بعد از توقف یك ماهه

پیش فروش سه ماهه سكه هم بسته شد

پیش فروش سه ماهه سكه هم بسته شد میزان سنج: پس از توقف پیش فروش سكه در سررسید یك ماهه بانك مركزی از امروز پیش فروش در سررسید سه ماهه را هم متوقف كرد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در اواخر هفته گذشته بانك ملی بعنوان كانال اجرای طرح پیش فروش سكه از ثبت نام موعد یك ماهه خودداری و دلیل آن را دستور بانك مركزی اعلام نمود. هر چند كه در همان زمان اخباری مرتبط با توقف پیش فروش سررسید سه ماهه هم وجود داشت اما عملی نشد تا اینكه امروز (یكشنبه) شعب بانك ملی با دستور بانك مركزی ثبت نام برای پیش فروش سكه در موعد سه ماهه را هم متوقف كردند.

اخیرا رحیمی - مدیركل ریالی و نشر بانك مركزی- دلیل توقف پیش فروش در بعضی سررسیدها را برنامه ریزی برای تولید سكه های پیش فروش شده دانست و اعلام نمود كه با عنایت به اهمیت تعهداتی كه برای تولید سكه های پیش فروش وجود دارند باید در تولید و توزیع آن كیفیت سكه های تولیدی و اعتماد مردم به سكه بانك مركزی مورد توجه قرار گرفته از این رو با عنایت به محدودیت هایی كه در خط تولید سكه های طلا در ضرابخانه وجود دارد، سررسیدهایی كه ظرفیت آنها پر می شود، متوقف خواهد شد.

بر این اساس تا امروز همزمان با دوم اردیبهشت ماه پیش فروش سكه در سر رسید یك ماهه و سه ماهه متوقف بوده و سایر سر رسیدها برقرار است. نرخ ها در سر رسیدها از این مقرر است كه سكه تحویل یك ماهه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یك میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یك میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یك میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یك ساله یك میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یك میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.

پیش فروش سكه طرحی است كه بانك مركزی از بهمن ماه سال قبل در قالب بسته سیاستی خود برای كنترل بازار ارز و هدایت نقدینگی به سمت شبكه بانكی به اجرا درآورد. در ابتدای امر فروش قطعی نبود و در دو سررسید شش ماهه و یك ساله برگزار گردید كه در زمان خرید یك میلیون دریافت و مابقی در هنگام تحویل بر مبنای نرخ روز تسویه می شد. سود خریدار از محل تخفیف چهار درصدی به سر رسید شش ماهه و ۹ درصدی در یكساله پرداخت می شد كه با استقبالی همراه نبود. در كمتر از سه هفته شرایط تغییر نمود و فروش قطعی شد با سر رسید شش ماهه با نرخ یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و یكساله با یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. این نرخ ها در ادامه تغییر و سر رسیدهای جدید پس از یكسان سازی نرخ ارز ( ۲۰ فروردین) افزوده شد.
5.0 / 5
4451
1397/02/02
13:22:08
تگهای خبر: بانك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش