بازار امین حضور نشان می دهد

افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی

افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی به گزارش میزان سنج آخرین بررسی ها از بازار لوازم خانگی نشان داده است كه با وجود ادامه ركود در این بازار، قیمت بیشتر برندها با افزایش پنج تا ۱۰ درصدی مواجه شده است.بر اساس گزارش میدانی ایسنا، بازار لوازم خانگی همچون بازارهایی است كه همواره تاثیر جدی از نرخ دلار می پذیرد و خیلی زود اثرات خویش را در اجناس مختلف لوازم خانگی نشان داده است. از آن جاكه بخش عمده ای از كالاهای لوازم خانگی وارداتی هستند طبیعی است كه در ثبت سفارش ها و كالاهای وارداتی جدید این تاثیر مشهود باشد و قاعدتا پذیرفتنی نیست كه اجناسی كه مربوط به قبل هستند و با ارز قیمت پایین تر وارد شده اند افزایش قیمت داشته باشند. این افزایش قیمت نمی تواند منطقی باشد و بیشتر به سودجویی عده ای در بازار برمی گردد.

از طرف دیگر بعضی از برندهای داخلی هم با این افزایش قیمت روبرو شده اند. در مجموع بررسی ها و پرس و جوها از فروشندگان لوازم خانگی نشان داده است كه حداقل پنج تا ۱۰ درصد قیمت لوازم خانگی نسبت به دو ماه گذشته و پیش از نوسانات دلار گران تر شده است. البته گاها برخی برندهای خارجی با افزایش ۱۲ درصدی هم همراه شده اند و تاثیر بیشتری از گران شدن دلار گرفته اند.

لازم به یاداوری است كه در سال ۱۳۹۱، زمانی كه به یكباره نرخ دلار جهش قابل توجهی پیدا كرد حدودا بیشتر لوازم خانگی افزایش چشمگیر قیمت پیدا كرد؛ اتفاقی كه تلاطم جدی را در این بازار تولید كرد

اما شرایط در سال ۱۳۹۲ دستخوش تغییراتی شد. با وجود آنكه باز هم در مقاطعی در آن سال قیمت ها در بازار لوازم خانگی به سمت افزایش حركت می كرد با ثباتی كه در بازار ارز بوجود آمد قیمت ها تا حدودی در بازار كنترل و شیب صعودی قیمت ها حدودا متوقف گردید و حالا بار دیگر به دنبال نوسانات نرخ ارز قیمت ها تغییر كرده است.

البته گفتنی است كه بازار لوازم خانگی از آن جمله بازارهایی است كه در سال های اخیر با ركود جدی مواجه بوده است و به قول دست اندركاران این بازار در چهار - پنج سال قبل این ركود مشهود بوده است. از سوی دیگر هم بازار لوازم خانگی به علت ركود حاكم با كمبود تقاضا مواجه است؛ هر چند به قول فروشندگان این ركود تا حدودی كمتر شده اما همچنان پابرجاست.

آخرین بررسی ها از بازار نشان داده است كه به غیر از افزایش پنج تا ۱۰ درصدی قیمت ها، فروشندگان همچنان از ركود در بازار گلایه دارند. وقتی از آن ها می پرسیم كه با وجود ركود، چرا قیمت ها را افزایش داده اید؟ می گویند "وقتی دلار گران می گردد لوازم خانگی هم طبیعی است كه گران شود".

یكی از فروشندگان لوازم خانگی با ابراز نارضایتی از وضعیت فروش می گوید " طی دو سال اخیر میزان تقاضا شیبی نزولی داشته و تقاضا برای لوازم خانگی روز به روز پایین تر آمده است". او دلیل اصلی این مسئله را "پایین آمدن قدرت خرید و بالا رفتن نرخ ارز" عنوان می كند.

فروشنده دیگری درباره اینكه وضعیت فروش امسال در مقایسه با قبل چگونه است؟ اینگونه پاسخ می دهد كه "به طور كلی تغییری در فروش نداشته ایم اما شرایط به سمت كاهش بیشتر تقاضا حركت كرده است".

به گفته این فروشنده، "حدود دو سال پیش برخی برندها تخفیف هایی اعمال كردند ولی تاثیر چندانی در بازار نداشت. البته در اواخر سال قبل وضعیت فروش به علت بهبود تقاضا بهتر شده بود چراكه معمولا در اواخر سال افراد بیشتر برای تهیه جهیزیه اقدام می كنند".

قیمت انواع لوازم خانگی در بازار

یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، گاز، جاروبرقی، آبمیوه گیری، چرخ گوشت، مایكروفر و سرخ كن همچون اصلی ترین لوازم خانگی به حساب می آیند، لوازمی كه این روزها تنوع بسیار زیادی در بازار دارند و بسته به امكانات و نوع برند، با قیمت های مختلفی عرضه می شوند.

- اجاق گاز در بازار لوازم خانگی رنج قیمتی از حدود ۶۰۰ هزار تا شش میلیون تومان دارد.

- ماشین لباسشویی هم از حدود ۸۰۰ هزار تا هشت میلیون تومان عرضه می گردد.

- یخچال و فریزر هم در مدلهای گوناگون از حدود یك میلیون تومان آغاز و تا حدود ۲۰ میلیون تومان در بازار لوازم خانگی مشاهده می گردد.

- انواع چرخ گوشت رنج قیمتی بین ۳۵۰ تا دو میلیون تومان در بازار لوازم خانگی دارد.

- آبمیوه گیری از دیگر لوازم آشپزخانه است كه با رنج قیمتی ۱۵۰ هزار تا دو میلیون تومان فروخته می گردد.

- سرخ كن در حدود قیمت ۵۰۰ هزار تا حدود دو میلیون تومان عرضه می گردد.

- جاروبرقی هم در انواع مختلف از حدود ۲۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان در بازار لوازم خانگی مشاهده می گردد.

- زودپز و پلوپز هم رنج قیمتی از ۱۵۰ هزار تومان تا یك میلیون تومان دارند.

همچنین مایكروفر از دیگر وسایل پخت و پز است كه اخیر جایگاه خویش را در آشپزخانه ها باز كرده است و رنج قیمتی از حدود ۷۰۰ هزار تا دو میلیون تومان دارد.

البته این قیمت ها كلیت نرخ هایی است كه در بورس فروش لوازم خانگی مشاهده شده و قیمت های كف و سقفی كه برای هریك از لوازم خانگی عنوان شده می تواند كمتر یا بیشتر باشد. 

5.0 / 5
5070
1397/02/01
14:32:46
تگهای خبر: بازار , دلار , قیمت , ركود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش