دلار تقلبی را چگونه شناسایی كنیم؟

دلار تقلبی را چگونه شناسایی كنیم؟ میزان سنج: خواه ناخواه فعلا ˮدلارˮ به روال گذشته حكمران بازار ارز ایران است؛ حتی اگر تك نرخی شود، معامله آن قاچاق یا قرار باشد زمانی یورو یا پول محلی جایگزین آن شود. در هر حال همواره ارز خواستنی این بازار بوده و در مواقعی اشتها برای چنگ زدن به آن تشدید شده است. در این بین سوءاستفاده از این تقاضا و قالب كردن نوع تقلبی ارز خاص آمریكایی به مخاطبان ناآشنا مورد توجه است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در چند ماه اخیر كه بازار ارز دچار نوسانات شدیدتری نسبت به گذشته شد و قیمت دلار در روندی افزایشی قرار گرفت و از ۶۰۰۰ تومان هم گذشت، با افزایش تقاضای خرید و تشكیل صف های طولانی مقابل صرافی ها، دلالان و یا افراد دیگری به طرق مختلف و با شدت بیشتری دست به خرید و فروش دلار زدند كه خود با عنایت به التهابی كه وجود داشت می توانست باعث سوء استفاده برخی شود. از این رو پلیس مرتبط با خرید دلارهای تقلبی اخطار داد و به مخاطبان بازار ارز اعلام نمود كه مراقب سوء استفاده های احتمالی باشند. این در شرایطی است كه حتی پس از تصمیم دولت برای تك نرخی شدن ارز از حدود ۱۰ روز پیش و ممنوعیت مبادله دلار در بازار آزاد و خارج از سیستم بانكی همچنان برخی تحركات برای خرید و فروش دلار در بازار از جانب دلالان و یا افرادی وجود دارد كه بازهم می تواند خطر خرید دلار تقلبی را در شرایطی كه صرافی ها معامله ای انجام نمی دهند را افزایش دهد، از این رو توجه به اسكناس مورد خرید و اصل بودن آن برای مشتری ضروری می باشد.

در رابطه با اینكه چگونه دلار غیرتقلبی خریداری شود و اصل قابل شناسایی باشد، نخستین مسئله این است كه باید به صرافی های مجاز و همینطور شعب ارزی و یا ارزی- ریالی بانك ها تا حد امكان برای خرید دلار مراجعه نمود تا از دریافت اصل این اسكناس اطمینان یافت. اما در مورد تشخیص اصل بودن اسكناس دلار بر مبنای آنچه كه در سایت بانك مركزی آمریكا (فدرال رزرو) مرتبط با فیوچرهای امنیتی دلار اعلام شده، باید اظهار داشت كه هم اكنون این بانك هفت اسكناس یك دلاری، دو، پنج، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری چاپ می كند كه دارای هفت فاكتور امنیتی هستند كه می توان آن را از نوع تقلبی دلار تشخیص داد.اول "جنس" كاغذ است كه سه چهارم اسكناس های آمریكایی از كتان و یك چهارم از پارچه تشكیل می شوند و دارای خطوط قرمز، آبی بوده و فیبرمانند هستند. دومین مورد به "مهر وزارت خزانه داری آمریكا" برمی گردد كه به شكل سبز رنگ و در سمت راست اسكناس زده می گردد. فاكتور سوم "سطح برجسته" دلار است كه به راحتی با استفاده از لمس كردن قابل حس خواهد بود. "مهر بانك مركزی آمریكا" مورد چهارم است كه به رنگ مشكی و در سمت چپ دلار قرار دارد.

"پرتره" دیگر مشخصه دلار آمریكایی است كه حاوی اشخاص مشهور آمریكاست و روی اسكناس نقش بسته است. همینطور "شماره سریال" ششمین فاكتور امنیتی این اسكناس هاست كه متشكل از اعداد و حروف است كه در صورت گرفتن اسكناس در برابر نور به شكل متفاوتی از حالت عادی نشان داده می گردد. هفتمین فاكتور امنیتی اسكناس دلار "نوار امنیتی سه بعدی" است كه روی آن قرار دارد و به رنگ آبی یا بنفش در اسكناس های ۱۰۰ دلاری به صورت خاص دیده می گردد.

راه های شناسایی ۱۰۰ و ۵۰ دلاری

اما در مبادلات دلاری دو اسكناس ۵۰ و ۱۰۰ دلاری رایج تر بوده و بیشتر مبادله می گردد كه در ادامه جزئیات بیشتری در مورد نحوه فیوچرهای امنیتی آنها مطرح می گردد.

در مورد اسكناس ۱۰۰ دلاری یكی از شناسنه ها واترمارك است. با نگه داشتن ۱۰۰ دلاری در مقابل نور، تصویر كم رنگ "بنجامین فرانكلین" -مخترع آمریكایی-در فضای خالی راست اسكناس را پیدا كنید. تصویر از هر دو سمت اسكناس قابل مشاهده می باشد.

نكته دیگر تغییر رنگ جوهر در اسكناس است به صورتی كه اگر كمی اسكناس را كج كنید عدد ۱۰۰ در گوشه پایین سمت راست روی اسكناس از رنگ مسی به سبز تغییر می كند. همینطور با كج كردن اسكناس تغییر رنگ زنگ را در دوات از مسی به رنگ سبز مشاهده می كنید، بدین معناكه با حركت اسكناس زنگ در داخل دوات ناپدید یا پیدا شود.

نوارامنیتی سه بعدی دیگر مشخصه امنیتی اسكناس ۱۰۰ دلاری است. در حالی اسكناس را پشت و رو می كنید، به نوار آبی رنگ نگاه كنید، همان گونه كه می بینید ناقوس های آبی رنگ با حركت اسكناس به ۱۰۰s تغییر شكل می دهد. هنگامی كه می چرخانید(پشت و رو)، زنگ ها و ناقوس ها از سمتی به سمت دیگر می روند و اگر آن را به سمت راست بچرخانید، آنها بالا و پایین می روند.

نخ امنیتی راه دیگر شناسایی ۱۰۰ دلاری است و در تاروپود كاغذ قرار دارد و بر روی آن چاپ نشده است. اسكناس را در مقابل نور نگه دارید تا یك نخ امینتی كه به صورت عمودی در سمت چپ اسكناس قرار دارد، نمایش داده شود. این نخ امنیتی به حروف USA و ارقام ۱۰۰ با الگویی متناوب منقش شده و از هر دو طرف اسكناس قابل مشاهده می باشد. هنگامی كه این نخ در برابر نور ماوراء بنفش قرار بگیرد، به رنگ صورتی روشن در می آید.

اما در مورد مشخصه ها اسكناس ۵۰ دلاری باید اظهار داشت كه اگر اسكناس را در برابر نور نگه دارید یك نخ امینتی كه به صورت عمودی در سمت راست پرتره قرار دارد، می بینید. این نخ منقش به متن USA ۵۰ و یك پرچم كوچك با الگویی متناوب وارد شده و از هر دو طرف اسكناس قابل مشاهده می باشد. هنگامی كه این نخ در برابر نور ماوراء بنفش قرار بگیرد، به رنگ زرد در می آید.

همچنین با نگه داشتن ۵۰ دلاری در مقابل نور، تصویر كم رنگ "گرانت" -رئیس جمهور اسبق آمریكا- در فضای خالی راست اسكناس نمایان می شود، تصویر از هر دو سمت اسكناس قابل مشاهده می باشد. در عین حال كه اگر كمی اسكناس را كج كنید، عدد ۵۰ در گوشه پایین سمت راست روی اسكناس از رنگ مسی به سبز تغییر می كند.
5.0 / 5
5310
1397/02/03
22:53:38
تگهای خبر: بازار , بانك , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش