با حضور معاون اول رئیس جمهور انجام شد

شروع عملیات اجرائی طرح های آبخیزداری، عشایری و کشاورزی با اعتبار ۱۳۸ هزار میلیارد تومان

شروع عملیات اجرائی طرح های آبخیزداری، عشایری و کشاورزی با اعتبار ۱۳۸ هزار میلیارد تومان میزان سنج: در مراسمی با حضور معاون اول رییس جمهور عملیات اجرائی طرح های آبخیزداری، احیای قنوات، استخرهای ذخیره آب و انتقال آب کشاورزی به ارزش 138 هزار میلیارد تومان در 31 استان قبل از ظهر امروز (پنج شنبه) شروع شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست با تکیه بر اینکه «روستاها و مناطق عشایری یکی از با اهمیت ترین پیشران های پیشرفت کشور هستند»، اظهار داشت: مناطق روستایی و عشایری نقش مهم و اثرگذاری در امنیت غذایی کشور دارند و امنیت غذایی یکی از با اهمیت ترین اولویت های کشور است و دشمنان باوجود این که وانمود می کنند غذا و دارو تحت تحریم های ظالمانه آنها نیست اما در عمل برای تامین و جابجایی منابع مالی دارو و غذا سنگ اندازی و مشکل آفرینی کرده اند.
وی حل مسائل عشایر و پیشرفت و توسعه روستاها را یکی از با اهمیت ترین برنامه های دولت سیزدهم برشمرد و اضافه کرد: در دو سالی که از عمر دولت سپری شده، سپاه و بسیج همیشه در راستای برنامه های دولت در حل مسائل مختلف نقش آفرینی کرده اند و در خیلی از موارد بصورت داوطلبانه پای کار آمده و به دولت یاری رسانده اند.
وی با اشاره به تجربه موفق مشارکت نیروهای بسیج در آبرسانی به روستاها اشاره کرد: در تفاهمنامه ای که میان وزارت نیرو و بسیج به امضاء رسید آبرسانی به ده هزار روستا هدف گذاری شد که خوشبختانه تا حالا از پیشرفت قابل قبولی برخوردارست.
معاون اول رییس جمهور از آب و خاک به عنوان دو چالش مهم در عرصه کشاورزی نام برد و گفت: ایران کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک است که ضروریست منابع آب به دقت مدیریت شود ضمن آنکه امروز در تمامی کشورها مدیریت منابع آب از اهمیت ویژه ای برخوردارست و مقام معظم رهبری نیز سالهاست که بر اهمیت آب و همین طور خاک تأکیدات ویژه داشته اند.
ایشان سپس قنوات را یادگاری عالمانه از نیاکان و گذشتگان توصیف کرد و اظهار داشت: وجود قنوات در کشور سندی است که علم از سالیان گذشته در ایران حاکمیت داشته و اقدامات برمبنای علم صورت می گرفته است. سابقه تعدادی از قنوات که در کشور وجود دارد به چند هزار سال قبل بازمی گردد و این در حالیست که کارایی این قنوات در طول زمان از بین نرفته و همچنان با هزینه های بسیار پایین از خدمات آنها بهره مند هستیم.
وی با اشاره به هدفگذاری انجام شده در اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری اشاره کرد: طرح های آبخیزداری در سالهای قبل در کشور آغاز شد اما متأسفانه بعد از مدتی آنرا رها کردند و این بی توجهی موجب شد که امروز شاهد لطمه هایی ناشی از سیل، مشکل اسکان عشایر و خالی شدن تعدادی از روستاها از جمعیت هستیم.
مخبر همین طور با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد شهرهای مولد شیلات، این طرح را مفید و باارزش دانست و اظهار داشت: ایجاد استخرها و حوضچه های آبزی پروری در کنار چاه های آب کشاورزی اقدامی مفید در امتداد ارتقاء راندمان از منابع آب است چونکه می تواند قبل از آنکه منابع آب به اراضی کشاورزی وارد شود در این حوضچه ها و استخرها جهت تولید آبزیان مورد استفاده قرار گیرد.
وی استانداران را به اهتمام جدی و پیگیری مجدّانه برای اجرای طرح هایی که امروز عملیات اجرائی آن شروع شد فراخواند و اظهار داشت: استانداران باید با جدیت پای کار باشند و اجرای این برنامه را در اولویت قرار دهند ضمن آنکه یکی از بهترین فرصت ها برای هزینه کرد درآمدهای حاصل از مولدسازی می تواند سرمایه گذاری در اجرای این طرح ها باشد.
وی در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از سپاه و وزارت جهاد کشاورزی برای تدوین این طرح ها اظهار داشت: یکی از مزایای همکاری حاضر این است که گروههای جهادی پای کار هستند و این سبب می شود که سرعت انجام کار بالا و بی وقفه باشد و قیمت تمام شده نیز بسیار ارزان خواهد بود.
در این مراسم که استانداران مختلف نیز بوسیله ویدئو کنفرانس حضور داشتند وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از انعقاد قرارداد و تفاهمنامه با قرارگاه سازندگی امام حسن مجتبی (ع) برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری، ایجاد شهرهای مولد، طرح های کوچک تامین آب، حل مشکلات عشایری و پروژه های آب و خاک ارائه کرد و اظهار داشت: حدود ۴۰ درصد از دام سبک کشور در اختیار عشایر است و ضروریست که نسبت به حل مسائل و مشکلات این جامعه کم توقع اقدام گردد.
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران نیز بسیج را مردمی ترین سازمان در سطح جهان دانست و اظهار داشت: بسیج همه آحاد جامعه را شامل می شود و خوشبختانه دولت مردمی سیزدهم برای حل مسائل و مشکلات کشور پای کار آمده است تا با اتکاء به ظرفیتهای مردمی، کشور را در راه توسعه قرار دهد.
استانداران فارس و خراسان رضوی هم بوسیله ویدئو کنفرانس گزارشی از پیشرفت طرح های کشاورزی و مشارکت مردم استان در اجرای پروژه ها ارائه کردند و به بیان پیشنهادات خود برای اجرای هر چه بهتر طرح های در رابطه با آبخیزداری، احیای قنوات و پروژه های آبرسانی کشاورزی پرداختند.
در این مراسم که رییس سازمان بسیج سازندگی، رییس سازمان امور عشایر و برخی معاونین وزارت جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند تفاهم نامه و قراردادهایی میان وزیر جهاد کشاورزی و جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران برای اجرای طرح های آبخیزداری، احیای قنوات، استخرهای ذخیره آب و انتقال آب کشاورزی به امضاء رسید.
این قراردادها در چهار موضوع اصلی آب و خاک، آبخیزداری، امور عشایر و شهرهای مولد کشاورزی جمعاً با اعتباری بیش از ۱۳۸ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان برای ده هزار شاخه قنات، ۱۳ هزار استخر و آب بندان، مرمت و بهسازی راه های عشایری، تامین آب آشامیدنی پایدار عشایر و... توافق شده است.5.0 / 5
175
1402/07/13
19:38:17
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش