عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با ایسنا:

واردات شمش طلا به تولید داخلی كمك می نماید اما تاثیری بر قیمت ها ندارد

واردات شمش طلا به تولید داخلی كمك می نماید اما تاثیری بر قیمت ها ندارد میزان سنج: عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر می گوید واردات شمس طلا نمی تواند بر قیمت سكه و طلا در بازار داخلی اثرگذار باشد ولی به تولید مصنوعات طلا در داخل كشور كمك می نماید. او تصریح كرد كه با عنایت به هزینه های مالیات و گمرك برای مصنوعات طلا، واردات این كالا احیانا صرفه اقتصادی نخواهد داشت و در نتیجه عملی نخواهد شد هر چند كه احتمال دارد بانك مركزی در كل مجوزی برای واردات مصنوعات طلا صادر نكند.


محمد كشتی آرای در گفت وگو با ایسنا درباره تصمیم گمرك ایران برای ورود بدون محدودیت ارز، طلا و طلای خام به داخل كشور، اظهار داشت: در بسته جدید ارزی محدودیت ورود ارز و طلا به كشور با در نظر گرفتن شرایطی برداشته شده است. در گذشته ورود شمس طلا مطابق قانون آزاد بود ولی اگر كسی می خواست طلا وارد كشور كند باید منبع ارز مربوط به آن را مشخص می كرد.
وی ادامه داد: در این سیستم هر كسی می تواند بدون محدودیت ارز وارد كشور كند و چون طلا هم حكم ارز را دارد می توان طلای خام را بدون تعرفه گمركی و بدون مالیات بر ارزش افزوده وارد كشور كرد در نتیجه می توان بدون پرداخت هزینه مالیات و گمرك، ارز و طلا را در مبادی ورودی، اظهار و برگ سبز گمركی را دریافت كرد. اما نكته ای كه در بسته ارزی جدید بی سابقه بود واردات "مصنوعات طلا" است.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر افزود: طبق قانون از ابتدای انقلاب تا همین چند روز پیش (۲۰ مردادماه) ورود طلای تولید شده به كشور ممنوع بود ولی این بسته ارزی همپای واردات شمس طلا، واردات مصنوعات طلا را هم آزاد كرده است اما این واردات شرط هایی هم دارد كه من فكر می كنم آن شروط سبب محدودیت ورود مصنوعات طلا به كشور شود.

واردات مصنوعات طلا به صرفه نیست
كشتی آرای اضافه كرد: شرط ورود طلای تولید شده به كشور این است كه از بانك مركزی و سازمان استاندارد مجوزهای لازم دریافت شود ولی با عنایت به سالی كه بر اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از كالای ایرانی تاكید دارد فكر می كنم بانك مركزی فعلا این مجوز را به واردكنندگان ندهد چراكه اگر قرار باشد مصنوعات طلا وارد كشور شود این سیاست با سیاست اقتصاد مقاومتی مغایر است. بنابراین هرچند كه فعلا ورود مصنوعات طلا به كشور آزاد است اما به توجه اینكه باید برای واردات مصنوعات طلا، تعرفه گمركی و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كرد، مشخص نمی باشد كه برای واردكننده از نظر اقتصادی این واردات به صرفه باشد یا خیر. به نظر من با عنایت به این نكته واردات مصنوعات طلا به كشور در حد نامه گمرك باقی می ماند.
وی تصریح كرد: از سال های گذشته هم تعرفه گمركی ورود شمس طلا و مواد اولیه به كشور صفر بوده و بابتش مالیات بر ارزش افزوده هم پرداخت نمی شد. در نتیجه واردات این مواد اولیه هیچگونه هزینه ای در برندارد ولی اگر مصنوعات وارد شود هم مالیات بر ارزش افزوده و هم تعرفه گمركی دارد. بنابراین شاید از لحاظ اقتصادی برای واردكننده به صرفه نباشد.

آیا مصنوعات طلا ساخت داخل با نمونه های خارجی قابل رقابت است؟
كشتی آرای در پاسخ به اینكه آیا احتمال ندارد كه بانك مركزی در این مورد خاص و در شرایط اقتصادی فعلی مبحث پشتیبانی از كالای ایرانی را در اولویت دوم قرار داده و مجوز واردات مصنوعات طلا را صادر كند؟ اظهار داشت: با عنایت به تعرفه گمركی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فكر می كنم واردات مصنوعات طلا نتواند با طلای تولید شده در داخل رقابت كند ولی در هر حال باید صبر نماییم تا ببینیم آیا كالایی وارد می گردد و اگر وارد می گردد آیا می تواند با ساخت داخل رقابت كند یا خیر.
وی تصریح كرد: هم اكنون كیفیت تولیدات مصنوعات طلا در ایران در حد كشورهای دیگر است و نیازی به واردات نداریم البته درست است كه گاهی اوقات مصنوعات طلا به صورت قاچاق وارد كشور می گردد ولی باید دقت نماییم كه قاچاق نه تعرفه گمركی دارد و نه مالیات بر ارزش افزوده؛ در نتیجه در صورتیكه قرار باشد مصنوعات طلا به صورت قانونی وارد كشور شود شاید از لحاظ اقتصادی و هزینه تمام شده برای واردكننده صرفه نداشته باشد.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به اینكه آیا واردات شمس طلا بدون هزینه تعرفه گمركی و مالیات می تواند بر معاملات و قیمت سكه و طلا در بازارهای داخلی اثرگذار باشد؟ اظهار داشت: واردات شمس طلا هیچ تاثیری روی قیمت در داخل كشور ندارد چراكه وابسته به قیمت های جهانی است ازاین رو اگر واردات شمس طلا افزایش یابد نباید فكر نماییم كه قیمت طلا ارزان تر می گردد اما از طرفی واردات شمس یك حسن دارد و آن اینكه از آنجایی كه شمس طلای وارداتی استاندارد است مصنوعاتی كه ما در داخل با آن شمش می سازیم می تواند كیفیت بالاتری را داشته باشد و در نتیجه واردات شمس طلا به تولید داخل كمك می نماید.5.0 / 5
4940
1397/05/26
13:58:56
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش