مهر خبر می دهد؛

احتمال شروع به كارمجدد صرافی ها، توزیع۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی

احتمال شروع به كارمجدد صرافی ها، توزیع۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی میزان سنج: با اجرای طرح یكسان سازی نرخ ارز از جانب دولت، اكنون زمزمه های شروع به كار مجدد صرافی ها با مكانیزم های جدید شنیده می شود؛ البته بازار ارز هم آرام شده و تابحال ۸ میلیارد دلار توزیع شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، اجرای یكسان سازی نرخ ارز از بیست و یكم فروردین ماه شروع شده است و با اجرای آن، دولت در كنار اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای نرخ ارز، برخی سیاست های دیگر را هم اعمال كرده كه دامنه آن از برخی تغییرات در اختصاص ارز تا تولید محدودیت در كار صرافی ها كشیده می شود؛ اما شاید بیش از هر چیز دیگری، مبحث اختصاص ارز مسافری و هم محدودیت كار صرافی ها، توجه همه را به خود جلب كرده است. در این میان، صرافی ها از ادامه كار مطابق با روال قبلی منع شدند و البته بعضی از آنها، شاید حقشان این بود كه چنین محدودیت هایی برای آنها اعمال شود. بدترین عملكرد را اتفاقا، همان صرافی هایی داشتند كه در بحبوحه ارزی، تحركات ناموزونی را در بازار ارز رقم زدند و ازاین رو زمینه ساز بعضی از نابسامانی ها در بازار ارز شدند. اكنون صرافی ها تنها چند عملكرد محدود آن هم در سامانه نیما دارند. سامانه ای كه دولت برای رصد شفاف اطلاعات معاملات ارز راه اندازی كرده و به نظر خیلی از كارشناسان و صاحب نظران، وضعیت مساعدی را در بازار ارز رقم زده است. اكنون این سامانه اجازه كار محدود را به صرافی ها آن هم در یك فضایی شفاف داده است و به خصوص در حوزه خرید و فروش های ارز صادركنندگان به واردكنندگان، صرافی ها را به بازی گرفته است. «نیما» تابحال در بازار ارز چه كرده است؟
آنگونه كه ولی الله سیف، رئیس كل بانك مركزی می گوید: سامانه نیما در ابتدای فعالیت، شاهد استقبال خوبی از جانب بازیگران بازار ارز است اظهار داشت: بانك ها و صرافی ها بعنوان بازیگران اصلی این سامانه باید به جایگاه خود اشراف داشته باشند و با عنایت به نقش موثر خود به ایفای فعالیت بپردازند و زمینه تقویت این سامانه را بعنوان ابزاری برای ثبات بازار ارز فراهم كنند؛ این در شرایطی است كه در چهار دهه گذشته به علت عدم اشراف كامل در بازار ارز شاهد نوسانات و تلاطماتی در بازار ارز بودیم كه خوشبختانه با فعالیت سامانه نیما اشراف همه جانبه بر بازار ارز در حال وقوع است.
وی به این نكته هم اشاره نمود كه سامانه نیما در طول زمان می تواند عملكرد خویش را نشان دهد و بانك مركزی از هرگونه نقد و پیشنهاد در این زمینه با هدف ارتقای عملكرد سامانه نیما استقبال می كند؛ در عین حال، بانك ها و صرافی ها برای حضور و فعالیت در سامانه نیما باید تحرك بیشتری داشته باشند؛ باآنكه در این مدت بانك ها فعالیت مناسبی در سامانه نیما داشته اند و انتظار می رود همسو با آنها، صرافی ها هم با تحرك بیشتری در این طرح به فعالیت بپردازند.
احتمال بازگشت به كار صرافی ها در بازار
به هرحال اكنون نقش آفرینی صرافی ها در بازار ارز بیشتر محدود به سامانه نیما شده است. گزارش های میدانی خبرنگار مهر هم این را حداقل در ظاهر تائید می كند. اكنون صرافی ها فعالیت خویش را به صورت رسمی تعطیل كرده اند و كافی است خیلی از آنها را در سطح شهر به خصوص فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول رصد نماییم تا مشخص شود كه چراغ این صرافی ها روشن است؛ اما فعالیت رسمی ندارند. باآنكه بامداد به بامداد كركره مغازه خویش را بالا می برند اما پشت شیشه مغازه خود نوشته اند كه «به دستور بانك مركزی، هیچ گونه خرید و فروش ارز» نداریم. بانك مركزی فعالیت آنها را به شدت محدود كرده است و تحرك بعضی از آنها حتی به صفر رسانده است؛ اما بارها و بارها هم اعلام نموده است كه صرافی ها را به رسمیت می شناسد؛ اما دیگر كاركرد قبلی آنها را قبول ندارد. در این میان زمزمه هایی اكنون در خصوص بازگشت به كار صرافی ها آن هم با دستورالعمل های جدید مطرح شده است. یك مقام مسئول در نظام بانكی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه در جلساتی كه میان معاون اول رئیس جمهور و مجلس برگزار شده است، قرار بر این است كه صرافی ها مجدد به كار خود برگردند و شرایط برای كار آنها با صدور دستورالعمل های جدید فراهم گردد. وی می افزاید: بانك مركزی همواره اعلام نموده است كه صرافی ها باید به چرخه بازار ارز برگردند، اما دیگر حاضر نیست كه به روش های قدیمی، عملكرد صرافی ها را بپذیرد و به صورت قطع شرایط باید متفاوت باشد كه در این میان دولت و مجلس در حال تدوین مكانیزمی برای این مورد هستند. به قول این مقام مسئول بانكی، توافقات اولیه برای بازگشت به كار صرافی ها انجام شده است، اما به هر حال باید بر روی مكانیزم كاری آنها دقت نظر بیشتری صورت گیرد. این در شرایطی است كه دولت به شدت بر روی تك نرخی ماندن ارز اصرار دارد و حاضر نیست كه نرخ دیگری را برای دلار به غیر از ۴۲۰۰ تومان بپذیرد؛ در صورتی كه به هر حال اگر صرافی ها قرار باشد كه وارد عرصه شوند، به صورت قطع دولت باید بازار ثانویه را به رسمیت بشناسد؛ ازاین رو باید زمینه های این كار فراهم گردد. جدیدترین كارنامه دولت در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی محمدعلی كریمی، سخنگوی بانك مركزی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: از بیست و یكم فروردین ماه سال جاری تا بیست و پنجم اردیبهشت ماه، در مجموع ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار با مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی برای گروههای كالایی ارز تخصیص داده شده است كه از این رقم، ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته و ریال آن از جانب مشتریان پرداخت شده است. وی می افزاید: سهم كالاهای اساسی از این رقم یك میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم دارو ۴۶۰ میلیون دلار بوده است.

5.0 / 5
4522
1397/02/29
15:40:21
تگهای خبر: امداد , بازار , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش