توصیه به خریداران قارچ خوراكی؛

قارچ را فقط از فروشگاهها و مراكز معتبر خریداری كنید

قارچ را فقط از فروشگاهها و مراكز معتبر خریداری كنید میزان سنج: یك مقام مسئول وزارت جهاد كشاورزی از مردم خواست قارچ خوراكی مورد نیاز خویش را از فروشگاه ها و مراكز معتبر و در قالب بسته بندی های لیبل دار خریداری كنند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، غلامرضا تقوی مدیر كل امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی ضمن تاكید بر سالم بودن قارچ های خوراكی واحدهای تولیدی مجوزدار كشور اعلام نمود: مسمومیت های انسانی كه به تازگی با مصرف قارچ در برخی از استان های كشور رخ داده، در نتیجه مصرف قارچ هایی است كه به صورت فصلی توسط برخی افراد بومی از منابع طبیعی و عرصه های جنگلی برداشت می گردد.
وی اضافه كرد: تشخیص سمی یا غیر سمی بودن قارچ های «خود رو» در عرصه های منابع طبیعی كار مشكلی است و نیاز به آزمایشگاه دارد؛ از این رو سفارش می گردد مصرف كنندگان از خرید قارچ های فله ای بی نام و نشان و از دست فروشان خودداری كنند.
وی با بیان این كه ۹۰۰ واحد تولید قارچ خوراكی دارای مجوز در كشور فعال و هزاران نفر در این عرصه مشغول كار هستند، تصریح كرد: وقتی در كشور چنین ظرفیتی برای تولید سالم این ماده خوراكی وجود دارد، مصرف كنندگان نباید ریسك خرید قارچ های برداشت شده از عرصه های جنگلی و منابع طبیعی را بپذیرند، زیرا احتمال سمی بودن آن بالا است.
تقوی خاطرنشان كرد: سالانه در كشور ۱۵۰ هزار تن تولید قارچ داریم و سرانه مصرف هم یك كیلوگرم است و از این رو كمبودی در زمینه تولید این محصول وجود ندارد.
وی جمع آوری قارچ از عرصه های منابع طبیعی را اساسا نادرست دانست و اظهار داشت: برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز قارچ از عرصه های منابع طبیعی كه معمولا برای امرار معاش انجام می شود، در طرح توسعه اشتغال روستایی، تسهیلاتی برای تولید قارچ خوراكی در چارچوب تولیدات گلخانه ای و قارچ در نظر گرفته شده و این افراد می توانند با رعایت شرایط و یا در قالب تشكل ها از این تسهیلات استفاده كنند.
مدیر كل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، شناسایی و آموزش واحد های تولیدی بدون مجوز را از دیگر اقدامات برای كاهش برداشت قارچ از عرصه های منابع طبیعی عنوان نمود.

5.0 / 5
4489
1397/02/30
15:26:01
تگهای خبر: تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش