بررسی اخبار فناوری اطلاعات در هفته گذشته؛

از مهم ترین رویدادهای الکامپ 27 تا تمدید بسته اینترنت هدیه دولت

از مهم ترین رویدادهای الکامپ 27 تا تمدید بسته اینترنت هدیه دولت میزان سنج: رویکرد مهم الکامپ 27 توجه به محتواست، بهره برداری از بیش از50 هزار پورت فیبر نوری و تمدید بسته اینترنت هدیه 10 گیگابایتی انتخابات تعدادی از مهم ترین خبرهایی بودند که هفته گذشته در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر گردید.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، هفته دوم خردادماه در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ با حضور مسئولان حوزه ارتباطات شروع شد. عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه این نمایشگاه اظهار داشت: در عرصه نسل پنجم ارتباطات امروز سایت نسل ۵.۵ را مشاهده کردیم؛ در دوره گذشته هم نسل پنج همانند نسل پنج و نیم نمایشی بود و کسی استفاده عمومی از آن نمی کرد اما هم اکنون در تهران خیلی از موقعیت های مکانی تحت پوشش ۵G قرار گرفته است. بیش از ۲۰۰۰ سایت نسل پنجم راه اندازی کردیم و این در حالیست که ابتدای دولت حدود ۱۰ سایت موجود بود. کارهای خوبی انجام شده است انشاءالله ادامه داشته باشد.

وی اظهار داشت: ما دولت هوشمند را ۷۰ درصد تحویل دادیم را باید بررسی کنید که این خدمت جدید چه زمانی راه افتاد، تاکید کرد: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در اردیبهشت ۱۴۰۱ در این دولت راه افتاد و در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد خدمات دولت به شکل الکترونیکی بوسیله این پنجره ارائه می شود و قریب به ۵۰۰ خدمت به شکل هوشمند ارائه می شود.

رویکرد مهم الکامپ ۲۷ توجه به محتواست

در روز دوم نمایشگاه علی حکیم جوادی - رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور- در یک نشست خبری با اعلان اینکه مهم ترین رویکرد این است که از ظرفیتهای موجود باتوجه به شرایط حاکم استفاده حداکثر را داشته باشیم؛ اظهار داشت: ما در عرصه ای فعالیت می نماییم که در همه شمول زندگی تاثیر گذار است. روز گذشته وزیر ارتباطات از سالن بیمه نمایشگاه بازدید کردند و راضی بودند که این حوزه و صنعت درحال توسعه است.

حکیم جوادی اشاره کرد: امسال مهم رویکرد در نمایشگاه توجه به محتواست.

گزارش ۱۰۰۰ روزه سازمان فناوری اطلاعات اعلام شد

از دیگر اقداماتی که در الکامپ امسال رخ داد می توان به ارائه گزارش ۱۰۰۰ روز خدمت سازمان فناوری اطلاعات ایران اشاره نمود. محمد خوانساری- رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: باتوجه به تصویب سند کلان شبکه ملی اطلاعات چیزی حدود ۳۸ درصد تکلیف وزارت ارتباطات بر عهده سازمان فناوری اطلاعات بود. همین طور نظام تنطیم گری، موضوع توانمندسازی کسب وکارها و سکوهای بومی، ارتقای سطح امنیت فناوری اطلاعات و ارتقای کمیت خدمات از دیگر خدمات و اقداماتی است که در این سه سال انجام شد.

خوانساری تشریح کرد: در عرصه دولت الکترونیک دیدگاهی که وجود داشت را تحت عنوان پنجره ملی خدمات دولت هوشمند یکپارچه کردیم. بدین سبب دولت باید از جانب خود امکاناتی را فراهم آورد تا بخش خصوصی را توانمند کند.

در ادامه این جلسه جواد موحد - معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: بحث دولت الکترونیک و هوشمندسازی در قانون بودجه ۱۴۰۱ و بودجه ۱۴۰۲ دیده شده و منجر گردید که الان ۱۳۸ دستگاه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل اند و بیش از ۷۵ درصد خدمات از این طریق ارائه می شود؛ همین طور بیش از ۴۸ میلیون نفر توانسته اند شناسه دیجیتال بوسیله یک دفعه احراز هویت به دست آورند.

بهره برداری از بیش از۵۰ هزار پورت فیبر نوری از دیگر خبرهایی بود که در این هفته منتشر گردید که علی ملک جعفریان - مدیر مخابرات تهران در آغاز این مراسم اظهار داشت: طبق بررسی ما در استان تهران، مصرف اینترنت ۸۰ درصد بود و ۲۰ درصد ترافیک داخلی وجود داشت اما الان ترافیک داخلی ۵۰ درصد شده و این به مدلول کار آفرینی است.

وی اضافه کرد: برای طرح نجما سال قبل ۲۲ افتتاح داشتیم؛ امروز این پروژه را در بیش از ۳۰۰ ساختمان با معدل ۱۷۰ واحد مسکونی افتتاح می نماییم.

تمدید بسته اینترنت هدیه ۱۰ گیگابایتی انتخابات

علاوه بر موارد گفته شده اواسط این هفته امیر محمدزاده لاجوردی_رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی_با انتشار پستی در شبکه اجتماعی داخلی اظهار داشت: با عنایت به استقبال هموطنان از بسته اینترنت رایگان برای دور اول انتخابات، بسته هدیه جدید ۱۰ گیگابایت ۷روزه جهت استفاده از سکوهای داخلی ایتا، روبیکا، تلوبیون، ویراستی، بله، سروش، گپ، آی گپ و ذره بین در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: مشترکان همراه اول و رایتل با کد دستوری #۶۷۳*۱۰۰*و مشترکان ایرانسل با کد دستوری #۱*۵*این هدیه را دریافت نمایند.

با نزدیک شدن به انتها هفته عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: با توسعه ای که در زیرساخت های ارتباطی کشور طی سه سال قبل انجام شد در مرحله اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، کلیه دستگاه های گرفتن رای به شبکه متصل شدند.

وی افزود: این عدد در انتخابات مجلس ۹۸.۵ درصد بود حتی در نقاط صعب العبور روستایی نیز شعب به شبکه سراسری متصل بود و احراز هویت ۹۹.۲ درصد واجدان شرایط بصورت برخط انجام شد. برای پایدار ماندن شبکه ارتباطی از یک هفته پیش از انتخابات مرحله اول ۴۰۰ تیم بسیج ماموریت پیدا کردند. این عزیزان تا این لحظه مسیرهای کابل ها و فیبر نوری را چند بار چک کرده اند. آنان یک میلیون پایش انجام دادند تا خرابکاری و قطعی شبکه اتفاق نیفتاده باشد.

وی افزود: در روز رای گیری مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ مورد کوشش برای قطع شبکه داشتیم که ۹ مورد آن منجر به قطع فیبر نوری شد که سه مورد آن به سبب عملیات عمرانی دستگاهها صورت گرفت. در انتخابات جمعه گذشته علاوه بر پایش زمینی با همکاری نیروهای مسلح از پایش هوایی هم برای کنترل مسیر خطوط فیبر نوری استفاده کردیم.

منبع:

5.0 / 5
235
1403/04/15
19:19:20
تگهای خبر: بیمه , توسعه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش