اقتصاد ایران تمرکز برای پرواز

اقتصاد ایران تمرکز برای پرواز به گزارش میزان سنج، ایران می خواهد در آستانه قرن جدید با تغییر مسیر از زنجیرهایی که جلوی پرواز اقتصاد آنرا گرفته رها شود؛ سرکوب بخش های سوداگرانه، تقویت تولید، افزایش اشتغال، توسعه پایدار، افزایش تعاملات بین المللی و کاهش نرخ تورم همچون ملزومات تحقق این هدف است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، وابستگی شدید اقتصاد ایران به نفت، مبتلا شدن به تحریم های ظالمانه، گسترش فعالیتهای غیرمولد، تورم های پی درپی، هزینه های سنگین تولید، افزایش بیکاری، افزایش ضریب جینی، التهاب هر از گاه در بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو تنها بخشی از عارضه هایی است که اقتصاد ایران در دهه های اخیر با آن دست به گریبان بوده است.
از سال ۱۳۹۷ همزمان با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا شرایط اقتصاد ایران سخت و دشوار شد؛ به صورتی که مبادلات تجاری و بانکی ایران با عمده کشورهای جهان از دست رفت.
دولت سیزدهم از مرداد سال قبل که بر سر کار آمد تصمیم گرفت جراحی اقتصاد را یک مرتبه برای همیشه آغاز کند. اصلاح نظام یارانه ای نخستین گام از این مسیر دشوار بود که البته آثار تورمی در کوتاه مدت ایجاد کرد.
افزایش تعاملات بین المللی به منظور کاهش اثرات تحریم های آمریکا یکی دیگر از اقدامات دولت به حساب می آید که می تواند علاوه بر بالا بردن اعتبار بین المللی فضای چانه زنی را به نفع کشور در سطوح مختلف سیاسی و اقتصادی افزایش دهد. پیوستن به پیمان شانگهای و ائتلاف بریکس همچون این اقدامات است.
دستیابی به رشد اقتصادی ۴.۷ درصد، کنترل تدریجی نرخ رشد نقدینگی، ۹ برابر شدن یارانه نقدی، ارائه برنامه ساخت یک میلیون مسکن، همسان سازی حقوق بازنشستگان، برخورد با بانکهای ناتراز، دو برابر شدن تعداد مودیان مالیاتی، افزایش تیراژ صنعت خودرو، ساخت خودرو برقی، رسیدن تولید نفت به ۳.۴ میلیون بشکه در روز، افزایش سهم از نفت و گاز میادین مشترک، سنددار شدن ۵.۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی و خودکفایی در گندم نان، تنها بخشی از اقدامات دولت در دو سال قبل به حساب می آید.
وزیر اقتصاد اخیرا گفته است: مبحث مهم تغییر مسیرهایی است که ما در آستانه قرن جدید در اقتصاد ایران باید به فکر آنها باشیم و همت رئیس جمهوری مصروف به اینست که عیوب ساختاری اقتصاد ایران را که چندین دهه گریبان اقتصاد را گرفته بود و زنجیر پای پرواز اقتصاد ایران بود، برطرف نماییم.
به قول خاندوزی در اقتصاد تا به امروز نفتی زده و دولتی زده، دستگاههای اجرایی عادت کرده بودند که التفاتی به منفعت تولید کنندگان نداشته باشند و حس بی نیازی به تولیدکننده در دستگاههای اجرایی بود، چون مصارف با نفت بودند. ارز کشور و درآمد دولت از نفت می آمد و به تولیدکنندگان هم بعنوان عناصر رکنی و غیر قابل اجتناب نگاه نمی شد. اما دستگاههای اجرایی باید منفعت آنها را در نظر داشته باشند و ما به برکت تحریم ها اقتصاد را از نفت فاصله دادیم.
با وجود چالش هایی که در راه اقتصاد ایران وجود دارد افق های روشنی از دور دیده می شود. یکی از این افق ها تکمیل کریدور شمال به جنوب است که نقش ایران بعنوان یک کشور استراتژیک در خاورمیانه را بیشتر از پیش پررنگ می کند.
صندوق بین المللی پول، کاهش نرخ تورم ایران به ۲۰ درصد در صورت بهبود شاخصهای مالی و پولی را پیشبینی کرده است. در گام بعدی اگر هیچ افزایشی در کسری مالی اسمی ایران وجود نداشته باشد و پایه پولی تنها ۱۰ درصد رشد کند میتوان امیدوار بود که تورم ایران تک رقمی شود.
برخی کارشناسان معتقدند عضویت ایران در گروه بریکس بعنوان یک بازار قدرتمند و بزرگ، زمینه ساز بهبود رشد اقتصادی ایران و رشد صادرات خواهد شد که می تواند اثرات تحریم را تا حد قابل توجهی کم کند.5.0 / 5
278
1402/06/11
08:19:15
تگهای خبر: بازار , بانك , بیكاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش