مخالفت كارشناسان با كشت دوم برنج در مازندران

مخالفت كارشناسان با كشت دوم برنج در مازندران میزان سنج: دبیر انجمن برنج كشور اظهار داشت: فراهم آوردن بازار فروش برای محصولات كشت دوم مانند علوفه، سبزیجات و صیفی جات به استان های همجوار، كشاورز را ترغیب به انجام كشتی غیر از برنج به علت كم آبی خواهد نمود.


جمیل علیزاده شایق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این كه زمانی كشاورزان تشویق می شدند كه تاریخ كشت را طوری تنظیم كنند كه پس از برداشت كشت اول بتوانند كشت دیگری هم داشته باشند اظهار نمود: هرچند كشت دوم در خوزستان و خیلی از استان ها معمول است اما با به وجود آمدن مشكل كم آبی دیگر نباید بر این مورد پافشاری كرد.
وی با بیان این كه موسسه تحقیقات برنج با كشت دوم به علت مصرف آب زیاد مخالفت است، خاطرنشان كرد: با عنایت به تنوع كشت های زیادی چون علوفه، شبدر، سیب زمینی، سبزیجات و صیفی جات از وزارت جهادكشاورزی خواسته شد تا مطالعاتی را در مورد كشت های جایگزین پس از برداشت برنج صورت گیرد.
علیزاده با بیان این كه در گذشته كشاورز بعد از برداشت برنج به سراغ كشت علوفه می رفت، خاطرنشان كرد: درآمد اقتصادی خوب برنج، كشاورز را با وجود كم آبی شدید به سمت كشت دوم سوق داده كه اصلا سفارش نمی گردد، البته نا گفته نماند كه كشت رتون هم اكنون مورد استقبال كشاورزان قرار می گیرد.
دبیر انجمن برنج كشور با بیان این كه امسال خطر بزرگی كشاورزان را تهدید می كرد، اضافه كرد: با عنایت به اینكه طی دو سال قبل كشاورزان ۲۰ اسفند خزانه برنج را می گرفتند اما امسال ۱۰ اسفند این كار انجام شد؛ همینطور معمولا نیمه دوم اسفند سرمای پیش بینی نشده ای را در مازندران شاهد می باشیم و اگر طی اتفاقات جوی سرمای شدیدی مازندران را در بر می گرفت، كشاورزان این فصل را به علت زود گرفتن خزانه و سرمای شدید از دست می دادند.
ایشان در ادامه اضافه كرد: با عنایت به سفارش های كارشناسان به كشاورزان، در صورت بروز سرما با پوشش نایلونی از خزانه محافظت می شود، خوشبختانه با انجام این عمل در مناطق سردسیر، آسیبی به خزانه وارد نشد اما نمی توان بر طبق این در سال های آینده هم چنین عمل كرد.
علیزاده با اشاره به این كه برنامه ریزی مدون وزارت جهاد كشاورزی طبق مطالعاتی كه قبلا انجام داده برای كشت دوم بسیار كمك كننده خواهد بود، خاطرنشان كرد: شناسایی منطقه و شرایط آب و هوایی برای كشت جایگزین و همینطور فراهم آوردن بازار فروش برای محصولات كشت دوم مانند علوفه، سبزیجات و صیفی جات به استان های همجوار، كشاورز را ترغیب به انجام كشتی غیر از برنج به علت كم آبی خواهد نمود.5.0 / 5
5378
1397/05/03
15:29:48
تگهای خبر: بازار , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش