رئیس كنفدراسیون صادرات:

زیرساخت های صادراتی فراهم نیست

زیرساخت های صادراتی فراهم نیست میزان سنج: رئیس كنفدراسیون صادرات معتقد می باشد نبود زیرساخت های مناسب صادراتی سبب شده است كه صادركنندگان ما نتوانند از فرصت ها و بازارهای جدید صادراتی استفاده مناسب را ببرند.


صادرات یكی از پیشران های اصلی توسعه و رشد اقتصادی می باشد، در كشور ما صادرات با موانع جدی مواجه می باشد كه شاید اصلی ترین آن عدم زیرساخت های مناسب صادراتی و البته مشكلات در روابط بانكی و نقل و انتقال پولی است. همین مشكلات و موانع سبب شده تا در مقاطعی كه فرصت های مناسب مثل بازار قطر و یا روسیه برای صادركنندگان فراهم گردد آن ها نتوانند آن طوری كه باید از این فرصت ها بهره ببرند. در این رابطه محمد لاهوتی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: به علت شرایط خاص حاكم بر اقتصاد مان كه متاثر از سیاست های داخلی و خارجی بوده است مثل تحریم ها و سوء مدیریت ها زیرساخت های صادراتی در كشورما فراهم نیست.

وی ادامه داد: وقتی زیرساخت فراهم نیست صادركنندگان ما هم متناسب با ظرفیت كشور رشد نداشتند و نتوانستند خویش را به جایگاهی كه باید برسانند. ازاین رو هم صادركنندگان ما غالبا آمادگی پذیرش بازارهای جدید را ندارند تا بتوانند خودشان را در بازارها پیدا كنند و هم زیرساخت های متناسب با افزایش صادرات و باز شدن بازارهای جدید وجود ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه كرد: مبحث حمل و نقل موضوعی نیست كه در اختیار بخش خصوصی باشد. حمل و نقل، بنادر، كشتیرانی ما مشكلات متعددی دارند و قیمت های شان دو تا سه برابر قیمت های منطقه ای است و اینكه ما لجستیك مناسب برای حمل كالا با هدف كاهش هزینه های حمل نداریم. این ها موضوعاتی است كه در اختیار حاكمیت بوده و باید این اتفاقات می افتاده است كه برخی از آن ها به علت سوء مدیریت ها و بعضی دیگر به علت تحریم ها اتفاق نیفتاده است.
رئیس كنفدراسیون صادرات خاطرنشان كرد: وقتی كه نرخ تسهیلات ما نسبت به رقبا بالای ۲۴ درصد است قیمت تمام شده ما به مراتب بالاتر از قیمت های كشوری مثل تركیه است و از سویی هم به علت كمبود ناوگان دریایی وقتی درخواست صادرات به قطر اتفاق می افتد و شرایط خوبی برای صادركنندگان ما به وجود می آید ولی نبود كشتی متناسب با ظرفیت سبب می گردد قیمت سه برابر شود، ازاین رو فرصت رقابت از صادركنندگان در مقابل رقبای دیگر گرفته می گردد.
5.0 / 5
4492
1397/01/02
12:15:00
تگهای خبر: بازار , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش