واکنش ملایم قیمت نفت به تصمیم اوپک پلاس

واکنش ملایم قیمت نفت به تصمیم اوپک پلاس به گزارش میزان سنج، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که سرمایه گذاران سرگرم ارزیابی تصمیم اوپک پلاس برای ادامه محدودیت عرضه در سال ۲۰۲۵ بودند، تغییر چندانی نداشت.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در اوت، با ۱۴ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۰ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژوئیه با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۷۶ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت هفته گذشته ۰.۶ درصد و شاخص نفت آمریکا، یک درصد کاهش هفتگی داشت.

اوپک و متحدانش هم اکنون، تولیدشان را مجموعا ۵.۸۶ میلیون بشکه در روز محدود کرده اند که معادل حدود ۵.۷ درصد از تقاضای جهانی برای نفت می باشد. این کاهش شامل ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز کاهش تولید اعضای اوپک پلاس است که قرار بود اجرای آن تا انتهای سال ۲۰۲۴ خاتمه پیدا کند و ۲.۲ میلیون بشکه در روز هم مربوط به کاهش اضافی تولید توسط بعضی از اعضای این گروه است که در آخر ژوئن، منقضی می شد.

اما وزیران این گروه در نشست روز یکشنبه خود، موافقت کردند کاهش تولید ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز را تا انتهای سال ۲۰۲۵ تمدید کنند و کاهش داوطلبانه تولید ۲.۲ میلیون بشکه در روز را تا پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۲۴ ادامه دهند.

تحلیلگران اظهار کردند: ارزیابی این کاهش تولید و هضم این تصمیم برای سرمایه گذاران، زمان خواهد برد. واندانا هری، موسس شرکت تحلیل بازار نفت «واندا اینسایتس» در این زمینه اظهار داشت: به صورت کلی، تصور می کنم این تصمیم اندکی منفی بوده است چونکه بازار انتظار نداشت اوپک پلاس، تسهیل محدودیت عرضه را در سه ماهه چهارم آغاز کند.

تحلیلگران گلدمن ساکس هم دیدگاه مشابهی را ابراز کرده و گفتند: این جلسه با وجود تمدید کاهش تولید، بدبینانه تلقی می شود، چونکه هشت کشور اوپک پلاس قبلا برنامه هایی را برای حذف تدریجی ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه در فاصله اکتبر سال ۲۰۲۴ تا سپتامبر سال ۲۰۲۵ اعلام نموده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، در خاورمیانه، میانجی های جنگ غزه، از رژیم صهیونیستی و حماس خواستند تا آتش بس و توافقنامه آزادی گروگان ها را که توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مشخص شده بود، نهایی کنند. یکی از دستیاران بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت اسرائیل یک توافق چارچوبی برای پایان دادن به جنگ غزه را پذیرفته است، با این وجود، این توافق ناقص بوده و به کار بسیار بیشتری نیاز دارد.

منبع:

5.0 / 5
181
1403/03/14
13:02:58
تگهای خبر: ارزیابی , بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش