قابل توجه دستگاه های نظارتی

سیگار هر منطقه یك قیمت!

سیگار هر منطقه یك قیمت! میزان سنج: آشفتگی بازار سیگار در این روزها به حدی است كه باوجود تفاوت قیمت فروش با قیمت درج شده بر پاكت های بسته بندی، شاهد آن هستیم كه واحدهای فروش هر منطقه از پایتخت، این كالا را به قیمت دلخواه عرضه می كنند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، اواخر سال قبل بود كه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ بازار سیگار را به هم ریخت و باعث شد سوء استفاده كنندگان به نفع مطلوب از وضعیت پیش آمده استفاده كنند و با ایده خرید سیگار و احتكار آن در همان زمان، سود كلانی را امسال به جیب بزنند. ازاین رو هر چند سیگار در اواخر سال قبل با افزایش قیمت محسوسی روبرو شده و پاكت های عرضه شده با قیمت بالاتری به فروش رسید اما این روزها شاهد فروش پاكت های سیگار با تاریخ سال قبل و به قیمت بسیار بالاتری هستیم و واحدهای فروش در هر منطقه از پایتخت قیمت دلخواهی را به مشتریان اعلام می كنند.

علاوه بر این، شرایط به وجود آمده در بازار ارز سبب شده است كه مواد اولیه مورد استفاده در تولید سیگار كه مواردی نظیر كاغذ سیگار، فویل آلومینیومی، نوار دو میلی متری و توتون بریده شده است كمیاب شود و طبق گفته محمدرضا تاج دار- رئیس هیات مدیره انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی- ۷۰ درصد مواد اولیه مورد استفاده در تولید مواد دخانی ارزی برای واردات دریافت نكرده اند.

در شرایط به وجود آمده در بازار سیگار لایه اولیه در شبكه توزیع كه تولیدكنندگان و عمده فروشان اصلی هستند، فعالیتشان توسط واحدهای نظارتی مورد بررسی و كنترل قرار می گیرد، اما در مورد لایه های بعدی كه شامل خرده فروشی ها می گردد نظارت و كنترلی وجود ندارد و طبیعی است كه دلالان و واسطه گران از این آشفتگی به نحو مطلوب استفاده می نمایند و برخی واحدهای فروش هم دست به سودجویی می زنند؛ ازاین رو وضعیت فعلی بوجود آمده به علت نبود نظارت بر شبكه خرده فروشی سیگار توسط دستگاه های نظارتی است كه سبب شده كار به گونه ای پیش برود كه توزیع كنندگان لایه نهایی عرضه، پاكت های سیگار را با قیمتی بالاتر قیمت درج شده به واحدهای فروش توزیع كنند و هر یك از این واحدها هم كه عموما مجوز فروش ندارند، بر مبنای منطقه ای كه در آن مستقر هستند، كالای خویش را به مشتریان عرضه كنند.

بند جنجال برانگیز الحاقی ۷ تبصره ۶ لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی در مورد عوارض سیگار كه منجر به افزایش قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل و سیگار وارداتی از ابتدای سال ۱۳۹۷ و باعث شد سوء استفاده كنندگان دست به خرید و احتكار بزنند تا با شروع سال جاری و اجرای لایحه بودجه به بهترین شكل از آب گل آلود ماهی بگیرند.
5.0 / 5
5329
1397/04/17
14:09:31
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش