شوک کاهش فعالیت نفتی بر اقتصاد عربستان

شوک کاهش فعالیت نفتی بر اقتصاد عربستان میزان سنج: تولید ناخالص داخلی واقعی عربستان سعودی در سه ماهه سوم سال 2023، تحت تاثیر کاهش فعالیت نفتی، 4.5 درصد نزول کرد که بزرگترین کاهش از سال 2020 بود.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، آمار رسمی نشان داد فعالیت نفتی عربستان سعودی در سه ماهه سوم امسال نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۲۲، به میزان ۱۷.۳ درصد کاهش داشت و با وجود رشد ۳.۶ درصدی بخش غیرنفتی و رشد ۱.۹ درصدی فعالیت دولتی، موجب کاهش رشد کلی تولید ناخالص داخلی واقعی شد.

پیش بینی شده است رشد تولید ناخالص داخلی این کشور که بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است، در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال میلادی گذشته، به شدت کند شده و به ۰.۰۳ درصد می رسد و با فاصله ناچیزی، از رکود اجتناب می کند. همین طور کسری بودجه معادل دو درصد تولید ناخالص داخلی برای عربستان سعودی پیش بینی شده است.

عربستان سعودی در ژوئیه، کاهش تولید اضافی یک میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت و صادرات نفت این کشور به ۹ میلیون بشکه در روز رسید. تولید نفت این کشور حالا حدود یک میلیون بشکه در روز کمتر از میانگین تولید در یک دهه گذشته است و بنظر می رسد تا پایان امسال، در همین سطح می ماند.

رشد اقتصادی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲، به حدود ۹ درصد رسیده بود که سریع ترین نرخ رشد در بین کشورهای گروه ۲۰ بود و تحت تاثیر تولید بالاتر و افزایش قیمت نفت بدست آمد. تولید ناخالص داخلی این کشور سال قبل برای اولین بار از مرز یک تریلیون دلار عبور کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بانک جهانی برآورد کرده است که اقتصاد عربستان سعودی در سال ۲۰۲۳، به میزان حدود یک درصد، رشد منفی پیدا می کند.

منبع:

5.0 / 5
223
1402/08/09
16:13:58
تگهای خبر: بانك , تولید , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش