یك استاد اقتصاد:

حذف صفرهای ریال در شرایط فعلی مناسب نمی باشد

حذف صفرهای ریال در شرایط فعلی مناسب نمی باشد میزان سنج: استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی به كاهش ارزش پول ملی در ماه های اخیر اشاره و اعلام نمود: در شش ماه اخیر ارزش پول ملی ما 120 درصد كاهش پیدا كرده است.


دكتر وحید شقاقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: تورم تا آخر سال 97 در سناریوی خوشبینانه تا 20 درصد و در بدبینانه ترین حالت تا 50 درصد افزایش خواهد یافت كه این با تورم 40 هزار درصدی كشوری چون ونزوئلا اصلاً قابل قیاس نیست.
وی با اشاره به اینكه در سال 91 ارزش پول ملی 246 درصد كاهش و تورم هم از 12 درصد به 35 درصد رسید، اضافه كرد: این یعنی به ازای هر 10 درصد كاهش ارزش پول، یك درصد به تورم اضافه شده است، ازاین رو اگر بخواهیم برپایه سال های 91 و 92 وضعیت كنونی را تحلیل نماییم می توان اظهار داشت كه كاهش 120 درصدی ارزش پول سبب اضافه شدن 12 درصد تورم به تورم فعلی خواهد شد؛ این تورم به تدریج و احتمالاً طی شش ماه آینده در اقتصاد تخلیه خواهد شد.
شقاقی در مورد تورم 8.7 درصدی 12 ماهه منتهی به تیرماه هم اظهار داشت: این نوع تورم دقیق نیست و در وضعیت فعلی تورم نقطه به نقطه یعنی تیرماه 97 نسبت به تیرماه 96 بهتر می تواند شرایط واقعی را نشان دهد.
وی با اشاره به اینكه حذف صفر از پول تأثیری در متغیرهای كلان اقتصادی ندارد و البته تورم در ایران آنقدر لجام گسیخته نیست كه ما را درگیر حذف صفر برای سهولت در مبادلات پولی بكند، اضافه كرد: تورم تا آخر سال 97 در سناریوی خوشبینانه تا 20 درصد و در بدبینانه ترین حالت تا 50 درصد افزایش خواهد یافت.
وی بیان كرد: در اقتصادهایی كه ارزش پول ملی به شدت افت می كند و به تبع آن قدرت خرید هم كاسته می شود، حذف صفر از پول بعد از پشت سر گذاشتن بحران و رسیدن به ثبات می تواند یك روحیه مثبت در جامعه تولید كند، ازاین رو یكی از مهمترین نكات در طرح حذف صفر از پول ملی این است كه در زمان آرامش این كار صورت گیرد نه اینكه در میانه بحران چند صفر از پول حذف شود. حذف صفر از پول ملی هیچ تأثیری بر متغیرهای كلان اقتصادی همچون تورم ندارد و فقط می تواند نشانی از تغییر رویكرد داشته باشد و امید بیشتری به اقتصاد تزریق كند.
این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با تاكید بر اهمیت زمان حذف صفر از پول ملی اظهار نمود: اگر هنگامی كه یك اقتصاد هنوز درگیر بحران است طرح حذف صفر از پول صورت گیرد نه تنها ذهنیت مثبتی در جامعه تولید نمی گردد بلكه این تصور در بین مردم به وجود می آید كه اوضاع آشفته است و تأثیر منفی خواهد گذاشت.
شقاقی با اشاره به اینكه حذف صفر از پول در كشورهایی چون برزیل، تركیه، هلند و زیمباوه اجرا شده است، افزود: ونزوئلا هم از كشورهایی است كه این كار را انجام داده است؛ این كشور هم اكنون با یك تورم 40 هزار درصدی مواجه می باشد و اگر صفرهای پول را حذف نكند مردم این كشور در جابجایی پول به مشكل می خورند، ازاین رو نمی توان اقتصاد ایران را در شرایطی تصور كرد كه در آن نیاز به حذف صفر از پول ملی احساس شود؛ ضمن اینكه اگر هم مقرر است این كار صورت گیرد باید بعد از پشت سر گذاشتن بحران ارزی و در شرایط ترسیم یك آینده روشن باشد.
وی ادامه داد: باید اجازه دهیم از این وضعیت عبور كرده و به یك ثبات برسیم و بعد از آن محاسبه نماییم كه آیا برداشتن صفر از پول ملی ارزش دارد یا خیر.5.0 / 5
4463
1397/05/06
14:48:40
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش