معاون پژوهشی مركز تحقیقات كشاورزی استان اصفهان مطرح كرد؛

۴۱ هزار میلیارد تومان خسارت سرمازدگی به کشاورزان

۴۱ هزار میلیارد تومان خسارت سرمازدگی به کشاورزان به گزارش میزان سنج، اصفهان معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان اظهار داشت: سرمازدگی بعد از خشکسالی دومین عامل خسارت به بخش کشاورزی است، به صورتی که سال قبل خسارتی که به کشاورزان و وارد شد ۴۱ هزار میلیارد تومان بود.مسعود برهانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در مرکز تحقیقات کشاورزی استان به سبب این که مباحث مختلف حوزه کشاورزی شامل راهکارهای بهبود تولید و کاهش خسارت ها را بعنوان یک مسئولیت پیگیری می نماییم یکی از این مباحث سرمازدگی بوده است که حداقل از ۱۸ ماه پیش بسیار متمرکز روی این مورد ورود کرده ایم که به غیر از اصفهان شِش استان مرکزی کشور را هم در این زمینه فعال کرده ایم.

وی اضافه کرد: سرمازدگی بعد از خشکسالی دومین عامل خسارت به بخش کشاورزی است. بعنوان مثال در سال ۱۴۰۱ خسارتی که به کشاورزان و بخصوص باغداران در اثر سرمازدگی وارد شده است ۴۱ هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در سه ماهه اول سال جاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است که ثابت می کند سرمازدگی یک عامل بسیار خسارت زا است که البته برآوردهای غیررسمی خسارت ها بسیار بالاتر از این ارقام است که باید به دنبال راهکارهای کاهش این خسارت ها باشیم.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار داشت: بنا بر این در منطقه استان اصفهان و با مشارکت استانهای قم، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر و هرمزگان برنامه مدیریت این حوزه را پیاده سازی کردیم و در ۲۲ شهریور «رویداد ملی سرمازدگی در قسمت کشاورزی» را در اصفهان برگزار می نماییم.

برهانی در رابطه با این رویداد ملی، بیان نمود: برنامه به صورت کلی یک رویداد است که شامل سه بخش همایش ملی، رویداد استارتاپی(تمام ایده ها برای حل مشکل سرمازدگی در حوزه های مختلف باغداری، تجهیزات مناسب، بیمه و مدیریت صحیح) و نمایشگاه می شود که در قسمت نمایشگاه محصولاتی که هم اکنون برخی شرکت ها برای مقابله با سرمازدگی تولید کرده اند به نمایش در می آید.

وی افزود: انتظار داریم ماحصل رویداد ملی سرمازدگی در قسمت کشاورزی تبدیل به یک بسته حمایتی(اعم از علمی، اجرایی و فنی) برای حل مشکل در سطح ملی شود تا کشاورزان کمترین خسارت را ببینند. در نظر داریم در آینده یک دبیرخانه دائمی برای این حوزه داشته باشیم تا بتوانیم تمام این تکنولوژی ها و ایده ها را رصد نماییم و به نتیجه نهایی برسانیم.

سرمازدگی به یک پدیده رایج تبدیل گشته است

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، خاطرنشان کرد: در این همایش و رویداد ملی همینطور با شرکتهای دانش بنیانی که در حوزه سرمازدگی فعالیت می نمایند، آشنا می شویم. سرمازدگی در گذشته ممکن بود بعنوان یک پدیده نادر رخ دهد، اما با تغییر اقلیم، سرمازدگی به یک پدیده رایج تبدیل گشته است به صورتی که هر سال خسارت های هنگفتی را به بخش کشاورزی شاهد می باشیم.

برهانی اضافه کرد: برای مثال در منطقه سمیرم که محصول سیب آن در سطح جهان مشهور است، سال جاری با پدیده سرمازدگی مواجه بودیم که خسارت زیادی به این محصول وارد شد. این مشکل در شش استانی که ذکر شد هم وجود دارد.

وی با اعلان اینکه برای مقابله با سرمازدگی میتوان چند راهکار در پیش گرفت، اظهار نمود: یکی از مهم ترین این راهکار ها مدیریت صحیح است که باید از ارقام دیرگل یا مقاوم به سرمازدگی بهره گیرند چونکه دو سرمازدگی عمده شامل سرمازدگی زمستانه و بهاره داریم که در استان اصفهان سرمازدگی بهاره نمود بیشتری داشته است. در منطقه سمیرم و بوئین میاندشت در تیرماه سرمازدگی داشتیم به صورتی که در یک شب دما به ۳ درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرد و حتی به زیر صفر هم رسید. گلی که در مرحله حساس قرار دارد و مقرر است به میوه تبدیل گردد در اثر سرمازدگی از بین می رود.

اهمیت پیشبینی وقوع سرمازدگی

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اضافه کرد: مدیریت این مورد بسیار مشکل است. سیستم مدیریت باغ و مزرعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست به صورتی که کشاورزان باید بدانند در چه زمانی و با چه حجمی از کود بهره گیرند تا مقاومت درخت ها بالا برود. یکی دیگر از اقدامات مؤثر، پیشبینی وقوع سرمازدگی است و اگر بخواهیم تنها به گزارش هواشناسی اکتفا نماییم موفق نخواهیم بود چونکه برخی باغات در مناطقی هستند که ایستگاه هواشناسی در آن ناحیه وجود ندارد که در نتیجه اطلاعات به روز نداریم.برهانی اظهار داشت: توپوگرافی و پستی بلندی ها در سرمازدگی تاثیر زیادی دارند به صورتی که در مناطق پست تر جبهه سرد توقف بیشتری دارد و سبب سرمازدگی زیاد می شود. ازاین رو برای پیشبینی سرمازدگی در مناطقی که اطلاعات هواشناسی از آن منطقه نداریم باید راهکارهای خاصی در نظر بگیریم. یکی دیگر از طریق های جلوگیری از سرمازدگی شناسایی مناطق مختلف است و اگر منطقه ای مستعد سرمازدگی است برای برنامه ریزی کشاورزی در آینده و الگوی کشتِ این مناطق را بگونه ای نگاه نماییم که از کِشت مقاوم تر استفاده نمائیم.

وی افزود: یکی دیگر از راهکارهای مقابله با سرمازدگی ارتقای تکنولوژی است. برخی مواد ضد یخ گیاهی را اگر در زمان مناسب روی درخت و گیاه بپاشیم مقاومت آن محصول و گیاه را در مقابل سرمازدگی می افزاید. در داخل کشور شرکتهای دانش بنیان موادی را تولید کرده اند که کارآیی آن حتی از مواد خارجی هم بهتر است.

استفاده از تجهیزات به روز برای مقابله با سرمازدگی

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اضافه کرد: یکی دیگر از طریق های مقابله با سرمازدگی استفاده از تجهیزات به روز است که طیف وسیعی را در بر می گیرد. اگر سایبان ها و پوشش ها تراکم لازم را داشته باشند می توانند در پیشگیری از سرمازدگی نقش زیادی ایفا کنند. استفاده از بخاری های باغی یکی دیگر از این راهکار ها است. چاه های معکوس، لوله کشی مناسب و فن ها از دیگر تجهیزات مقابله با سرمازدگی هستند.

برهانی اظهار داشت: کشاورزانی که دارای تمکن مالی هستند می توانند از راهکارهای ذکر شده بهره گیرند. البته کشاورزانی هم بوده اند که از این فنّاوری ها بهره برده اند، اما به نتیجه نرسیده اند. در رویداد ملی که برگزار می نماییم به ارزیابی کارآیی این تکنولوژی ها می پردازیم. اغلب کشاورزانِ استان تمکن مالی جهت استفاده از این فنآوری ها را ندارند که مقرر شد صندوق بیمه و بانکها تسهیلاتی را برای جبران خسارت ها به کشاورزان عرضه کنند.

مکانیزم فعلی پرداخت خسارات، کشاورزان را راضی نمی کند

وی اظهار نمود: باید از کشاورزان جهت استفاده از تکنولوژی هایی که تایید شده اند حمایت نماییم و این حمایت ها در چارچوب وام های دراز مدت با بهره کم است که در این رویداد ملی به این مهم خواهیم پرداخت. صندوق بیمه مکانیزم جبران خسارت را دارد و عملاً یک حق بیمه را از کشاورز دریافت و خسارت وارد شده را تا حد زیادی جبران می کند. حالا مکانیزم بگونه ای است که کشاورزان را راضی نمی کند چونکه مبلغ پرداختی به هیچ وجه جبران آن خسارت هنگفت را نمی نماید. برای این مشکل هم در تلاش هستیم که با کمک صندوق بیمه و شناسایی جامعه هدف راهکار مناسبی عرضه دهیم.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، اظهار داشت: روی ارقام مقاوم به سرمازدگی درحال کار هستیم. موسسه ای با عنوان موسسه گواهی بذر و نهال داریم که نهال ها و بذوری که در کشور تولید می شود را گواهی می کند. در این زمینه سازمان تحقیقات کشاورزی که ۲۱ موسسه در کشور دارد به این تحقیقات می پردازد و در مباحث مدیریت باغ و مزرعه کارهای بسیار خوبی همچون مدیریت تغذیه، کنترل آفات، مبارزه با علف های هرز و آبیاری انجام شده است.

برهانی اضافه کرد: ازاین رو سیستم حل مساله را باید عمومیت دهیم و سرعت عمل و کارایی را بالا ببریم. همینطور پیشنهاد دادیم برای مقابله با پشه سالک اجزای چالش را شناسایی نماییم و فراخوان بزنیم تا افرادی که در این زمینه درحال تحقیق هستند دور هم جمع نماییم تا به بیان ایده بپردازند و از ایده های قابل اجرا حمایت نماییم.
5.0 / 5
208
1402/05/23
11:09:15
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش