یك كارشناس اقتصادی:

صرافی های تراستی دیگر مزیتی برای دور زدن تحریم ندارند

صرافی های تراستی دیگر مزیتی برای دور زدن تحریم ندارند به گزارش میزان سنج، یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: امروز به سبب بزرگ شدن برخی از صرافی های تراستی و نقش آفرینی تعداد کمی از آنها، این صرافی ها دیگر مزیتی در دور زدن تحریم ندارند اما از قدرت و نفوذ برخوردار می باشند و می توانند در سیاست گذاری ها اثرگذار باشند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مجید شاکری در افتتاحیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» اظهار داشت: به عقیده من قبل از سیاست گذاری و حکمرانی ارزی باید ارتباط آن با سه مقوله «سیاست های کنترل حساب سرمایه»، «سیاست های توسعه صنعتی» و «سیاست های خارجی» تبیین شود. در حقیقت ارتبط سیاست ارزی با این سه مقوله پیش نیاز سیاست گذاری ارزی است.

سیاستگذاری ارزی در اقتصاد ایران نیازمند کنترل حساب سرمایه است
وی با طرح این سوال که حساب سرمایه در وضعیت تحریم چگونه بسته می شود؟ اظهار داشت: این یک واقعیت است که در وضعیت تحریم فعلی، ایران نمی تواند تاحدودی دست از سیاست ارزی تثبیت شده بردارد و برای این مهم باید بتواند حساب سرمایه را کنترل کند و در زمان لازم آنرا ببندد. این دعوا درباب کنترل حساب سرمایه و بستن آن در اقتصاد ایران پیشینه دیرینه دارد که به سال ۱۳۵۳ برمی گردد. در آن زمان مسئولین بانک مرکزی با مسئولین دیگر درباب ضرورت کنترل و احیانا بستن حساب سرمایه وارد چالش می شدند و تجربه نشان داد این مسئله یکی از اولویت های اصلی حکمرانی ارزی است.
شاکری ضمن تاکید بر این که کنترل سیاست های ارزی و نرخ ارز تنها بوسیله کنترل جریان ریال ممکن نیست، اضافه کرد: حتما به کنترل حساب سرمایه نیاز داریم. این پرسش سختی است که چگونه می توانیم با وجود تحریم ها و دیگر شرایطی که بر تعاملات خارجی ایران حاکم است، حساب سرمایه را کنترل نماییم. روسیه نیز پس از جدی شدن تحریم ها با همین مسئله روبه رو شده است. اما پاسخ به این پرسش لزوما در قالب معامله با غرب نیست و میتوان بدون این کار نیز موفقیت هایی دراین زمینه بدست آورد.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در ایران عمده مبادلات ارزی و دارایی های خارجی در اختیار صرافی های تراستی است که به علت کوچک مقیاس بودن و تحریم ناپذیر بودن در دوره قدیم تشکیل شدند. اما در دوره فعلی به علت بزرگ شدن برخی از این صرافی های تراستی و نقش آفرینی تعداد کمی از آنها، مزیتی در دور زدن تحریم ها ندارند و نکته دیگر این که ساختار عملکرد آنها به نحوی است که در زمان لازم بانک مرکزی ما را تنها می گذارند که با اهمیت ترین نقطه بروز آن تاخیر در اختصاص ارز به واردکنندگان کالا و سود بردن از این تاخیر با بهره گیری از سرمایه ارزی است.
وی اشاره کرد: به بیان خلاصه در حال حاضر تراستی ها نه همراه و تسهیل کننده سیاست های بانک مرکزی هستند و نه در تحریم ناپذیری مزیت جدی دارند و نه عملکرد آنها برای بانک مرکزی شفاف است. اما این تراستی ها امروز قدرت و نفوذ دارند و می توانند در سیاست گذاری ها اثر بگذارند.

ضرورت تبیین رابطه سیاست ارزی با سیاست های صنعتی و خارجی
این کارشناس اقتصادی درباب ضرورت تببین رابطه سیاست ارزی با برنامه توسعه صنعتی کشور اظهار داشت: بطور معمول در ثبت سفارش برای واردات کالا شرایط طوری بود که هیچ محدودیتی پیش روی ثبت سفارش با حجم بالا وجود نداشت و در بعضی موارد خصوصا در زمان های تشدید بحران ارزی یک دفعه با نیاز گسترده برای واردات در سامانه ثبت سفارش مواجه میشدیم.
بگفته شاکری، یک کار خوبی که در یک ماه گذشته با همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت انجام شد، که محدودیت گذاری برمبنای سابقه واردکنندگان است و نکته مهم این که این کار از سر ضعف و در زمان محدودیت های ارزی انجام نشده است. اما این کار همچنان یک نقطه ضعف دارد و آن این که قسمتی از یک برنامه توسعه صنعتی نیست درحالی که باید اینطور باشد. در حقیقت برنامه ارزی باید با برنامه توسعه همخوانی داشته باشد.
شاکری درباب ضرورت برقراری رابطه بین سیاست گذاری ارزی و سیاست خارجی کشور اظهار داشت: با اهمیت ترین تلاش ما برای یک معامله فراگیر با طرف غربی در قالب برجام، رفع مشکلات ارزی بود، چونکه دیگر تحریم ها ازجمله درحوزه فروش نفت نیز در عمل یک تحریم ارزی بود و خریداران را از پرداخت پول نفت ایران منع کرده بود. اما آن چه حاصل برجام بود یک ساختار رسمی برای پرداخت های خارجی ایران نبود و پس از اجرای آن نیز همچنان بیش از ۸۵ درصد مبادلات خارجی ایران در ساختار غیر رسمی انجام می گرفت. در هفته های اخیر یک تجربه موفق دراین زمینه حاصل شد و آن انتقال پول به قطر بود و دراین زمینه بانک مرکزی هدف را محقق شدن خواسته نهایی ایران در نظر گرفت و بدین سان مانند برجام منطقه فراری وجود ندارد چونکه ایران هدف خودرا اختصاص ارز به واردات عنوان نمود و تنها رفع برخی موانع دسترسی به منابع ارزی به عنوان هدف ایران مطرح نشد.

منبع:

5.0 / 5
193
1402/08/03
15:41:09
تگهای خبر: بانك , توسعه , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش