نایب رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران:

صادرات در معاونت جدید اقتصادی

صادرات در معاونت جدید اقتصادی به گزارش میزان سنج نایب رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران اظهار داشت اگر بخش صادرات به طور متمركز به معاونت اقتصادی واگذار گردد، شرایطی پیش می آید تا صادركنندگان با توان بیشتری در این حوزه فعالیت نمایند.


حمیدرضا صالحی در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: با توجه به آمارهای اخیر واردات و صادرات پیش بینی می كنیم كه تا پایان سال بتوانیم به رقم ۵۰ میلیارد دلار صادرات دست پیدا كنیم. البته با توجه به برجام و اتفاقاتی كه در عرصه روابط بین الملل اتفاق افتاده، انتظار بیشتری می توان داشت، اما هنوز مشكلات بانكی به طور كامل برطرف نشده است.
وی همچنین عنوان كرد: اكنون برخی از بانك ها با كشورهای اروپایی ال سی باز می كنند، اما باید توجه داشت كه تمام هدف ما بازار اروپا نیست و اكنون كشورهایی مانند پاكستان با ما رابطه كارگزاری ندارند. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد كه پاكستان جزو كشورهای هدف ما محسوب می شود و بازار آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
صالحی با بیان این كه لازم است بانك مركزی در رفع مشكلات بانكی گام برداشته و این مشكل را برطرف كند، اظهار كرد: اگر این موانع برطرف شود پیش بینی ما آن است كه با رشد هفت درصدی پیش بینی شده بتوان در حوزه صادرات فعالیت كرد.
نایب رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین به معاونت جدید اقتصادی كه در دولت ایجاد شده اشاره كرد و گفت: می توان این بخش را یكی از ظرفیت هایی دانست كه باید مورد استفاده قرار گیرد. براین اساس اگر بخشی مانند صادرات به معاونت اقتصادی منتقل شود، با تمركزی كه بر روی این حوزه صورت می گیرد می توان شرایط بهتری را متصور شد، چرا كه در حال حاضر برای این حوزه ها متولیان متعددی وجود دارد و صادركنندگان با بخش های مختلف در تماس هستند.
وی ادامه داد: نكته دیگری كه باید در توسعه صادرات مورد توجه قرار گیرد بحث زیرساخت های صادراتی از جمله نرخ ارز است كه اگر این نرخ به سمت واقعی شدن پیش رود قطعا در اقتصاد كشور و بخش صادرات شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود. اكنون نیز طبق صحبت هایی كه معاونت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم مطرح كرده به نظر می رسد تلاش ها در راستای واقعی شدن نرخ ارز است.
صالحی در ادامه صحبت های خود، اظهار كرد: نكته دیگری كه باید مورد توجه قرار گیرد بحث قیمت تمام شده تولید است كه این موضوع از اهمیت بسیار برخوردار بوده و به نوعی به زیرساخت های اقتصاد كلان یعنی نرخ ارز و بهره بانكی تسهیلات مربوط می شود. در این حوزه نیز اگر نرخ تسهیلات بانكی كاهش پیدا كند مطمئنا تولیدات كشور شرایط بهتری در رقابت با سایر كشورها داشته و می توان در كنار تولید شاهد رشد صادرات نیز باشیم.
نایب رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در پایان اظهار كرد: روابط خوب و تنش زدایی با كشورهای هدف نیز در توسعه صادرات از اهمیتی بالا برخوردار است، اما گاه شاهدیم كه در برخی كشورها مانند پاكستان حتی صدور ویزا سخت تر از قبل شده است كه امیدواریم با توجه به فعالیت های دولت جدید شاهد رفت و آمد بیشتر فعالین اقتصادی به بازارهای هدف بوده و در این عرصه بازارهای بزرگ تری را داشته و به اقتصادی درون زا و برون گرا دست پیدا كنیم.

 

5.0 / 5
5685
1396/06/09
14:14:31
تگهای خبر: صادرات , واردات , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش