پرفروش ترین ساندویچ پانل در ایران کدام است؟

پرفروش ترین ساندویچ پانل در ایران کدام است؟ میزان سنج: یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نوع ساندویچ پانل برای ساخت دیوارها و سقف، توجه به شرایط اقلیمی محل راه اندازی ساختمان است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، پارسال میزان مصرف ساندویچ پانل در صنعت ساختمان کشور به بیشترین مقدار خود در طول تاریخ رسید. رقم بالای مصرف ساندویچ پانل سبب تعجب بعضی از ناظران صنعت ساختمان شد. شواهد نشان می دهند که روند افزایش استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت جداره ها (دیوارها و سقف) امسال و سالیان آینده همچنان ادامه می یابد. خوشبختانه میزان تولید ساندویچ پانل در کشور به بیشتر از ۱۰ میلیون مترمربع در سال رسیده است. شرکت ماموت و سایر تولیدکنندگان ساندویچ پانل در کشور برنامه های زیادی برای افزایش متراژ تولید دارند و مشکلی از جهت تأمین نیاز داخلی وجود ندارد.
امروزه ساندویچ پانل نه تنها در تهران و شهر های بزرگ بلکه در شهر های کوچک و مناطق روستایی هم به کار گرفته می شود. هم سازندگان و هم کارفرمایان از فواید بکارگیری ساندویچ پانل آگاهی یافته اند و از همین رو این متریال در بعضی حوزه ها همچون ساخت انواع سوله ها به انتخاب اول سازندگان و پیمانکاران تبدیل گشته و جای مصالح بنایی (سفال و آجر) را گرفته است. در بعضی کاربری های دیگر مانند سردخانه ها و اتاق های تمیز ساندویچ پانل تنها متریال قابل قبول به حساب می آید. با عنایت به تنوع بالای ساندویچ پانل یکی از دغدغه های مهم سازندگان و معماران انتخاب بهترین نوع ساندویچ پانل برای هر پروژه است.
آشنایی با خصوصیت های ساندویچ پانل و مزیت های آن
برای درک تفاوت میان انواع ساندویچ پانل ابتدا باید با ساختار این متریال و خصوصیت ها و مزیت های آن آشنا شد. ساندویچ پانل یک متریال کامپوزیتی می باشد بدین مفهوم که تولید آن از راه ترکیب چند ماده اولیه صورت می گیرد. طراحی ساختار چند لایه ساندویچ پانل نتیجه ی مستقیم توجه به نیازهای ساختمان های مدرن بود. تفاوت اصلی ساندویچ پانل با مصالح بنایی، قابلیت های چندگانه آن می باشد. هر یک از مصالح بنایی تنها یک خصوصیت شاخص و مزیت اساسی دارند. در نقطه مقابل اما ساندویچ پانل متریالی با کارکردهای مختلف به حساب می آید که همزمان پاسخگوی خیلی از نیازهای ساختمان است.
مهم ترین مزیت های این متریال که تمام انواع ساندویچ پانل از آن برخوردار می باشند شامل موارد زیر است
جلوگیری از اتلاف انرژی از جداره ها
افزایش سرعت ساخت دیوارها و سقف
ممانعت از عبور صدا و مقابله با آلودگی صوتی
حفظ کیفیت و کارایی در مجاورت با رطوبت
قابلیت دمونتاژ و باز کردن

موارد ذکر شده مزایای مشترک پانل های ساندویچی هستند. هر یک از انواع ساندویچ پانل علاوه بر این مزیت ها دارای برخی خصوصیت های اختصاصی هم می باشند. سازندگان و پیمانکاران برای راه اندازی هر پروژه ساختمانی باید با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای خاص آن پروژه نوعی از ساندویچ پانل را که بیشترین انطباق را با این نیازها داشته باشد شناسایی کرده و برای اجرای دیوارها و سقف مورد استفاده قرار دهند.
انواع ساندویچ پانل و مشخصات هر یک
تمام انواع ساندویچ پانل ساختار کلی مشابهی دارند اما کاملا یکسان نیستند. تولیدکنندگان ساندویچ پانل این متریال را در ۴ نوع اصلی تولید می نمایند: دیواری، سقفی، سردخانه ای و اتاق تمیز (کلین روم). تفاوت این ۴ نوع پانل ناشی از محل کاربرد و استفاده آنها می باشد. سقف و دیوار بعنوان جداره های اصلی تمام ساختمان ها شرایط متفاوتی دارند و بنابراین ساندویچ پانل دیواری سطح مقطع متفاوتی نسبت به ساندویچ پانل سقفی دارد. برآمدگی هایی بر روی پانل سقفی قرار دارند که اصطلاحاً گام نامیده می شوند. ساندویچ پانل دیواری فاقد گام است. پانل های سردخانه ای و اتاق تمیز هم هر کدام مشخصات فنی خاص خویش را دارند.
جنس و ضخامت ورق، نوع و دانسیته (چگالی) فوم، ضخامت ساندویچ پانل و رنگ آن همچون مهم ترین تفاوت ها میان انواع ساندویچ پانل هستند. هر یک از این فاکتورها، هم بر روی خصوصیت های پانل و هم بر قیمت آن اثر می گذارند. ورق مورد استفاده در تولید ساندویچ پانل معمولا از جنس گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم و دارای ضخامت های ۰.۴، ۰.۵ یا ۰.۷ میلیمتر می باشد. پلی استایرن و پلی یورتان دو نوع ماده عایقی هستند که به صورت گسترده در فرایند تولید ساندویچ پانل به کار می روند. تولیدکنندگان معمولا ساندویچ پانل را در ضخامت هایی بین ۳ تا ۱۵ سانتی متر تولید و عرضه می نمایند.

پروفروش ترین انواع ساندویچ پانل در ایران
یکی از عاملهای مهم در انتخاب نوع ساندویچ پانل برای ساخت دیوارها و سقف، توجه به شرایط اقلیمی محل راه اندازی ساختمان است. با عنایت به این که هر یک از مناطق ایران آب وهوای متفاوتی دارند، طببیعاً پرفروش ترین ساندویچ پانل در استانهای شمالی کشور مانند گیلان و مازندران متفاوت از شهر های مرکزی (اصفهان و کرمان) است. در مناطق جنوبی و شمالی کشور که در مجاورت دریا قرار دارند به دلیل رطوبت زیاد ساندویچ پانل آلوزینک پرفروش ترین نوع پنل به حساب می آید. در سایر مناطق که میزان رطوبت کمتر بوده و در نتیجه خطر زنگ زدگی جدی نیست ساندویچ پانل گالوانیزه فروش بیشتری دارد و در اغلب پروژه ها برای اجرای دیوارها و سقف از ساندویچ پانل گالوانیزه استفاده می شود.
پرفروش ترین انواع ساندویچ پانل از جنبه ضخامت، پانل های ۴ و ۵ سانتیمتری هستند. البته در بعضی از مناطق کشور و همینطور برای برخی از کاربری های حساس تر امکان دارد از ساندویچ پانل با ضخامت های بیشتر از جمله ۶، ۸، ۱۰، ۱۲.۵ و ۱۵ سانتیمتر استفاده گردد. با عنایت به این که پلی یورتان هم از جنبه کارایی و هم از حیث قیمت بهتر از سایر انواع عایق است، ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان بیشتر از سایر انواع پانل برای ساخت جداره های ساختمانی به کار گرفته می شود. میانگین دما و میزان تابش آفتاب در هر منطقه مهم ترین عامل در تعیین رنگ ساندویچ پانل در آن منطقه می باشد.
بررسی رابطه قیمت ساندویچ پانل و کارایی آن
بدون شک قیمت هر متریال یکی از عامل های مهم در انتخاب آن است. هر پروژه ساختمانی بودجه ای محدود و مشخص دارد. سازندگان و پیمانکاران در زمان انتخاب مصالح برای هر پروژه بیشتر از بقیه مشخصات به قیمت متریال توجه می کنند. هر یک از انواع ساندویچ پانل قیمت متفاوتی دارند. قیمت ساندویچ پانل به عوامل گوناگونی همچون جنس مواد اولیه و ضخامت پانل بستگی دارد. میزان کارایی و کیفیت ساندویچ پانل لزوماً وابسته به قیمت آن نمی باشد. در تمام پروژه ها لازم نیست از گران ترین نوع ساندویچ پانل استفاده گردد. در خیلی از ساختمان ها بکارگیری ساندویچ پانل گالوانیزه با ضخامت ۴ سانتیمتر تمام نتایج مورد نظر را به همراه خواهد داشت. این ساندویچ پانل قیمت متعادل و به صرفه ای دارد.
خرید و فروش ساندویچ پانل
در زمان خرید ساندویچ پانل توجه به چند نکته الزامی است. اولاً این که برای خرید ساندویچ پانل باید ابتدا متراژ متریال مورد احتیاج را محاسبه کرد. دوم این که متعلقات و فلاشینگ های در رابطه با نصب پانل را هم باید در همین مرحله تهیه نمود. اغلب مصالح و متریال های ساختمانی بعد از استفاده در اجرای ساختمان، دیگر قابلیت باز کردن و استفاده مجدد ندارند. اما ساندویچ پانل را میتوان در صورت نیاز حتی چند سال بعد از نصب اولیه باز و دمونتاژ کرده و در محلی دیگر مجدداً به کار برد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
328
1402/08/19
16:17:52
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش