با تكذیب ادعای گم شدن ۹ میلیارد دلار؛

تاج گردون: نظریه توسعه فساد برای كشور طراحی شده است

تاج گردون: نظریه توسعه فساد برای كشور طراحی شده است میزان سنج: رییس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با رد ادعای گم شدن ۹ میلیارد دلار، اظهار داشت كه نظریه توسعه فساد برای كشور طراحی شده است.غلامرضا تاج گردون در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: اتفاقی كه در كشور مجموعا رخ داده و به نظرم طراحی شده است نظریه توسعه فساد است، نه به این مفهوم كه فسادی وجود نداشته باشد بلكه فساد است اما تعمیم داده می شود و متاسفانه جا می افتد.

وی اضافه كرد: هر كدام از ما فكر می نماییم اگر می خواهیم بین مردم محبوب شویم باید بگوییم فلان جا یا فلان شخص فاسد است و فكر نمی نماییم این به مردم كمك نمی كند و پایه های مردمی یا سرمایه های اجتماعی را از بین می برد. من یك نماینده هستم و مردم به امید سلامتم به من رای دادند. وقتی بگوییم بالاترین ركن فاسد است، قوه قضاییه فاسد است، قوه مجریه فاسد است و همه فاسد هستند كسی كه به من رای داده می گوید این نماینده هم فاسد است.

نماینده مردم گچساران در مجلس افزود: من نمی خواهم بگویم فساد نیست ولی اینكه خیلی به این مورد می پردازیم اتفاق مثبتی نیست. من نمی فهم مفهوم گم شدن ۹ میلیارد دلار چیست. طراز ارزی كشور، واردكننده و صادركننده مشخص هستند. امكان دارد بگوییم ۹ میلیارد دلار سفارش ارز داده شده و كالای آن وارد نشده است یا اینكه دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت شده و جنس با قیمت دلار ۶۰۰۰ تومان توزیع شده است، این اتفاقات در بازار افتاده و می توان آنها را گفت مثلا موبایل كه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و به این قیمت نفروختند. یا در مورد خودرو همین صورت گرفت ولی اینكه پول گم شده باشد بطور قطع چنین اتفاقی نیفتاده است.

تاج گردون تصریح كرد: حتی از زمانی آقای احمدی نژاد كه می گفتند ۲۳ هزار میلیارد تومان گم شده من بعنوان كسی كه گزارش دادم، گفتم حواس مان باشد ۲۳ هزار میلیارد تومان خورده نشده است. احمدی نژاد بنزین گران آورده و آن را ارزان داده، این وسط ۲۳ هزار میلیارد تومان از بین رفت در واقع مابه التفاوت ۲۳ هزار میلیارد تومانی برخلاف قانون به هدر رفت.

رییس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در این شرایط حتما كسانی كه می خواهند تبلیغ كنند كه همه فاسد هستند از آن استقبال می كنند كه ۹ میلیارد دلار گم شده باشد. شاید اگر من بگویم این پول گم نشده، بگویند من آن را برداشته ام یا چیزی گیر من آمده كه این را می گویم!

وی اظهار داشت: البته با عنایت به مواردی كه در مورد اختلاس های هزاران میلیاردی وجود داشته مردم حق دارند اما مهم ترین اتفاق این است كه سرمایه اجتماعی كشور و اعتماد عمومی از بین رفته است. همچنان كه من معتقدم یكی از دلایل افزایش نرخ ارز هم همین بی اعتمادی مردم نسبت به جریانات تصمیم گیری كشور است.

این نماینده مجلس افزود: من از یكی از واردكنندگان خودرو سوال كردم چه میزان خودرو داری، گفت ۸۰۰ تا ۹۰۰ خودرو دارم، گفتم چرا آنها را نمی فروشی، گفت به چه قیمتی بفروشم؟ به من ارز ۴۲۰۰ تومانی دادند اما اگر با این ارز آن را قیمت بگذارم باید این ارز را برگردانم و آن وقت می گویند باید این ارز را از بازار تهیه كنی، دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به خودرو نمی دهند. من باید این ارز را ۹۰۰۰ تومان بخرم. می گوید به من گفته اید خودرو را با ارز ۴۲۰۰ تومانی بفروش، بعد می گویی ارز ۹۰۰۰ تومانی بخر، چكار باید كرد؟ این خودرو را قیمت گذاری كنید، دولت چه قیمتی برای آن بگذارد؟ مابه التفاوت آن گیر چه كسی بیاید، سازمان حمایت یا واردكننده؟ فساد همین جاها شكل می گیرد.


وی با اشاره به اخطار وزیر صنعت به واردكنندگان خودرو برای عرضه متناسب خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا پرداخت مابه التفاوت آن به دولت، اظهار داشت: وزرات صنعت باید تكلیف این حجم واردات كه در بخش های مختلف صورت گرفته و منابع كشور بلوكه شده را مشخص نماید و نگذارد فعالیت های اقتصادی متوقف شوند.

تاج گردون همینطور اظهار داشت: طرف كالای ۴۲۰۰ تومانی وارد كرده، در حالت بد آن را گران می فروشد مثل موبایل و در حالت خوب آن را نگه داشته و نمی تواند بفروشد، یعنی جرات نمی نماید. خیلی از اینها از این كالاها هم در گمرك است مثلا پتروشیمی ها به من می گفتند دو میلیارد دلار كالا در گمرك داریم، به ما گفته اند منشاء ارز را مشخص كنید و اگر این كار را انجام دهیم باید ۴۰۰۰ تومان را برگردانیم در حالیكه همین كالا را به بازار بیاوریم قیمت آن ۹۰۰۰ تومان است پس نمی توانیم جنس را از گمرك ترخیص نماییم. اگر اینها را به صورت غیرفنی به مردم بگوییم خب مردم حق دارند آن حرف ها را باور كنند. متولیان امر بویژه كسانی مثل نمایندگان كه محل رجوع هستند باید حواس شان باشد چه می گویند.

رییس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه اظهار نمود: به تازگی تحقیق و تفحص از مجلس در كمیسیون بودجه مطرح شده، ما یا باید آن را تصویب یا رد نماییم. بعضی ها می گفتند این را تصویب نماییم چون مردم خوشحال می شوند كه ما بر خودمان نظارت نماییم. مردم اصلا به مبحث نگاه نمی كنند، می گویند شما كه كمیسیون بودجه هستید وظیفه تان نظارت بوده و اگر خلافی بوده باید تا حالا آن را می گفتید. ضمن اینكه این مورد باید از دور ششم تا الان بررسی شود، من آقای كروبی را از كجا بیاورم كه این مورد را بررسی كنم؟

وی افزود: اسناد مالی بر مبنای قانون طی ۱۰ تا ۲۰ سال امحاء می گردد. امكان دارد تفحص كنندگان بگویند رجوع كردیم، سند سال فلان وجود نداشت. مردم كجا این را باور می كنند، ما نمی گوییم این مورد بررسی نشود ولی این وسط قوه قضاییه را دزد كرده ایم، دولت كه تمام اركانش دزد است و حالا مجلس هم دزد است، پس چه كسی به جز سه قوه می خواهد این حكومت را نگه دارد؟ مردم به چه چیزی اعتماد كنند؟

تاج گردون در انتها اظهار داشت: مردم الان ۹ میلیارد دلار را باور كردند، شاید طبق گفته یكی از نمایندگان، مبحث رشوه گرفتن بابت دلارهای دولتی هم در بعضی موارد وجود داشته باشد اما نباید این حكم را برای همه بدهیم و باید حواس مان به حرف هایی كه می زنیم، باشد.
5.0 / 5
4453
1397/05/21
14:32:58
تگهای خبر: بازار , توسعه , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش