یك كارشناس:

طرح ساماندهی بازار خودرو تاثیر منفی بر بازار ارز دارد

طرح ساماندهی بازار خودرو تاثیر منفی بر بازار ارز دارد میزان سنج: یك كارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: طرح ساماندهی بازار خودرو كه در مجلس مطرح شده به علت عرضه پیشنهاد كاهش تعرفه واردات خودرو، تاثیر منفی بر بازار ارز داشته و اجرایی نیست.فربد زاوه در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: طرح ساماندهی واردات خودرو فقط یك فوریت اش در مجلس تصویب شده و بنابراین به این زودی ها در صحن مجلس مطرح نمی گردد.

وی با اشاره به اینكه به جای عرضه چنین طرح هایی باید دیدگاه ها اصلاح شود، تصریح كرد: بعنوان مثال اگر طبق آنچه كه در این طرح مطرح شده، تعرفه واردات خودرو را كاهش دهیم سبب تولید مشكل در بازار ارز می گردد.

این كارشناس صنعت خودرو ادامه داد: درواقع با كاهش تعرفه واردات خودرو، به تقاضای خودروهای وارداتی دامن زده و سبب افزایش واردات این محصول می شویم كه این مورد تاثیر منفی بر بازار ارز دارد.

وی اضافه كرد: هر طرح دو فوریتی كه در مجلس مطرح می گردد باید دارای یك خصوصیت اصلی باشد كه همان امكان اجرایی بودن آن است. بر فرض تصویب طرح ساماندهی واردات خودرو در مجلس، آیا در صورت اجرایی شدن آن و كاهش تعرفه واردات خودرو، ارز مورد نیاز برای واردات این محصول وجود دارد!؟.

زاوه با اشاره به بخشی از این طرح كه در آن بر اجرای استانداردهای ۸۵ گانه جدید در صنعت خودرو و تعیین نقش خودرو و خودروسازان در سوانح رانندگی تاكید گردیده است، اظهار نمود: اقتصاد دستورپذیر نیست و شرایط كسب وكار باید تسهیل شود. مرتبط با طرح ساماندهی بازار خودرو هم باید بررسی كرد شرایط كسب وكار چه مشكلاتی دارد كه سبب شده صنعت خودرو دچار چنین وضعی شود.

وی ادامه داد: بعنوان مثال اگر همین الان مدیرعامل یك خودروساز بزرگ تصمیم بگیرد به دلایل غیراقتصادی بودن، خط تولید محصولاتش را در یك استان تعطیل كند، صدای نماینده های مجلس در آن استان درآمده و مخالفت می كنند.

این كارشناس صنعت خودرو تصریح كرد: در مجموع باید گفت وقتی اقتصاد سیاست زده می گردد مشكلات این چنینی هم بروز می كند ازاین رو باید به جای عرضه چنین طرح هایی، دیدگاه كلان نسبت به اقتصاد را اصلاح نماییم.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، اوایل این هفته طرح دو فوریتی "ساماندهی بازار خودرو" در مجلس شورای اسلامی عنوان شد كه تنها یك فوریت آن به تصویب رسید.

كاهش قابل توجه تعرفه و عوارض واردات خودرو، تاكید بر اجرای استانداردهای ۸۵ گانه جدید در صنعت خودرو و اجبار پلیس راهنمایی و رانندگی به تعیین نقش خودرو و خودروسازان در سوانح و تصادفات رانندگی، از مهمترین مفاد این طرح است.
5.0 / 5
4557
1397/02/05
20:02:32
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش