ویراژ خودروسازان زیان ده در اقتصاد ایران

ویراژ خودروسازان زیان ده در اقتصاد ایران میزان سنج: بررسی صورت های مالی خودروسازان تا پایان خرداد 1402 نشان میدهد که مجموع بدهی و زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور -فقط شرکت های مادر- نزدیک به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، صنعت خودروسازی کشور با چالش های مختلفی همچون راندمان پایین، تنوع و کیفیت پایین محصولات، عدم رضایتمندی مشتریان، ساختارهای مالکیتی و مدیریتی معیوب، عدم تفاهم و درک مشترک تصمیم گیران و ذی نفعان اصلی بازار و صنعت خودرو مواجه می باشد.
وضعیت نامطلوب مالی، زیان انباشته و بدهی شرکت های خودروسازی یکی از نتایج گرفتن تصمیمات نادرست و چالش های مزبور است.
بر همین اساس، بررسی آخرین وضعیت صورت های مالی خودروسازان که البته یک گزارش غیر تلفیقی بوده و فقط به سه شرکت مادر ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو مربوط می شود و شرکت های زیرمجموعه را لحاظ نکرده است، منتهی به ۳۱ خرداد سال ۱۴۰۲ نشان میدهد که زیان انباشته این صنعت در مجموع حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بالا رفته و مجموع زیان انباشته را به حدود ۱۴۱ هزار میلیارد تومان رسانده است.
همچنین بررسی ها نشان میدهد که میزان بدهی شرکت های مادر خودروسازان در مجموع حدود ۲۵۴ هزار میلیارد تومان شده است.
به این ترتیب مجموع زیان انباشته و بدهی خودروسازان -فقط شرکت های مادر- به ۳۹۵ هزار میلیارد تومان را رسیده است.
جزئیات زیان خودروسازان تا پایان خرداد ۱۴۰۲
بررسی جزییات گزارش مذکور نشان میدهد که گروه صنعتی ایران خودرو با سرمایه ثبت شده ۳۰ هزار میلیارد تومانی در صدر این فهرست قرار دارد و مجموع زیان انباشته این شرکت به ۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی از اسفند تا پایان خرداد امسال ۸ هزار میلیارد تومان (۱۱ درصد) به زیان انباشته ایران خودرو اضافه شده است.
همچنین میزان بدهی این شرکت ۱۳۶ هزار میلیارد تومان ثبت شده که نسبت به اسفند ما افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی را نشان میدهد.


مجموع زیان انباشته شرکت سایپا با سرمایه ثبت شده ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان را نشان میدهد که نسب به اسفند پارینه ۲ هزار میلیارد تومان (۵ درصد) بالا رفته است.
بدهی این شرکت نیز حدود ۹۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به اسفند پارینه ۵ هزار میلیارد تومان بالا رفته است.
شرکت پارس خودرو نیز با سرمایه ثبت شده ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی تا انتهای خرداد امسال زیان انباشته حدود ۱۷ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرده است که نسبت به اسفند پارینه ۱۷۰۰ میلیارد تومان (۱۰.۵ درصد) فزایش یافته است.
همچنین میزان بدهی این شرکت هم ۲۰ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.


منبع:

5.0 / 5
292
1402/06/02
21:54:10
تگهای خبر: بازار , شركت , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش