آغاز مذاكرات تجاری آمریكا و چین بدون دورنمای توافق

آغاز مذاكرات تجاری آمریكا و چین بدون دورنمای توافق میزان سنج: مقامات بلندپایه آمریكایی و چینی روز پنجشنبه برای آغاز مذاكرات تجاری حساس در پكن آماده شدند اما هر دو طرف اظهار كردند بعید است راهكار سریعی برای اختلاف شدید میان دو اقتصاد بزرگ جهان حاصل شود.به گزارش میزان سنج به نقل از خبرگزاری فرانسه، این دیدار با گذشت چند ماه از زمانی كه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریكا با متوسل شدن به تعرفه های سنگین برای واردات كالاهای چینی، اختلاف تجاری با چین را جرقه زد، برگزار می گردد.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یك كنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: واقع گرایانه نیست كه همه مسائل تنها در یك دور مذاكره حل شوند اما ما بر این باوریم كه تا زمانی كه آمریكا برای حل مسائل مربوط صادق باشد، مذاكرات مثبت خواهد بود.

هیات آمریكایی شامل هفت مقام بلندپایه همچون استیون منوچین، وزیر خزانه داری، ویلبر راس، وزیر بازرگانی، رابرت لایتیزر، نماینده تجاری، پیتر ناوارو و لری كودلاو و اورت آیزن استات مشاوران اقتصادی و تری برن استاد، سفیر آمریكا در چین هستند.

هر یك از اعضای این گروه با دیدگاه های مختلفی كه نسبت به این اختلاف دارند، برای حل آن ابراز خوش بینی كرده اند.

ترامپ به این مذاكره نظارت داشته و احیانا از واشنگتن توییت خواهد نمود. وی زمانی كه این گروه در حال ترك آمریكا بود، در پیام توییتی نوشت: هیات برای آغاز مذاكرات درباره كسری تجاری عظیمی كه چین با ما دارد، به سمت این كشور حركت می كند. بسیار شبیه مورد كره شمالی، این مسئله باید چند سال قبل حل می شد نه حالا!

لیو هی، مشاور اقتصادی ارشد شی جین پینگ، رییس جمهور چین سرپرست هیات چینی خواهد بود.

خبرگزاری شینهوا در گزارشی نوشته بود: لیو درباره مسائل اقتصادی و تجاری مورد نظر آمریكا و چین به تبادل دیدگاه با هیات آمریكایی خواهد پرداخت.

دو طرف مقرر است دیدارشان را بعدازظهر روز پنج شنبه شروع كرده و روز جمعه به مذاكراتشان ادامه دهند.

دیدار اوایل امسال لیو از واشنگتن بای مذاكرات تجاری، نتایج چندانی نداشت.

تنش های تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان از زمانی كه ترامپ در سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید، افزایش یافته و باآنكه چین سهم كوچكی از واردات فولاد آمریكا را به خود اختصاص می دهد، اما گسترش صنعت عظیم این كشور به اشباع جهانی بازار فولاد و افت قیمت ها كمك كرده است.

ترامپ مدت ها به دنبال راهی برای روابط تجاری متوازن تر با چین بوده و اعلام نموده آمریكا به اشتباه از عضویت چین در سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ حمایت كرده و موفق نشده پكن را وادار كند اقتصاد خویش را بگشاید.

منابع دیپلماتیك و تجاری آمریكا می گویند آمریكا فاقد مكانیسم رسمی برای مذاكرات درباره اختلافات بازرگانی با چین است، زیرا وعده پكن برای كاهش محدودیت های بازار راضی نیست.

هر دو كشور تابحال تعرفه هایی برای واردات به ارزش صدها میلیارد دلار برای كالاهای یكدیگر اعلام نموده اند.

كارشناسان تجاری اظهار كرده اند محتمل ترین نتیجه این مذاكرات، توافق برای ادامه مذاكره خواهد بود زیرا ترامپ همچنان بر تهدید خود برای اجرای تعرفه های تنبیهی ضد كالاهای چینی پافشاری می كند.
5.0 / 5
5064
1397/02/13
20:03:40
تگهای خبر: بازار , فولاد , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش