راه اندازی واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی با نانوکاتالیست ایرانی

راه اندازی واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی با نانوکاتالیست ایرانی به گزارش میزان سنج، یکی از شرکتهای فناور به سفارش یکی از شرکتهای فعال در حوزه نفت و گاز، نانو کاتالیست پیش ریفرمینگ برای تولید هیدروژن پالایشگاهی را به تولید رساند که این نانو ساختار در واحد هیدروژن پالایشگاه آبادان مورد بهره برداری قرار گرفت.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، نانوکاتالیست های پیشرفته پیش ریفرمینگ (Pre Reforming)، به منظور انجام عملیات ریفرمینگ هیدروکربن های سنگین موجود در خوراک واحدهای متانول و هیدروژن، مورد استفاده قرار می گیرند. تولید این مواد نانوساختار، در مقایسه با دیگر نانوکاتالیست های ریفرمینگ، از پیچیدگی های بیشتری برخوردار می باشد.
این دسته از نانوکاتالیست های پیشرفته ایرانی، در سال ۱۴۰۲ به سفارش یکی از شرکتهای مهندسی حوزه نفت باهدف به کارگیری در بزرگترین واحد تولید هیدروژن پالایشگاهی کشور احداثی در پالایشگاه آبادان، توسط پژوهشگران و متخصصان صنعت نانوکاتالیست در یکی از شرکت ها تولید، تحویل دهی و بارگذاری شد و امسال با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت.
با عنایت به طراحی واحد هیدروژن پالایشگاه آبادان و امکان استفاده از هر دو نوع خوراک NG (بنزین طبیعی/Natural Gasoline) و LPG (گاز مایع/Liquefied Petroleum Gas) در خط تولید، بکارگیری نانوکاتالیست های پیش ریفرمینگ در این واحد، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.
با استفاده از این نانومواد پیشرفته، میزان هیدروکربن های سنگین موجود در LPG به طور قابل توجهی کاسته می شود. توزیع مناسب و بهینه فلز فعال نیکل روی پایه نانوساختار، سبب فعالیت بالای این گروه از نانوکاتالیست ها شده است. همینطور مقاومت نانوکاتالیست در مقابل تشکیل کک همچون مشخصات بارز نانوکاتالیست های پیش ریفرمینگ تولیدی به حساب می آید.
این شرکت فناور در کنار عرضه این نانوکاتالیست ها به پالایشگاه آبادان، نانوکاتالیست های HDS (Hydrodesulfurization)، نانوکاتالیست های MTS (: شیفت دما متوسط آب-گاز/Medium Temperature Shift catalysts)، نانوجاذب های سولفورزدایی و نانوکاتالیست های ریفرمینگ اولیه را هم بعنوان محصولاتی با فناوری بسیار پیشرفته در واحد هیدروژن این پالایشگاه وارد چرخه تولید کرده است.
در پالایشگاه نفت آبادان، پروژه های نوسازی و بازسازی گوناگونی در حال انجام می باشد که یکی از آنها معروف به فاز ۲ طرح «توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان» است که شامل افزایش ظرفیت تقطیر پالایشگاه به میزان ۲۱۰ هزار بشکه و همینطور واحدهای مختلف تصفیه هیدروژنی محصولاتی شامل نفتای سبک و سنگین، نفت سفید و نفت گاز می شود. همینطور واحد بسیار عظیم و مدرن هیدرو کراکر به ظرفیت ۴۲ هزار بشکه در روز هم در این طرح وجود دارد که در مرحله راه اندازی و شروع بهره برداری قرار گرفته است.
در طرح «توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان» برای واحد تولید هیدروژن به ظرفیت ۷۵ میلیون فوت مکعب، با عنایت به ضرورت تأمین نانوکاتالیست های مورد نیاز و وجود تحریم ها، مقرر شد که از توان داخلی برای تکمیل و راه اندازی واحدهای تولید و خالص سازی هیدروژن استفاده گردد.
به نقل از ستاد نانو، بهره گیری از نانوکاتالیست های پیشرفته ایرانی در این پروژه، نه تنها باعث حمایت و تقویت تولید ملی و برخورداری از خدمات و پشتیبانی فنی از جانب تولیدکننده شد، بلکه صرفه جویی ارزی قابل توجهی را هم برای صنعت نفت کشور به همراه داشت.
منبع:

5.0 / 5
157
1403/03/20
10:03:36
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش