فعالیت چینی در ایران از ساخت قطار سریع السیر تهران - اصفهان تا ترمینالی در فرودگاه امام (ره)

فعالیت چینی در ایران از ساخت قطار سریع السیر تهران - اصفهان تا ترمینالی در فرودگاه امام (ره) به گزارش میزان سنج، پروژه راه آهن سریع السیر تهران - قم - اصفهان که در سالهای گذشته مطرح شده اما به نتیجه نرسیده بود و ساخت ترمینال ۴۱۰ هزار متری در فرودگاه امام خمینی (ره)، بخشی از فعالیتهایی است که به دنبال دیپلماسی دولت با چین از سرگرفته شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مبحث ساخت پروژه راه آهن سریع السیر اصفهان- قم - تهران- مشهد از زمان دولت دهم عنوان شد و دسترسی به سرعت ریلی ۳۵۰ کیلومتر در ساعت هم در این پروژه مطرح بود؛ در آن زمان این طور عنوان شد که حدود ۶۰ درصد زیرسازی این پروژه انجام شده و مذاکره با چینی ها برای انجام عملیات روسازی هم در حال انجام می باشد.
علیرغم این در این سال ها، پروژه راه آهن سریع السیر اصفهان- قم - تهران- مشهد، به سر انجام نرسید تا جایی که سال قبل بار دیگر و این دفعه از جانب رستم قاسمی -وزیر فقید راه و شهرسازی- عنوان شد که این پروژه درحال پیگیری است و با قولی که طرف چینی داده، تا پایان کار دولت سیزدهم، به پایان خواهد رسید.
در این خصوص اخیرا مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- ضمن اشاره به طرح قطار سریع السیر تهران - قم - اصفهان اظهار نمود: زیرسازی طرح قم به اصفهان قدری کامل تر شده، و طرح را کامل دنبال می نماییم. اقدام های لازم برای تمدید فایناس انجام شده، پیمانکار این طرح یکی از شرکتهای چینی است، طرح قطار سریع السیر تهران به مشهد هم با یک شرکت دیگر امضا خواهد شد.
بیشتر بخوانید نقش چینی ها در راه اندازی قطار سریع السیر اصفهان - تهران - مشهد ساخت ترمینال جدید در تهاتر نفتی با چین همینطور بعد از آن بود که سعید چلندری -مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی- در رابطه با ساخت ترمینال جدید فرودگاه امام خمینی با سرمایه گذاری چین توضیح داد: فاز دوی فرودگاه در واقع ساخت یک فرودگاه جدید است؛ بر مبنای مطالعات ما قرار بود یک ترمینال ۴۱۰ هزار متری راه اندازی شود، با تمام زیرساخت ها ازجمله تاسیسات و زیربنایی، آشیانه، انبار و کارگو؛ مطالعات ما انجام شد و چندین شرکت آماده سرمایه گذاری بودند که ما بهترین شرکت را که یک شرکت چینی بود انتخاب کردیم.

وی در رابطه با نحوه تأمین منابع مالی اظهار نمود: تأمین مالی این پروژه از راه تهاتر نفتی خواهد بود که برآورد اولیه ما ۲.۵ میلیارد یورو است که امکان دارد بیشتر شود؛ امیدواریم بتوانیم در شهریور ماه قرارداد را اجرایی کرده و عملیات اجرایی در مهرماه آغاز شود.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، دیپلماسی دولت سیزدهم، در کوشش برای برقراری همکاری با کشورهای همسو و دوست است؛ این دیپلماسی تا کنون در ارتباط با کشوری مانند عراق که عملیات اجرایی راه آهن شلمچه - بصره را پس از سال ها تعلل شروع کرده یا ارتباط با کشور هند که فعالیت خویش را در چابهار بعد از رفع مشکلات از سر گرفته، جواب داده و باید دید فعالیتهایی که سالهای گذشته با چین استارت خورده اما به جایی نرسیده بود، این دفعه به کجا خواهد رسید.
منبع:

5.0 / 5
646
1402/06/19
11:58:44
تگهای خبر: دولت , سرمایه گذاری , شركت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش