افزایش نفوذ انرژی جهانی بریکس با ورود اعضای جدید

افزایش نفوذ انرژی جهانی بریکس با ورود اعضای جدید به گزارش میزان سنج، گروه بریکس، مقرر است از پنج کشور به ۱۱ کشور افزایش یابد و هدف اعضای جدید که عموما از خاورمیانه هستند، تأمین امنیت انرژی برای بلوک و ایجاد موازنه با سلطه غربی است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بریکس، گروهی از اقتصادهای نوظهور بزرگ شامل برزیل، روسیه، هند و چین می شود که در سال ۲۰۰۱ توسط جیم اونیل - اقتصاددان ارشد گلدمن ساکس - نام گذاری شدند که در یک مقاله تحقیقاتی، به تشریح رشد بالقوه این قدرت ها پرداخت.

این بلوک به صورت غیررسمی در سال ۲۰۰۹ و توسط روسیه برای مقابله با نقش پرنفوذ آمریکا و متحدان غربی در نظم جهانی معاصر تاسیس شد.

این گروه هنوز رسمیت پیدا نکرده است، با این وجود، سران کشورها و دولت های عضو آن به صورت سالانه ملاقات می کنند.

آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ به این گروه پیوست و در نتیجه، یک «اس» به نام اختصاری آن افزوده شد و به «بریکس» تبدیل شد.

کشورهای عضو در مجموع بیشتر از ۴۰ درصد از جمعیت جهان و یک چهارم اقتصاد جهانی را می سازند.

این گروه عمدتا بر ژئوپلیتیک، همکاری اقتصادی و تجارت و توسعه چند جانبه تمرکز دارد و بر مبنای اجماع، عمل می کند.

بریکس می گوید از زمان شکل گیری این گروه، بیشتر از ۴۰ کشور مشتاق پیوستن به آن هستند که شامل ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آرژانتین، الجزایر، بولیوی، اندونزی، مصر، اتیوپی، کوبا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کومور، گابن و قزاقستان بوده اند.

بیش از ده ها کشور در ژوئن، در گفتگوهای «دوستان بریکس» در کیپ تاون شرکت نمودند و علاقه خویش را به تغییر نظم جهانی و ارتقای موقعیت خود در آن نشان دادند. بعد از همه گیری کووید، چندین قدرت دولتی از نظم جهانی انتقاد کردند چون که کشورهای غربی به احتکار واکسن پرداخته بودند.

بسیاری از مدیران نفتی حالا براین باورند تحریم هایی که غرب ضد روسیه اعمال کرده است، مشارکت عمیق تر بین کشورهای عضو بریکس را تشویق نموده است.

راسل هاردی - مدیر عامل شرکت بازرگانی انرژی ویتول - در این زمینه اظهار نمود: نگاهی به بازارهای نفت امروز، نشان داده است تحریم های غرب ضد روسیه موثر بوده اند و از این جهت موثر واقع شده اند که درآمدهای کم و بیش کمتری برای کالاهای روسی ایجاد می کنند. اما روی دیگر تحریم ها اینست که پیوندهای قوی تری بین کشورهای بریکس به وجود می آورد که به نوبه خود نوعی نیروی متضاد، متضاد قطبی با سیاست غرب است.

اعتقاد عمومی بر اینست که تحریم ها می تواند کشورهای بریکس را به یکدیگر نزدیک تر کند، بخصوص بعد از گسترش اخیر این گروه که چند تولیدکننده بزرگ نفت به آن اضافه شدند.

بریکس در ماه آگوست، رسما از عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر، ایران، آرژانتین و اتیوپی دعوت کرد تا به اعضای تمام وقت جدید این گروه تبدیل شوند و اعضای این گروه را از پنج کشور به ۱۱ کشور افزایش داد.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، در سال ۲۰۲۴، هنگامی که کشورهای جدید به بریکس ملحق می شوند، این بلوک ۳۷.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل خواهد داد و انتظار می رود این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۳۷.۷ درصد و در سال ۲۰۲۸ به ۳۸.۵ درصد افزایش پیدا کند. همینطور جمعیت بریکس از ۳.۲ میلیارد نفر هم اکنون، حداقل ۴۰۰ میلیون افزایش خواهد یافت که به صورت قابل توجهی بیشتر از جمعیت ۸۰۰ میلیونی گروه هفت است.

گسترش بریکس همینطور به معنای آن است که این بلوک، بخش قابل توجهی از منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد. کشورهای بریکس، حدود ۵۴۹۳ تن طلا دارند، در حالیکه گروه هفت، ۱۷ هزار و ۵۲۷ تن طلا دارد.

در همین حال، کشورهای عضو گروه هفت شامل آمریکا و کانادا، به ترتیب ۲۰ درصد و شش درصد نفت جهان را تولید می کنند و روسیه، برزیل و چین مجموعا ۲۱ درصد نفت جهان را تولید می کنند. با پیوستن عربستان سعودی، امارات عربی متحده و ایران به این بلوک، سهم بریکس از تولید نفت به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت و به حدود ۴۱ درصد از تولید جهانی می رسد. به همین ترتیب، روسیه، ایران و چین سهم بریکس از تولید گاز را به میزان قابل توجهی افزایش خواهند داد. توسعه بریکس همینطور حضور این بلوک را در آفریقا، خاورمیانه و آمریکای لاتین افزایش خواهد داد.

بلوک موجود امیدوار است ائتلاف قوی تری از کشورهای درحال توسعه تشکیل دهد که بتوانند منافع جنوب جهانی را در سطح بین المللی بالا برند. انتخاب اینکه کدام دولت جدید در این گروه قرار گیرد، بسیاری را متعجب کرد، چونکه شش کشوری که برای پیوستن به بریکس، دعوت شدند، اشتراکات کمی دارند. بنظر می رسد این انتخاب بسیار خاورمیانه محور است که شاید به سبب منابع قابل توجه کشورهای دعوت شده باشد.

سانوشا نایدو - محقق ارشد موسسه گفتگوی جهانی آفریقای جنوبی - در این زمینه اظهار داشت: این مورد نتایج ژئواکونومیک، ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیک دارد و احیانا به تعمیق روابط بین کشورهای عضو فعلی بریکس و خاورمیانه منجر خواهد شد.

او همینطور به تصمیم انرژی محور برای گنجاندن این کشورها پرداخت و توضیح داد: علاوه بر روسیه، همه کشورهای اصلی بریکس، کشورهای غیر تولیدکننده انرژی هستند. آنها باید بتوانند اقتصاد خویش را کارآمد کنند، اما نمی خواهند گرفتار صدمه های جانبی ثانویه تحریم ها شوند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، فریدون فشارکی - رئیس شرکت مشاوره انرژی «فکتس گلوبال انرژی» - ضمن اشاره به حضور رو به رشد بریکس، اظهار نمود: همه از تحریم های دولت آمریکا، خزانه داری آمریکا عصبانی هستند. ازاین رو افراد می گویند آیا راهی برای ایجاد یک نیروی متقابل وجود دارد؟ تعادل گروه هفت یا گروه ۲۰؟ بریکس نامزد است.

منبع:

5.0 / 5
215
1402/06/31
13:09:54
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش