موافقت آمریكا با لغو تحریم گروه ZTE چین

موافقت آمریكا با لغو تحریم گروه ZTE چین میزان سنج: دولت ترامپ به قانونگذاران این كشور اعلام نمود بعد از موافقت شركت مخابراتی ZTE چین با پرداخت جریمه سنگین و تغییرات مدیریتی، به توافق رسیده تا این شركت به كسب و كارش بازگردد.به گزارش میزان سنج به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا این توافق را تایید نمود و اواخر روز جمعه در توییتی از بخشش این شركت با دریافت تضمین های امنیتی بالا، تغییرات مدیریتی و پرداخت جریمه سنگین اطلاع داد.

توافق گزارش شده در مورد لغو تحریم گروه ZTE كه دومین سازنده بزرگ تجهیزات مخابراتی چین است با مقاومت فوری در كنگره آمریكا روبرو شد و دموكراتها و جمهوریخواهان ترامپ را متهم كردند تسلیم فشارهای پكن برای آسان گرفتن بر شركتی شده كه مقامات امنیتی آمریكا می گویند یك ریسك قابل توجه برای امنیت ملی این كشور است.

وزارت بازرگانی آمریكا آوریل امسال اعلام نمود ZTE از شرایط توافقی كه سال قبل در مورد نقض تحریم های ایران و كره شمالی منعقد شده بود، تخطی كرده و صادرات به ZTE را برای شركت های آمریكایی به مدت هفت سال ممنوع كرد و درخواست رسمی ZTE برای تعلیق مجازاتش را نادیده گرفت.

طبق توافقی كه مقامات به كنگره اطلاع داده اند، وزارت بازرگانی آمریكا ZTE را ملزم كرده جریمه سنگینی پرداخت كند، مقامات نظارت كننده آمریكا را در شركت گمارده و در تیم مدیریتی خود تغییراتی صورت دهد.

وزارت بازرگانی آمریكا در این صورت دستوری را كه در آوریل صادر كرد و خرید محصولات آمریكایی را برای ZTE ممنوع ساخت لغو خواهد نمود. این گروه بعد از ممنوعیت اعلام شده عمده فعالیت هایش را به حال تعلیق درآورده بود.

گروه ZTE سال قبل موافقت كرده بود حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه پرداخت كرده و دفاترش رو به روی یك مونیتور آمریكایی بگشاید. این جریمه به علت زیرپا گذاشتن توافق مربوط به حل تحریم های ایران و كره شمالی بود.

این شركت از ۱۵ آوریل كه هدف تحریم دولت آمریكا قرار گرفت، بیش از سه میلیارد دلار زیان كرد.

ترامپ سه شنبه گذشته برنامه ای را برای جریمه ZTE به میزان حداكثر ۱.۳ میلیارد دلار و تغییر مدیریت این شركت مطرح كرده بود.

آژانس های اطلاعاتی آمریكا نگرانی جدی نسبت به استفاده شركت های مخابراتی چینی از تجهیزات آمریكایی برای جمع آوری اطلاعات از شهروندان آمریكایی دارند. وزارت دفاع آمریكا با اشاره به ریسك های امنیتی، فروش گوشیهای تلفن و مودم های ZTE در فروشگاههای پایگاههای نظامی را متوقف كرده است.

ممنوعیت فروش شركتهای آمریكایی به معنای آن بود كهZTE قادر نبود از پردازنده های كوالكام و دستگاه های اندرویدی با نرم افزار خدمات موبایل گوگل استفاده نماید. همینطور امكان فراهم كردن خدماتی مانند تعمیرات زیرساخت را برای مشتریان در كشورها و مناطق دیگری كه ZTE در آنجا فعالیت دارد، دشوار می ساخت. شركت ZTE به ۱۰۰ میلیون نفر در هند، ۳۰۰ میلیون نفر در اندونزی و ۲۹ میلیون نفر در ایتالیا خدمات فراهم می كند.

ممنوعیت وزارت بازرگانی برای فروش كالاهای صادركنندگان آمریكایی به ZTE در جریان سفر اخیر هیات بازرگانی آمریكا به پكن مورد بحث قرار گرفته بود. چین از دونالد ترامپ درخواست كرده بود از تهدید وضع تعرفه برای واردات چینی دست كشیده و تحت بازبینی های امنیتی آمریكا، با سرمایه گذاری های چینی برخورد یكسانی داشته باشد و ممنوعیت فروش به ZTE را مورد بازنگری قرار دهد.
5.0 / 5
4849
1397/03/05
15:35:54
تگهای خبر: خدمات , دلار , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش