در گفتگو با مهر عنوان شد؛

افزایش نرخ سود بازگشت به چرخه های معیوب بانكی است

افزایش نرخ سود بازگشت به چرخه های معیوب بانكی است میزان سنج: رئیس شورای هماهنگی بانكهای خصوصی با اشاره به اینكه افزایش نرخ سود بانكی، بازگشت به چرخه های معیوب در نظام بانكی است، اظهار داشت: نباید شوك جدید به نظام بانكی وارد كرد.كوروش پرویزیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تغییر نرخ سود بانكی باآنكه می تواند بخشی از نقدینگی بازار را مدیریت كند؛ اما یكی از چرخه های معیوب در نظام بانكی است؛ این در شرایطی است كه افزایش نرخ بهره بانكی باآنكه امكان دارد در یك مقطعی به كنترل نقدینگی كمك كند؛ اما به هر شكل هزینه های سیستم بانكی و نظام بانكی را افزایش خواهد داد.
رئیس شورای هماهنگی بانكهای خصوصی اضافه كرد: دولت باید فضایی را تولید كند كه جلوی شوك هایی كه به اقتصاد وارد می گردد را بگیرد و آرامش را به بازار برگرداند؛ پس هر گونه تغییرات این چنینی مثل نرخ سود، شرایط را سخت تر می كند.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون، بحث های متنوع و متعددی در حوزه بانكی وجود دارد كه بعضی از آنها همچون FATF، پیش از آنكه یك بحث فنی و اجرایی باشد، تبدیل به یك منازعه سیاسی شده است؛ در این میان خیلی از بحث های دیگری را هم در حوزه بانكی نیاز داریم كه باید در درون سیستم بر روی آنها كار نماییم. این در شرایطی است كه نظام بانكی ایران اكنون نیاز دارد كه بر روی استانداردهای بانكی مدیریت ریسك و موضوعات مربوط به بیزینس بانكی كه شاید مبحث اصلی كسب و كار بانكی در كشور باشد، تمركز كرده و كسب و كار بانكی بتواند ارزش افزوده كافی برای ذی نفعان خود تولید كند.
به گفته پرویزیان، به هرحال این تصمیمات، دارای ارزش افزوده برای ذی نفعانش است و اگر این تصمیمات بتواند ارزش افزوده كافی و مازاد را در بلندمدت برای بانكها تضمین كند؛ حتما راه خویش را پیدا خواهد نمود. در حقیقت مجموعه تصمیمات باید به این سمت حركت نماید كه ارزش های لازم برای كسب و كار را داشته باشد و مدیریت ریسك را انجام دهد.
وی منابع و مصارف بانكی را یكی از مباحث مهم در كسب و كار این بخش از اقتصاد ایران ذكر و تصریح كرد: متاسفانه در سیاست های عمومی كشور و در اهداف كلی، بر روی تضعیف این تصمیمات پیش می رویم؛ در صورتی كه به نظر می آید باید ماموریت های سیاستی تغییر كرده و به سمتی برود كه بازار مدیریت شود؛ در این میان یكی از مسائل مهم كسب و كار بانكی، تعادل منابع و مصارف و سود و زیان است تا فعالیت های خویش را بتوانند عقلایی انجام دهند و شوك هایی كه از بیرون و درون به اقتصاد وارد می گردد را مدیریت نمایند.
رئیس شورای هماهنگی بانكهای خصوصی تصریح كرد: رفتار با نظام بانكی باید مدیریت شده باشد تا یك كسب و كار اصولی صورت گیرد.
وی در پاسخ به این سوال كه قرار بود بانك مركزی هزینه تصمیم افزایش نرخ سود ۲۰ درصدی را كه در اسفندماه اعمال كرد، در قالب اضافه برداشت بانكها و خطوط اعتباری بانكها در نظر بگیرد، اظهار داشت: بانك مركزی اطلاعات را جمع آوری كرد؛ ولی هنوز این كار عملیاتی نشده است.

5.0 / 5
4686
1397/04/11
23:05:47
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش