجامیده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه ثبت رکورد سنکرون یک واحد گازی در کمتر از شش ماه از ابلاغ پروژه است. همینطور این واحد نیروگاهی نخستین واحد سنکرون شده با انجام crossing بین زیمنس و MAPCS گروه مپنا است.
کارفرمای پروژه، شرکت مولد برق نیروگاهی سامان سمنان است و شرکت راه اندازی و توسعه نیروگاه های مپنا (توسعه یک) بعنوان نماینده گروه مپنا، پیمانکار پروژه به حساب می آید.
قرارداد ساخت فاز دوم نیروگاه سمنان، اولین قرارداد از مجموعه قراردادهای امضا شده میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو برای راه اندازی نیروگاه های برق توسط صنایع داخلی است.
قرارداد اجرای فاز دوم نیروگاه سمنان، روز دوشنبه بیست و نهم آذر ماه ۱۴۰۰ میان گروه مپنا و شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به امضا رسید.
فاز نخست نیروگاه گازی سمنان شامل دو واحد گازی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات (مجموعا ۳۲۰ مگاوات) در شرایط ایزو (ISO) در کیلومتر ۱۰ جاده سمنان دامغان جای گرفته است.

منبع:

5.0 / 5
284
1402/05/20
15:21:41
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش