کاربرد تیغه اره دیسکی

کاربرد تیغه اره دیسکی اره دیسکی یا همان تیغه اره دیسکی که معمولاً در برش انواع چوب و فلز کاربرد دارد، جزو پر کاربرد‌ترین ابزارهای برش در صنعت برشکاری از گذشته تا به امروز به شمار می آید.


قبل از اینکه بخواهیم تیغ اره دیسکی؛ را معرفی کنیم باید بگوییم تیغه ها ی دیسکی به عنوان یک ابزار شناخته شده و پر استفاده در برش کاری های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند اره دیسکی یا همان”تیغه اره دیسکی” که معمولاً در برش انواع چوب و فلز کاربرد دارد، جزو پر کاربرد‌ترین ابزارهای برش در صنعت برشکاری از گذشته تا به امروز به شمار می آید.

آشنایی با تیغ اره دیسکی

برای شناخت بیشتر با تیغه اره دیسکی الماسه باید بگوییم، این تیغه یک ابزار حرفه ای برای برش انواع متریال های مختلف است، اما  نه به این معنا که فقط از یک تیغه، بتوانیم برای برش انواع متریال های چوبی، فلزی و غیره استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم یک برش مطلوب در کنار راندمان بالا و کیفیت عالی داشته باشیم باید بر حسب نوع متریال که تصمیم به برش آن داریم، تیغ اره دیسکی مناسب را انتخاب کنیم و حتماً باید به این نکته توجه داشته باشیم که از چه نوع تیغه ای برای دستگاه برش ما مناسب است و تصمیم داریم بر روی چه چیزی عملیات برشکاری را انجام دهیم.

انواع تیغ اره دیسکی

باید گفت تیغ اره های دیسکی ابزارهای همه کاره ای هستند که می توان از آن ها برای ایجاد برش های مختلف در چوب، فلز، پلاستیک، بتن، استیل، پلکسی گلس یوپی‌وی‌سی و غیره استفاده کرد، با این حال انتخاب نوع تیغه مناسب برای یک نتیجه گیری دلخواه نیز بسیار مهم و کلیدی است.

 • تیغ اره الماسه چوب
 • تیغ اره الماسه ام دی اف
 • تیغ اره الماسه پلکسی گلس
 • تیغ اره مخصوص نئوپان
 • تیغ اره الماسه جنرال
 • تیغ اره الماسه پنل بر
 • تیغه اره خط زن

در ادامه به معرفی و کاربرد هر یک از این تیغه های دیسکی اشاره میکنیم:

تیغ اره چوب

قطر این تیغه دیسکی تا 600 میلیمتر است و به دلیل فرم دندانه ای خاصی که دارد، قابلیت برش انواع چوب های سخت و نرم را در خود جای داده است. مزیت این تیغه اره دیسکی ظریف کاری بالایی است که در هنگام برش قطعات چوب مورد استفاده قرار میگرد و شما در نتیجه کار هم هیچ آثاری از سوختگی، سیاهی و لب پریدگی نخواهید داشت.

تیغ اره ام دی اف

به دلیل کاربرد زیادی تیغ اره دیسکی ام دی اف در برش انواع MDF، ورقه های لترون و لمینت صنعتی و نیمه صنعتی، به تیغ اره الماسه MDF معروف شده اند. این تیغه دیسکی قابلیت برش ورق های MDF را از ضخامت 2 تا 32 میلیمتر دارد و به راحتی بر روی دستگاه های دورکن و فارسی بر نصب می شود و معمولاً زاویه قرارگیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی هجده درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

تیغ اره پلکسی گلس

از این تیغ اره برای برش پلکسی و پلاستیک های ضخیم و نازک استفاده می شود و زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ دیسکی پلاستیک بر سیزده درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

تیغ اره نئوپان

این سری از تیغ اره ها توانایی برش و براده برداری صفحات نئوپان و لترون از ضخامت دو تا سیو دو میلیمتر (با ویژگی ارزشمند برش بدون لب پریدگی و سوختگی) را دارا می باشند و همچنین مانند تیغ اره ام دی اف، بر روی دستگاه های دورکن و فارسی بر قابل نصب هستند، زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغه پانزده درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ می باشد.

تیغ اره جنرال

این تیغه برای استفاده های عمومی و غیر تخصصی مانند برش پلاستیک، ام دی اف و آلومینیوم کاربرد بسیاری دارد و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 81 درجه و به صورت چپ و راستی (WS) می باشد.

تیغ اره پنل بر

در مواردی که شما نیاز به برش های سفارشی با اندازه های خاص نداشته باشید، از تیغ اره دیسکی پنل بر استفاده می کنیم، این تیغ اره قطعات نئوپان و ام دی اف را در اندازه های مرسوم و از پیش تعیین شده، برش می دهد و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 15 درجه و به صورت یک تیغه کونیک و یک تیغه پخ است.

تیغ اره خط زن

تیغه اره خط زن تا قطر 250 میلیمتر در بازاروجود دارد،  این نوع تیغ اره دیسکی در دو نوع یک تکه و دو تکه موجود است که با ایجاد یک خط برش در زیر کار، یک خروجی عالی به شما ارائه خواهد داد، اره دیسکی خط زن بر روی دستگاه های دورکن و پنل بر قابل نصب است و خلاف تیغه اصلی حرکت می کند و معمولاً زاویه قرار گیری دندانه ها در این تیغ اره دیسکی 15 درجه و به صورت چپ و راست است.

 

ایمنی و مشکلات رایج در هنگام استفاده از تیغه اره

مشکلاتی که در استفاده و بعد از تیغه اره با آن برخورد میکنید همانند هر ابزار برش دیگری است و در صورت عدم استفاده صحیح می توانند صدمات جدی به قطعه شما و یا حتی خودتان وارد کنند.

قبل از استفاده از هر ابزاری برشی، مهم است که کتابچه راهنمای محصولات پیلانا را بخوانید تا با ابزار، عملکرد و ویژگی های آن آشنا شوید،  همیشه مطمئن شوید که با استفاده از محافظ چشم و گوش (مثل عینک و ماسک محافظ برای صورت و دستکش برای دست ها) به درستی از خود محافظت کنید و همیشه وقتی ابزارهای خود را از برق جدا می‌کنید، به تنظیمات اولیه شان بازگردانید.

ایمنی و استفاده از اره دیسکی

سعی کردیم در این بخش به نکات کلیدی و مهمی که در استفاده از تیغه اره و دستگاه های اره دیسکی باید به شدت به انها توجه کرد اشاره کنیم، که مطالعه شان برای حفظ ایمنی در کار خالی از لطف نیست:

 • تحت هیچ شرایطی، ابعاد تیغ اره نواری  و دیسکی خود را تغییر ندهید؛ انجام این کار باعث شکسته شدن تیغه در هنگام عملیات برش و پرتاب شدن قطعات آن به سمت فرد برشکار می شود.
 • هرگز در دستگاه های پروفیل بر از تیغ اره های الماسه استفاده نکنید. دور موتور دستگاه های اره پروفیل بر بسیار بالاتر از دور تیغ اره های الماسه می باشد
 • هیچ گاه نوع تیغه اره دیسکی مصرفی دستگاه خود را تغییر ندهید و یا با تیغه دستگاه دیگر جایگزین نکنید.
 • به هیچ عنوان تجهیزات ایمنی نصب شده بر روی دستگاه را از آن جدا نکنید.
 • به هنگام تعویض تیغ اره الماسه، دستگاه را به طور کلی از جریان برق جدا کنید. (یعنی سیم را از پریز جدا کنید؛ نه فقط اینکه دستگاه را در حالت خاموش قرار دهید.
 • هنگام استفاده از صفحه های برشی فشار دست خود را کنترل کرده و با یک فشار یکنواخت عملیات برش را انجام دهید و از ضربه زدن و فشار ناگهانی جدا بپرهیزید.
 • تحت هیچ شرایطی، متریال برشی تیغ اره  را تغییر ندهید. (برای مثال، از تیغ اره چوب بر برای برش ورق آهن استفاده نکنید)

معرفی انواع تیغ اره لنگ

تیغ اره های لنگی در دو سایز 45 و 6 سانت برای برش موادی نظیر فولاد های متداول و معمولی، فلزات فولادی آلیاژی و فلزات رنگی به صورت تکی و دسته جمعی استفاده می شود. این نوع تیغ اره لنگ پیلانا بر روی ددستگاه اره لنگی نصب می شود و انواع متریال فلزی توپر با دیواره فلزی متوسط و ضخیم را به راحتی و با دقت خوب برش می دهد. چنس تیغه اره لنگ آن به لحاظ سختی، در رنج سخت و متوسط قرار می گیرد

دندانه های تیغ اره

در مواردی برشکاران نیاز دارند که شخصا نسبت به چپ و راست کردن دندانه تیغ اره نواری اقدام کنند. چپ و راست بودن دندانه باعث ایجاد اصطکاک کمتر میان تیغ اره و قطعه چوب و در نتیجه حرکت آسانتر تیغ در قطعه چوب تحت برش خواهد شد. شدت چپ و راست کردن دندانه به میزان سختی و بافت چوب بستگی دارد.عمل چپ و راست کردن را می توان بوسیله یک ابزار دستی و یا ماشین مخصوص انجام داد؛ البته چپ و راست کردن دندانه تیغهای باریک توسط ماشین دشوارتر است. چپ و راست کردن دندانه ها را به صورت یکی در میان (یکی به چپ، یکی به راست) انجام میدهند و در مواردی نیز بعد از هر چند دندانه چپ و راست شده، یکی را رها میکنند؛ با این عمل به حرکت مستقیم تیغ در محل برش و تخلیه براده ها کمک می شود.اینکه دندانه از کدام قسمت آن چپ و راست شود به نرمی یا سختی چوب مورد نظر بستگی دارد، اما در هر صورت نباید این کار را از قسمت پایه دندانه انجام داد، چرا که باعث افزایش احتمال شکستگی می شود. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، در مورد شدت چپ و راست کردن دندانه نیز، باید میزان سختی چوب را در نظر گرفت. اگر دندانه را بیش از حد به چپ و راست متمایل کنید، این کار موجب وارد شدن فشار به دندانه ها و همچنین ناصافی سطح برش خواهد شد. از سوی دیگر، کمتر بودن درجه تمایل دندانه به چپ و راست (از میزان مناسب آن) باعث افزایش اصطکاک و ایجاد حرارت بیشتر در محل برش چوب خواهد شد.

در پایان

توجه به نکات مهم بالا برای افزایش طول عمر و بازدهی تیغ اره جزو مهم ترین اقداماتی هست که در هنگام برش با دستگاه اره نواری باید دقت کنید، علاوه بر این انتخاب یک تیغ اره خوب و با کیفیت یا بهتر است بگویم بهترین تیغ اره که از مواد و متریال های با کیفیت ساخته باشد کمک می کند تا برش دقیق و پایدار و نیز طول عمر بیشتر از دو برابر از حد متوسط برای شما به ارمغان آورد.

5.0 / 5
341
1402/07/02
23:08:24
تگهای خبر: رپورتاژ , بازار , دستگاه , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش