در قالب چهارمین اجلاس جهانی؛

شاعران هم سرا در تهران گرد هم می آیند

شاعران هم سرا در تهران گرد هم می آیند میزان سنج: حضور و درخشش در عرصه جهانی نیاز به نوآوری دارد. هم سرایی سبكی نوین در شعر است كه قابلیت مطرح شدن در سطح جهانی را دارد و به وسیله آن ایران می تواند دوباره بر قله ادبیات جهان بدرخشد.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، این سبك از سرایش شعر منحصر به فارسی نیست و شاعران در تمام جهان به هر زبان می توانند اشعار را به صورت هم سرایی بسرایند.
چهارمین اجلاس جهانی شاعران هم سرا و سومین نشست جمعیت شاعران آزاد ایران، سوم مرداد ماه ۱۳۹۷ با میزبانی از بیش از ۴۵۰ شاعر در سالن پردیس تئاتر تهران در جنوب شرقی تهران و جنب فرهنگسرای خاوران به همت بخش خصوصی و توسط موسسه نور گستر گلها برگزار می گردد. مجموعه پردیس تئاتر تهران در بزرگراه امام علی، اتوبان شهید محلاتی شرق، خیابان شهید شاه آبادی جنوبی، پس از میدان مالك اشتر، خیابان بقایی در كنار فرهنگسرای خاوران واقع است.
علاقه مندان به حضور در این مراسم می توانند با رجوع به سایت همسرایی به آدرس www.hamsoraei.com و یا تماس با شماره تلفن های ۴۸۲۸۰۰۵۸ و ۴۸۲۸۰۰۵۹ با انجام هماهنگی لازم در مراسم حضور یابند.
به گفته سید عباس مجابی، رئیس اجلاس جهانی شاعران هم سرا این اجلاس برای چهارمین سال متوالی در كنار سومین نشست رسمی جمعیت شاعران آزاد ایران بنا به رسم هر ساله در روزهای مبارك میلاد حضرت علی بن موسی الرضا در تهران برگزار می گردد و در آن ضمن بحث و تبادل نظر در بخش های مختلف و عرضه جدیدترین آثار شعرای عضو، از نفرات برتر در هر یك از سبك های ادبی قدیم و جدید و هم برترین شعرای هم سرا با اهدای تندیس و جوایزی تقدیر به عمل خواهد آمد.
مجابی رئیس اجلاس جهانی شاعران هم سرا گفت عموما در رسانه ها كمتر به فعالیت ها و نو آوری های خلاقانه فرهنگی و هنری بعنوان بخش زنده و پویای فرهنگ ایرانی اسلامی پرداخته می گردد و عملا بخش بزرگی از فعالیت های ارزشمندی كه پرچمدار آن هم بخش خصوصی است و مایه رشد و ادامه حیات جریان فرهنگی جامعه است كمتر دیده شده و صدای فرهنگ در هیاهوی اقتصاد و سیاست كمتر به گوش می رسد. همچون این نوآوری های كمتر دیده شده در حوزه ادبیات، ابداع سبكی ادبی جدیدی به نام هم سرایی است.
هم سرایی نوعی سخن منظوم مبتنی بر مشاركت شاعران مختلف حول یك مبحث واحد است كه به صورت گروهی سروده می گردد. به این صورت كه یك شاعر كه به وی سرسرا گفته می گردد و پیشنهاددهنده مضمون و قالب شعر است این سرایش گروهی را با سرودن ابیاتی آغاز می كند و در ادامه با فعالیت شاعران دیگری كه مضمون پیشنهادی را می پذیرند و با سرودن ابیات خود این مجموعه را كامل می كند و به آنها هم سرا می گویند فعالیت مذكور تكمیل می گردد.
به گفته رئیس جمعیت شاعران آزاده ایران حضور و درخشش در عرصه های بین المللی نیاز به نوآوری و فعالیت های خلاقانه دارد. هم سرایی سبكی نوین در شعر و ادبیات است كه قابلیت مطرح شدن در سطح جهانی را دارد و به وسیله آن ایران می تواند دوباره بر قله ادبیات منظوم جهان بدرخشد. سید عباس مجابی گفت این سبك از سرایش شعر ویژه زبان فارسی نیست و شاعران در تمام جهان به هر زبان و در هر قالب شعری می توانند اشعار را به صورت گروهی و به صورت همسرایی بسرایند.
سیدعباس مجابی می گوید این ایده توسط موسسه نور گستر گلها، طراحی و اجرا شده و چهار سال است كه بستر لازم برای آن در وب سایت همسرایی بوجود آمده است. در سایت همسرایی یك رادیوی اینترنتی شبانه روزی به نام رادیو گلهای فردا هم فعال است كه به پخش سروده های شاعران می پردازد.
وی گفت حاصل فعالیت شاعران همسرا در چهار سال قبل سرودن بیش از شش هزار بیت شعر است كه بخشی از آن در قالب دو كتاب سوگندنامه و مناجات نامه انتشار یافته و یك هم سرایی بزرگ با نام سر عشق هم اكنون در حال انجام می باشد و تابحال بیش از هزار بیت از آن با مشاركت شاعران مختلف سروده شده است.
ایده هم سرائی به صورت رسمی ثبت شده است و برپایه قانون حقوق مولفین هرگونه كپی برداری از این سبك بدون اجازه رسمی موسسه نور گستر گلها غیرقانونی و قابل پیگیرد است. اما برای تولید یك همسرایی جدید یا شركت در همسرایی های در حال انجام می توانید به سایت همسرایی وارد شده و بعد از عضویت، در پنل كاربری خود به امكانات شركت در همسرایی دسترسی خواهید داشت.
از تمام شاعران دعوت به عمل می آید تا با رجوع به سایت همسرایی به آدرس www.hamsoraei.com و ثبت نام در سایت و ورود به پنل كاربری به جمع بزرگ هم سرایان ایران بپیوندند.

5.0 / 5
5226
1397/05/02
15:25:51
تگهای خبر: شركت , قانون , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش