عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران عنوان كرد

تصمیمات خلق الساعه و دستوری، سنگ بزرگی پیش پای صنعت لوازم خانگی

تصمیمات خلق الساعه و دستوری، سنگ بزرگی پیش پای صنعت لوازم خانگی به گزارش میزان سنج، مرکزی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اراک و هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اظهار داشت: تصمیمات خلق الساعه و دستوری، پاشنه آشیل صنایع کشور و همینطور صنعت لوازم خانگی در ایران است.عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اراک و هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اظهار داشت: تصمیمات خلق الساعه و دستوری، پاشنه آشیل صنایع کشور و همینطور صنعت لوازم خانگی در ایران است.

سیدسعید رضوانی در گفتگو با ایسنا، به مشکلات بخش تولید و چالش های ناشی از تصمیمات بعضی از مدیران، به ویژه بانک مرکزی در اینروزها اشاره نمود و اضافه کرد: تصمیمات خلق الساعه و دستوری، صنعت لوازم خانگی کشور را متوقف کرده است.

وی بیان نمود: وقتی کشور بر مدار توسعه صنعتی و رشد در میزان تولید قرار می گیرد نباید با برخی تصمیمات غیرکارشناسی و هم شتابزده روند رشد و توسعه مختل و با چالش مواجه شود.

وی با اشاره به اینکه "ممنوعیت افزایش ثبت سفارش مواد اولیه بیشتر از میانگین ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ برای واحدهای تولیدی" تصمیم خلق الساعه ای است که چالش بزرگی را پیش روی تولیدکنندگان قرار داده است، اظهار داشت: در این تصمیمی که در سه هفته اخیر گرفته شده است، به جای این که تولیدکننده موفق و دارای طرح توسعه مورد تشویق قرار گیرد، نه تنها تشویق نشده و مورد حمایت قرار نگرفته بلکه حق تأمین منابع ارزی از او گرفته شده و تمامی ثبت سفارشات او ابطال شده و در عوض، بر طبق این تصمیم، تولیدکننده ای که در نیمه نخست سال، کاهش تولید داشته و طرح توسعه ای هم نداشته تشویق می شود و می تواند ثبت سفارش داشته باشد.

این تولیدکننده انواع یخچال و فریزر با تکیه بر این که این تصمیمات فاقد بررسی های کارشناسی، مانع بزرگی پیش روی تولید و عملا سرکوب کننده رشد در تولید است، اضافه کرد: در هیچ جای دنیا چنین رویه ها و تصمیماتی را پیش نمی گیرند و موانع بزرگ این چنینی را پیش پای تولیدکنندگان موفق قرار نمی دهند.

وی بیان نمود: وقتی کالای لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت ثبت و برای هر کالایی که تولید می شود شناسه کالا و گارانتی دریافت و تمامی سریال نامبرها در سامانه ها ریجستر می شود، یعنی زمانیکه عملکرد یک واحد تولیدی به لحاظ فعالیت اقتصادی با حضور دولت الکترونیک شفاف سازی شده، این تصمیم بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نه تنها کمکی به تأمین ارز کشور نمی کند بلکه باعث ایجاد مانع و توقف رشد تولید برای واحدها خواهد شد.

وی با تکیه بر این که ارز تخصیص داده شده به هر واحد تولیدی قابل رصد و پایش است، اظهار داشت: وزارت صمت و بانک مرکزی با سامانه هایی که در اختیار دارد کلیه فعالیتهای اقتصادی تولیدکنندگان را ثبت می کند و به صورت دقیق می تواند منابع ارزی تخصیص داده شده و کالاهای ساخته شده به هر واحد تولیدی را رصد و پایش کند و درصورتیکه انحرافی صورت گرفته باشد اقدام سلبی و برخورد قانونی انجام و او را از چرخه حمایتی خارج کند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در ادامه اظهار داشت: تصمیماتی که ختم به این مورد می شود که به تولید کننده اجازه نمی دهد محموله های رسیده به گمرکات را ترانزیت کند یا نتواند از امتیاز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای موجود خود در گمرکات استفاده نمایند نه تنها در سال رشد تولید، کمکی به روند تولید نخواهد کرد بلکه مانع بزرگی پیش روی تولیدکنندگان است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تولیدکنندگان ایرانی با اعتبار ملی که به دست آورده اند کالاها و مواد اولیه خویش را از آن طرف دنیا به گمرکات می رسانند و گمرک هم با حمایت وزارت صمت اجازه ترخیص درصدی می دهد اما با این اقدام بانک مرکزی هم اکنون حتی ترخیص درصدی کالا متوقف شده و واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی قرار دارند.

رضوانی از مسئولین نظام و مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی خواست تا اجازه ندهند با این اقدام و تصمیم خلق الساعه، توسعه صنعتی و رشد تولید در روزهایی که کشور و تولید در ایام سختی به سر می برند متوقف شود.

منبع:

5.0 / 5
186
1402/08/24
15:49:41
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش