معاون وزیر كشاورزی اعلام كرد

دلیل افزایش واردات محصولات اساسی

دلیل افزایش واردات محصولات اساسی به گزارش میزان سنج معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام نمود كه خرید تضمینی گندم از سال آینده به بخش خصوصی واگذار می گردد كه مكانیسم ها و سناریوهای مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، یزدان سیف – مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی – در نشست خبری امروز اظهار نمود: وضعیت تولید، تامین، ذخائر استراتژیك و بازار محصولات اساسی كشاورزی مانند گندم، برنج، شكر و دانه های روغنی در نیمه امسال مناسب بوده و هیچ كمبودی مشاهده نمی شود، چون كه شركت بازرگانی دولتی و وزارت جهاد كشاورزی همواره با نگاه به حمایت از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان تلاش در تنظیم بازار محصولات كشاورزی مورد نیاز بخصوص كالاهای اساسی داشته اند و هم اكنون به عنوان مثال از نظر ذخایر محصولات استراتژیكی مانند گندم، موجودی كشور به ۱۲ میلیون تن می رسد و در زمینه ی دیگر محصولات مانند شكر، برنج، دانه های روغنی و غیره هیچ مشكلی نداریم و ذخائر كشور در بخش دولتی و خصوصی بسیار مناسب است.

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی با بیان این كه نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۳۹۷ - ۱۳۹۶ نهایتا تا هفته آینده اعلام می شود، اضافه كرد: با عنایت به اینكه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری رو به آخر است و در ادامه هم سرعت تحویل گندم به قدری كند شده كه به نظر می رسد میزان خرید تضمینی گندم تغییر چندانی نخواهد كرد، می توان گفت امسال هشت میلیون و ۸۶۴ هزار تن گندم تابحال به ۱۱۱۲ مركز خرید گندم در كشور تحویل داده شده كه ارزشی بالغ بر ۱۱۵ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال دارد كه از این میزان ۸۵ هزار میلیارد ریال معال ۷۴ درصد پول گندمكاران پرداخت شده است.

سیف ادامه داد: ۲۶ درصد باقی مانده پول خرید گندم هر چه زودتر به حساب كشاورزان واریز شود، چون كه همه سازماهای مرتبط پیگیر پرداخت مطالبات گندمكاران هستند و با عنایت به مذاكرات صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه مطالبات باقی مانده گندمكاران نهایتا تا هفته آینده تامین و به حساب آنها واریز می گردد.

وی اظهار نمود: برپایه آزمایش های انجام شده پروتیین گندم امسال یك تا یك و نیم درصد افزایش یافته و با آنكه در سال ۱۳۹۶ واردات گندم نداشته ایم، كیفیت نان ایرانی از نمره ۸۲ به ۸۴ بیشتر شده است كه ثمره زحمات معاونت زراعت وزارت جهاد كشاورزی است.

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی اظهار داشت: بیشترین میزان برداشت گندم مربوط به استان های خوزستان با یك میلیون و ۳۵۳ هزار تن، گلستان با یك میلیون و ۱۰۰ هزار تن و استان فارس با ۹۰۰ هزار تن بوده كه خرید تضمینی آن توسط شركت بازرگانی دولتی ایران انجام شده است.

پیش بینی صادرات یك میلیون تنی گندم در سال جاری

سیف اظهار نمود: برای صادرات یك میلیون گندم برنامه ریزی كرده ایم كه تا امروز قریب به ۴۰۰ هزار تن گندم و مشتقات آن برای صادرات به فروش رفته است و همین الان هم یك كشتی گندم دروم برای یكی از شركت های معتبر ایتالیایی كه مهد تولید پاستای دنیاست، بارگیری شده و این مساله خود نشان دهنده كیفیت بالای گندم ایرانی بخصوص گندم دروم است. البته یكی از علت های كند بودن روند صادرات گندم این است كه اغلب مشتریان خارجی برای اطمینان از سلامت گندم و كیفیت آن، از سیلوهای ما نمونه برداری كرده اند كه تابحال با موفقیت روبه رو بوده و مشتریان خارجی به كیفیت گندم ایرانی واقف شده اند و تا آخر امسال هم امیدواریم ۶۰۰ هزار تن دیگر گندم صادر شود.

وی افزود: درباره نرخ جهانی قیمت گندم هم باید گفت كه خیلی از كشورها یارانه های بسیاری را به صورت پنهانی برای عرضه گندم به بازار عرضه می كنند، به عنوان مثال؛ هفته گذشته روسیه اعلام نمود كه هزینه حمل گندم از سیلوها تا مقصد صادراتی را به گندمكارانش پرداخت می كند، اما كیفیت گندم ما به جایی رسیده است كه با وجود هزینه های بالای تمام شده از جمله بهره بانكی ۲۴ درصد كه هیچ جای دنیا این گونه به كشاورز تحمیل نمی شود كه این شرایط سبب شده تا امروز گندم در بندر FOB صادراتی ایران به قیمت ۲۴۳ دلار و FOB آسیابانی ۲۱۲ دلار به ازای هر تن به فروش برسد.

به گفته معاون وزیر جهاد كشاورزی، دولت در سال ۱۳۸۴ یك هزار میلیارد تومان یارانه صادراتی برای این امر در نظر گرفته بود و اگر اكنون دولت می خواهد، به اهداف خود در این حوزه برسد، باید فكری برای یارانه صادراتی بكند.

سیف در مورد سیاست دولت برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری هم اظهار داشت: هزینه های تمام شده و میزان بهره وری دو موضوعی است كه دولت در تعیین نرخ جدید گندم آن را لحاظ می كند و ما در این روش صرفاً شرایطی را فراهم می كنیم كه فقط تولیدكنندگان گندم بتوانند گندمشان را عرضه كنند و عرضه ای خارج از شبكه تولید به وجود نیاید.

بورسی و خصوصی شدن خرید تضمینی گندم با راه اندازی سامانه جامع تولید گندم

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی از طریق اندازی سامانه ای برای جمع آوری آمار میزان سطح زیركشت گندم در كشور با مشاركت شركت بورس كالای ایران خبر داد و اظهار داشت: تا دو ماه آینده مشخصات گندمكاران در این سامانه وارد شده و با GPS نقطه زنی می گردد و در انتها آذر هم اطلاعات همه گندمكاران كه برای سال آتی گندم می فروشند را خواهیم داشت.

وی خاطرنشان كرد: با این روش میزان تولید گندم را برآورد می كنیم و كشاورزان می توانند به عنوان عرضه كنندگان در بورس كد رجیستری بگیرند یا كارخانجات آرد تا یك سقف مشخصی گندم دریافت كنند و قیمت مصوب خویش را كه ۶۶۰ تومان یا ۹۰۰ تومان برای صنف و صنعت است را به كشاورز بپردازند و مابقی آن از جانب دولت به عنوان ما به التفاوت پرداخت می گردد. با استفاده از این روش بار مالی دولت به كمتر از نصف كاهش می یابد و عملاً سهم دولت هم با سرعت بیشتری پرداخت می گردد.

سیف همینطور درباره وضعیت خرید تضمینی دانه های روغنی هم اظهار نمود: تا امروز ۲۰۰ هزار تن دانه روغنی از كشاورزان تحویل گرفته ایم و ۵۲۵ میلیارد تومان پرداخت كرده ایم و قرار است تا ۱۰۰ هزار تن دانه سویا هم خریداری شود.

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی با اشاره به اینكه امسال بخش زیادی از فروش شركت بازرگانی دولتی برای تنظیم بازار با استفاده از بورس كالا انجام شده، تصریح كرد: این مسئله به شفاف سازی عملكرد ما و آرامش در بازار كمك شایانی كرده است، مضاف بر آنكه نزدیك به ۱۰۶ هزار تن شكر و ۲۰ هزار تن روغن خام ۳۵ هزار تن برنج هم در بورس به فروش رفته است و شاخص قیمت در بازار نشان داده است كه آرامش خوبی در حوزه كالاهای اساسی برقرار است.

وی از توزیع ۲۵ هزار تن برنج در قالب طرح تنظیم بازار در میان هیئت های مذهبی خبر داد و اعلام نمود: هیئت ها با معرفی سازمان تبلیغات و سازمان صنعت، معدن و تجارت هر استان می توانند برنج PR۱۱ را به قیمت كیلویی ۳۱۵۰ تومان یعنی ۱۲ درصد زیر قیمت خرده فروشی بازار دریافت كنند كه ۱۰ هزار تن از این برنج از محل ذخیره بازرگانی دولتی و ۱۵ هزار تن هم توسط بخش خصوصی تأمین شده است.

به گفته معاون وزیر جهاد كشاورزی، همینطور ۲۰ هزار تن شكر با قیمت هر كیلو ۲۵۲۰ تومان برای تحویل درب انبار به هیئت های مذهبی تا آخر ماه صفر تحویل می گردد.

ركوردشكنی تولید شكر در سال جاری

وی درباره افزایش تولید چغندرقند و افزایش میزان شكر عنوان كرد: پیش بینی می گردد امسال تولید شكر به یك میلیون و ۸۵۰ هزار تن برسد كه افزایش ۲۰۰ هزار تنی در این حوزه خواهد داشت و امیدواریم تا پنج سال آینده وابستگی كشور به واردات شكر به صفر برسد.

سیف همینطور در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه چرا در شرایطی كه اغلب كارخانجات روغن كشی با نیمی از ظرفیت خود كار می كنند، شركت بازرگانی دولتی برپایه نامه های موجود در ۱۱ مهرماه مناقصه ای برای خرید ۳۰ هزار تن روغن خام سویا از شركت های خارجی برگزار كرد، اظهار داشت: دولت و مجموعه حاكمیت باید از تأمین كالاهای اساسی كشور اطمینان خاطر داشته باشد و اگر بخش خصوصی به میزان تأمین نیاز كشور دانه وارد می كرد، باآنكه برای ما هزینه در پی داشت، اما دولت این هزینه را برای كمك به اشتغال كشور می پذیرفت، اما مسئله اینجاست كه روغن كشی ها حداقل باید در شش ماهه اول امسال ۵۰۰ هزار تن دانه روغنی بیشتر وارد می كردند كه ظاهراً این كشش وجود نداشته كه بتوانند ذخایر استراتژیك ما را تأمین كنند.

مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی افزود: نمی توان تراز یك كالای اساسی در كشور را برهم زد چون كه افزایش تقاضا منجر به تنش قیمتی در بازار می گردد و طبق آمارها تا نیمه مهرماه تنها دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن دانه روغنی وارد كشور شده است.

سیف سال ۱۳۹۵ را سال رؤیایی برای حمایت از دانه های روغنی و تولید داخل دانست و خاطرنشان كرد: مجلس در بودجه سال ۱۳۹۶ بدون هماهنگی با وزارت جهاد كشاورزی به عنوان بخش اصلی و متولی این حوزه بندی را اضافه كرد تا برای واردات دانه روغنی و روغن خام مابه التفاوت دریافت شود كه همین مبحث سبب شد سیاست بازرگانی كشاورزی در بخش خارجی به هم بریزد تا حدی كه شركت بازرگانی دولتی امسال مجبور شد تا ۲۰۰ هزار تن دانه روغنی را خودش بخرد و وارد كند.

علت افزایش واردات برنج و دیگر كالاهای اساسی در نیمه امسال

وی درباره افزایش واردات برنج در سال جاری هم اظهار داشت: آماری كه گمرك نشان داده است لزوماً آماری ترخیص كالا نیست، بلكه كالای اظهارشده را نشان داده است به عنوان مثال از بیش از یك میلیون تن برنج وارداتی به ثبت رسیده اما ۲۵۰ هزار تن آن در بنادر موجود است تا بعد از فصل برداشت اجازه ترخیص برای آن صادر شود و در حقیقت واردات برنج افزایش چندانی نیافته است.

وی در پاسخ به اینكه گفته می گردد با وجود فصل برداشت برنج، حمل برنج وارداتی به استان های شمالی كشور افزایش یافته است، این مساله را تكذیب كرد و اظهار داشت: برپایه آماری كه از سال قبل وجود دارد، همه برنج وارداتی به مقصد سه استان شمالی كشور چیزی حدود ۴۰ هزار تن بوده است، چون كه ذائقه مردم شمال كشور برنج ایرانی را می پسندد، همینطور به جرات می توان گفت هم اكنون آمار صادرات كشورها به ایران با آمار رسمی واردات برنج همخوانی دارد كه این خود نشانگر كاهش قاچاق برنج به كشور است. 

5.0 / 5
4609
1396/07/15
20:55:06
تگهای خبر: بازار , خرید , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش