حراج سكه نداریم

حراج سكه نداریم میزان سنج: در حالی حراج سكه در آستانه نوروز متوقف گردید و قرار بود شرایط ادامه آن پس از تعطیلات اعلام شود كه بانك مركزی تابحال هیچ دستوری در این رابطه نداشته است. بر این اساس حراج سكه كه در ایام زوج برگزار می شد، برای امروز (چهارشنبه) هم متوقف است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، زمانی كه قیمت سكه حبابی و نرخ های بالا را پشت سر گذاشت بانك مركزی در آذرماه سال قبل بود كه حراج آن را در بانك كارگشایی آغاز كرد تا بتواند با افزایش عرضه تا حدی از حبابی كه تا ۲۵۰ هزار تومان پیش بینی می شد، را تخلیه كند.

حراج سكه در ایام زوج و با بیان نرخ پایه از جانب بانك مركزی در بانك كارگشایی با حضور متقاضیان انجام می شد و در نهایت به بالاترین قیمت سكه های تمام و نیم به همراه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش می رفت. اما حراجی سكه با شروع سال نو و تعطیلات نوروز از جانب بانك مركزی متوقف گردید و در این مدت هیچ حراجی برگزار نشده است و قرار بر این بود كه بانك مركزی نحوه ادامه آن در سال جدید را اعلام نماید كه تابحال در این باره خبری منتشر نشده و پیگیری مبحث از مسئولان مربوطه هم از آن حكایت می كند كه فعلا حراجی سكه متوقف خواهد بود.

در سوی دیگر طرح پیش فروش سكه در بانك ملی كه در اواخر سال قبل به اجرا درآمد همچنان ادامه دارد و متقاضیان می توانند هر قطعه سكه تمام بهار آزادی را با سررسید شش ماهه با قیمت قطعی یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سر رسید یك ساله با قیمت قطعی یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیش خرید كنند.

سكه هم اكنون بیش از یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رود كه در سال جدید با رشد حدود ۱۲۰ هزار تومانی مواجه شده است چون كه در انتها سال قبل سكه با نرخ یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار مبادله می شد.

مسئولان مربوطه دلیل افزایش قیمت سكه را افزایش قیمت دلار بعنوان عامل اصلی اثرگذار بر نرخ این كالا اعلام می كنند. به هر صورت دلار در ابتدای سال جاری از حدود ۴۸۵۰ تومان آخر سال قبل تا ۵۱۰۰ تومان پیش رفته است كه خود باعث حبابی شدن قیمت سكه شد. بنابر محاسبات انجام شده سكه هم اكنون حدود ۱۲۰ هزار تومان حباب دارد.
5.0 / 5
4495
1397/01/15
17:54:08
تگهای خبر: بازار , بانك , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش