چرا بلیط هواپیما گران شده است؟

چرا بلیط هواپیما گران شده است؟ به گزارش میزان سنج، در ادامه علت کمبود بلیط هواپیما و افزایش قیمت آنرا در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، در ماه گذشته خیلی از مسافران هنگام خرید بلیط پرواز، با مشکل گرانی بلیط هواپیما روبه رو شده اند. هنگامی که مسافران به صورت حضوری یا آنلاین برای خرید بلیط به درگاه های فروش رجوع می کنند، با عبارت " ظرفیت تکمیل است" مواجه می شوند. این امر بهانه ای شد تا علت کمبود بلیط هواپیما و افزایش قیمت آنرا در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. علت کمبود بلیط هواپیما چیست؟
گرانی بلیط هوایپما و کمبود آن در چند ماه اخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده است. تخلف های متعدد، کمبود هواپیماهای مسافربری و عدم هماهنگی بین میزان عرضه و تقاضا همه و همه دست در دست هم داده تا به افزایش قیمت و گرانی بلیط هواپیما دامن بزند. به قول جعفر یازرلو، سخنگوی هواپیمایی کشور، هم اکنون تنها ۱۷۸ فروند هواپیما درکشور آماده خدمت رسانی هستند و این مقدار در مقایسه با میزان تقاضای مسافران تعداد بسیار ناچیزی به حساب می آید. ازاین رو مهم ترین دلیل مشهودی که در این مساله جلب توجه می نماید، کمبود تعداد ناوگان هواپیمایی است. به ویژه در فصول تابستان و بهار که زمان اوج مسافرت است و میزان تقاضا برای بلیط هواپیما افزوده می شود، مردم بیشتر از پیش با کمبود بلیط مواجه می شوند. نبودن صندلی خالی
در خیلی از سایت های فروش بلیط، ظرفیت اغلب مسیرهای پر رفت و آمد مانند تهران مشهد تا چندین هفته تکمیل شده است و در هیچ کدام از این پروازها صندلی خالی وجود ندارد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور هم به وجود چنین مشکلی اذعان داشته و می گوید تعداد ناوگان های مسافربری با میزان تقاضای مردم در فصل تابستان همخوانی ندارد. وی در ادامه اضافه می کند که با وجود تلاشهای مختلف و اضافه کردن ۶۳ فروند هواپیمای دیگر، همچنان نتوانسته اند توازن مناسبی بین میزان عرضه و تقاضا برقرار سازند. تخلفات شکل گرفته در این رابطه با گرانی بلیط های هواپیما بی ارتباط نیست!
کمیاب شدن بلیط هواپیما، راه را برای گران فروشان و سودجویان باز کرده است. به علت کمبود بلیط هواپیما، برای فروش بلیط بازار سیاه شکل گرفته است. البته با وجود برخوردهای مختلف با افراد خاطی، همچنان این نوع بازارها به شکل های مختلف درحال فعالیت هستند. بسیاری عقیده دارند با گرانی بلیط هواپیما حجم زیادی از بلیط های پرواز از شبکه های رسمی به سمت بازار سیاه سرازیر شده اند. سازمان هوایی برای برخورد با این جریان ها و تنظیم بازار، قوانین جدیدی وضع کرده و طبق همان قوانین قیمت بلیط هواپیما ۲۹ درصد افزوده شده است.
اگرچه این نتیجه برای مسافران چندان خوشایند به نظر نمی رسد؛ اما با وضع قوانین جدید، نظارت سختی به صورت روزانه بر روی فروش بلیط اعمال شده و با هر گونه فرد یا سازمان غیر رسمی خاطی برخورد خواهد شد. با این وجود همچنان در شبکه های پایین تر و غیر رسمی، بلیط ها بدون هیچ نوع مجوزی درحال فروش هستند و سازمان هوایی برای برخورد با این شبکه ها از دستگاه قضایی کمک خواسته است.
این شبکه ها در اوج افزایش تقاضای مردم در فصل های بهار و تابستان بلیط های موجود را گران تر از مصوب به فروش می رسانند. البته به علت عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، این درگاه ها هم با کمبود بلیط مواجه می شوند. بهترین راه برای خرید بلیط هواپیما
با وجود همه مشکلات و تخلف های صورت گرفته، سایت های بسیار شناخته شده و معتبر تلاش می کنند با همکاری مستقیم با سازمان هواپیمایی کشور بهترین خدمات ممکن را به مسافران عزیز ارائه نمایند. بعنوان مثال مسافران می توانند با خرید بلیط از هف هشتاد با بهترین قیمت برای سفرهای هوایی خود اقدام نمایند. خرید از سایت های معتبری مانند هف هشتاد و سایر سایت های معتبر خرید بلیط هواپیما می تواند از ورود افراد سودجو جلوگیری کرده و مانع از فعالیت این افراد در بازار سیاه شود. این سایت ها بلیط های هواپیما را با قیمتی تصویب شده به مسافران عرضه می کنند و از اعتبار برخوردار می باشند.
با این حال در نظر داشته باشید که سازمان های نظارتی همواره بر روی قیمت سایت های شناخته شده نظارت می کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف آن سایت را به حالت تعلیق درمی آورند. بعنوان مثال در یکی از پلت فرم های خرید بلیط هواپیما، بلیط پرواز تهران مشهد با ۱۳۸ درصد بالاتر از قیمت مصوب به فروش رسیده و همین مساله سبب جریمه و تعلیق این پلت فرم گردید. گرمای هوا عاملی تأثیرگذار در کاهش عرضه بلیت
هواپیماها در طول روز در چندین مسیر مختلف پرواز می کنند و اگر حتی یک مرتبه گرفتار نقص فنی شود، این نقص و تأخیر بر روی مسیرهای بعدی آن هم تاثیر می گذارد. در نتیجه گاهی اوقات ایرلاین ها برای پوشش دادن این نقص های فنی، خدمات رسانی خویش را کم می کنند که در نهایت به کاهش عرضه بلیط منتهی می شود.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور گفته است که در تیرماه به علت گرمای بیش از اندازه هوا، در نظم پروازها اختلال بوجود آمده و سبب کاهش خدمت رسانی شده است. مثلا در همین ماه گذشته موتور یکی از هواپیماها به علت گرما منفجر شده و یک هواپیما را به صورت کامل از چرخه خارج کرده است. مساله گرمای هوا، کمبود فروندهای هواپیمایی و افزایش تقاضای مردم شرایط صنعت هوایی را چالش برانگیز کرده است. چالش بوجود آمده بر سر راه خرید هواپیماهای جدید
طبق گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی، ۳ الی ۵ درصد جمعیت ایران از سفرهای هوایی استفاده می نمایند و برای پاسخگویی به نیاز این جمعیت به ۵۵۰ فروند هواپیمای مسافربری نیاز داریم. اما هم اکنون فقط ۱۷۸ فروند فعال برای خدمت رسانی آماده به کار هستند. خرید تجهیزات ناوگان هواپیمایی و هواپیماهای جدید از سال ها قبل در دستور کار این صنعت قرار داشته است اما با خروج ناگهانی آمریکا از برجام این تلاش به نتیجه نرسید.
بیش از ۴ دهه تحریم صنعت هوایی، توان و انرژی آنرا گرفته و گاهی اوقات ناچار به خرید هواپیماهایی با عمر بیشتر از ۲۰ سال هستیم. در چنین شرایطی تصمیم گیری درست و کاربردی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. سخن پایانی
در این مطلب تلاش کردیم به اصلی ترین عوامل گرانی بلیط هواپیما و چرایی کمبود آن بپردازیم. همان گونه که گفته شد اصلی ترین علت کمبود بلیط هواپیما و گرانی آن، عدم تعادل بین میزان عرضه و تقاضاست. تعداد مسافرانی که قصد سفر هوایی دارند از تعداد ناوگان های هواپیمایی بسیار بیشتر بوده و همین مساله سازمان هواپیمایی کشور را با مشکلی جدی رو به رو کرده است. عوامل دیگری همچون ایجاد بازار سیاه، فروش بلیط با قیمت بالاتر از قیمت مصوب در پلت فرم ها و مسائلی همچون تحریم های گسترده سبب گرانی بلیط هواپیما گردیده است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

5.0 / 5
252
1402/05/22
07:43:09
تگهای خبر: بازار , خدمات , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش