آغاز توزیع میوه های دولتی برای عید بعلاوه قیمت

آغاز توزیع میوه های دولتی برای عید بعلاوه قیمت میزان سنج: معاون سازمان مركزی تعاون روستایی از آغاز توزیع میوه تنظیم بازاری شب عید از امروز (پنجشنبه) اطلاع داد و اظهار داشت: قیمت میوه های تنظیم بازاری شب عید در استان ها و شهرستان های مختلف بر مبنای وضعیت بازار هر منطقه متفاوت می باشد و در تهران بر مبنای تصمیم كارگروه تنظیم بازار هر كیلوگرم پرتقال درجه یك شمال ۱۸۰۰ تومان و هر كیلوگرم سیب زرد و قرمز درجه یك ۲۷۰۰ تومان در قالب این طرح عرضه می گردد.



حسن شیبانی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: عرضه میوه های تنظیم بازاری شب عید از نظر زمان عرضه و قیمت آن ها بسته به تصمیم كارگروه های استانی و شهرستانی است. بعنوان مثال عرضه میوه های تنظیم بازاری شب عید در آذربایجان از روز گذشته شروع شده است و برای تهران آغاز آن از امروز (پنجشنبه) تصمیم گیری شده است كه البته تا ۱۵ فروردین ماه ادامه دارد.

وی با اشاره به اینكه مردم می توانند میوه های تنظیم بازاری شب عید را در قالب ۴۴۰۰ مركز عرضه در سطح كشور تامین كنند اضافه كرد: بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار امسال قیمت میوه های تنظیم بازاری ۱۵ درصد كمتر از نرخ بازار میوه است و با عنایت به شرایط مناسبی كه در تولید میوه وجود داشته است، مردم هیچ دغدغه ای برای تامین مورد نیاز شب عید خود نداشته باشند. البته بعضی از تصمیمات هم بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار در استان های مختلف به كارگروه های استانی آن كه شامل سازمان حمایت، اداره صنعت، معدن تجارت، استانداری، جهاد كشاورزی و... بوده واگذار شده است كه می توانند در این قالب زمان عرضه و حتی تعداد مراكز عرضه را بالا برند.

او ادامه داد: امسال خرید و ذخیره سازی میوه تنظیم بازاری شب عید بسیار بهتر از سال گذشته و با نظارت بیشتر و دقیق تر صورت گرفت به گونه ای كه همه میوه مورد نیاز این طرح كه ۶۰ هزار تن (۴۰ هزار تن پرتقال، ۲۰ هزار تن سیب) بود تا بهمن ماه امسال تامین و در استان های مختلف توزیع و ذخیره سازی شد و با عنایت به اینكه خرید این میوه ها بر مبنای كیفیت و اندازه مناسب صورت گرفته است مردم هیچ نگرانی بابت كیفیت میوه های تنظیم بازاری شب عید نداشته باشند. همینطور توزیع این میوه ها با استفاده از ماشین های یخچال دار و با نظارت دقیق انجام شده است ازاین رو اتفاقات بعضی از بازه های زمانی و سنوات گذشته را بابت كاهش كیفیت این محصولات نخواهیم داشت.

شیبانی با اشاره به اینكه غرف سازمان میادین میوه و تره بار، سازمان تعاون روستایی، تعاونی های مصرف دولتی و كارگری و... در اختیار این سازمان برای عرضه میوه های تنظیم بازاری قرار گرفته و نزدیك به ۱۷۰۰ واحد صنفی هم با ما همكاری می كنند اظهار داشت: قیمت میوه های تنظیم بازاری شب عید مانند سال های گذشته مشخص نمی باشد كه یك نسخه برای همه كشور نوشته شود، چون كه نرخ این محصولات در استان ها و شهرستان های مختلف متفاوت می باشد ازاین رو تصمیم بر آن شد تا در هر استان بر مبنای تعیین قیمت میوه در بازار توسط سازمان حمایت، اداره صنعت معدن تجارت و استانداری، نرخ میوه تنظیم بازاری را ۱۵ درصد كمتر از آن در نظر بگیرند كه برای تهران هر كیلوگرم پرتقال درجه یك شمال ۱۸۰۰ تومان و هر كیلوگرم سیب زرد و قرمز ۲۷۰۰ تومان به تصویب رسید.

او با اشاره به اینكه مردم در صورت شكایت یا بروز تخلف درباره روند، كیفیت و چگونگی عرضه میوه های تنظیم بازاری می توانند به دستگاه های نظارتی مانند سازمان حمایت، سازمان تعزیرات حكومتی یا سازمان تعاون روستایی اطلاع دهند، اظهار نمود: ۶۰ هزار تن میوه ذخیره سازی شده برای شب عید بر مبنای پیش بینی و جلسات مختلف در نظر گرفته شده و به نظر نمی رسد هیچ مشكلی در این زمینه به وجود بیاید چون كه این میزان برای تنظیم بازار شب عید كفایت می كند و در صورت نیاز مجدد به میوه قابلیت تامین آن وجود دارد. البته در وزارت جهاد كشاورزی با نگاه تنظیم بازار به این طرح نگاه شده است نه تامین آن ازاین رو كافی است درصدی از بازار را در اختیار بگیریم كه قیمت ها كنترل شود و به مردم اجحاف صورت نگیرد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بازار شب عید هر ساله داغ تر از هر روز و هر ماه است و به همین مناسبت هم دولتمردان و در راس آن وزارت جهاد كشاورزی برای تنظیم بازار شب عید میوه، پرتقال و سیب را به میزانی مشخص خریداری و در شب عید و ایام تعطیلات نوروزی در مراكز پیش بینی شده به قیمت دولتی به مردم فروخته می گردد كه امسال به قول مسئولان وزارت جهاد كشاورزی وضعیت بازار میوه به علت تولید كمی و كیفی انبوه بسیار بهتر از سال های گذشته است.




5.0 / 5
4615
1396/12/24
18:53:04
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش