دبیر كل خانه صنعت مطرح كرد:

فساد اداری و بانكی تهدید كننده اقتصاد ایران

فساد اداری و بانكی تهدید كننده اقتصاد ایران میزان سنج: دبیر كل خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: معتقدم تهدید بزرگ برای اقتصاد ایران، فساد، ناكارآمدی و بزرگ شدن اندازه دولت و ربا و بهره نامتعارف بانكی است.سیدمحمدرضا مرتضوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه وضعیت ایران در فساد اداری نامطلوب است، تصریح كرد: ایران در مبحث فساد اداری جزء 30 كشور بد جهان است.

این مقام مسئول با اشاره به وضعیت بد ایران در مبحث دسترسی ساده به سرمایه، اظهار داشت: شرایط كنونی كشور نشان داده است كه ایران كشوری برخوردار از نظر فاكتورهای سعادت اقتصادی می باشد و تنها به علت مدل مدیریتی ناكارآمد در حوزه اقتصادی آن طور كه باید و شاید تابحال پیشرفت نكرده است.

دبیركل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، تجدید نظر در رفتارهای مدیریتی را یكی از لزوم های اجرایی در جهت توسعه اقتصادی دانست و بیان كرد: به صورت مثال مالیات در تمام جهان توسعه محور است ولی در ایران برای پرداخت هزینه های دولت استفاده می گردد.

مرتضوی، بزرگ شدن بی رویه دولت را یكی از صدمه های جدی حوزه اقتصادی كشور عنوان نمود و اضافه كرد: عدم پرداخت مالیات توسط خیلی از تعاونی ها، صنوف و كانون های بازنشستگی، فشار را بر روی صنعتگران كه محور توسعه هر كشور هستند زیاد كرده است.

وی با بیان این كه بیش از 60 درصد تولید ناخالص داخلی از بخش خدمات تامین می شود، افزود: سهم این 60 درصد در مالیات صفر یا نزدیك به صفر است. با وجود سهم 13 درصدی صنعتگران و بخش خصوصی در نظام اقتصادی ایران، متأسفانه هم اكنون تمام بار و فشار مالیاتی به عهده صنعتگران و بخش خصوصی است.

دبیركل خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه چرا اقتصاد ایران با وجود ظرفیت های معدنی، اقلیم منحصر بفرد و برخورداری از دریا هنوز آن طور كه باید و شاید توسعه نیافته است، اظهار نمود: عقیده ما در بخش خصوصی این است كه دخالت های دولت در بحث متولی گری، هیچ كجا باعث رستگاری نشده است.

وی انباشت پول های مختلف را از دیگر مشكلات اقتصادی ایران دانست و بیان كرد: زمانی كه سیستم مدیریتی ناكارآمد باشد به ناچار به سمت تولید ایست و بازرسی های مختلف روی آورده كه به هیچ عنوان برای توسعه و پیشرفت موثر نخواهند بود.

مرتضوی تصریح كرد: وجود فسادهای مختلف بانكی و اداری همچون نشانه های ناكارآمدی ایست و بازرسی های مختلف در بحث نهادهای بازرسی و نظارتی است.

مرتضوی با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) كه دولت برای توسعه و پیشرفت باید كار مردم را به خود مردم واگذار كند، اظهار داشت: این سفارش معماركبیر انقلاب رمز توسعه و پیشرفت كشور است كه باید ملاك عمل مسئولان و دست اندركاران قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان یزد، اظهار داشت: متولی بودن بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت یكی از مهمترین خصوصیت های استان یزد در حوزه اقتصاد است.

این مقام مسئول با بیان این كه وجدان بخش عمده ای از قانون نانوشته اجتماعی است كه نقش مهمی در استفاده بهینه از ظرفیت های كشور ایفا می كند، تصریح كرد: تهدید بزرگ اقتصاد ایران به هیچ عنوان از ناحیه آمریكا نیست.

وی تصریح كرد: داده های طبیعی نظیر معدن، انرژی كشور و اقلیم آب و هوایی، دسترسی به دریاها و موقعیت كشورها نسبت به همسایگان خود همچون معیارهای تعیین كننده بررسی وضعیت اقتصادی كشورهای مختلف به حساب می آید.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب ایران از نظر موقعیت جغرافیایی اضافه كرد: 10 درصد منابع طبیعی و معدنی جهان در ایران وجود دارد.

دبیركل خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه ایران در بحث برخورداری از نعمت نفت و گاز دومین كشور جهان است، افزود: برخورداری از بازار 80 میلیونی یكی دیگر از ظرفیت های اقتصادی ایران در جهت توسعه بیش از پیش است. اگر از من سئوال كنید كه وضعیت اقتصاد ایران از نظر رتبه كسب و كار چگونه است و آیا ایران محل مناسبی برای رشد سرمایه گذاری است، بپرسید، پاسخ می دهم، رتبه ایران با عنایت به این ظرفیت های خدادادی، به هیچ عنوان در شأن این كشور نیست.
5.0 / 5
4556
1397/04/31
19:44:53
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش