انتقاد رییس اتاق بازرگانی از نبود حمایت صنعتی:

كمترین تسهیلات در ازای دریافت بالاترین مالیات!

كمترین تسهیلات در ازای دریافت بالاترین مالیات! میزان سنج: رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بنا بر گزارش بانك مركزی سهم تسهیلات پرداختی به صنعت كاهش یافته است، در صورتی كه در این سال ها بالاترین سهم مالیات را صنعت پرداخت كرده و این سهم در سال 1395 به ۵۵ درصد مالیات كل كشور رسیده است؛ بنابراین باید پرسید آیا این برخورد در جهت پشتیبانی از صنعت است؟!


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در شصت و چهارمین شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، به توزیع قدرت و اختیارات دولت در استان ها اشاره و اظهار نمود: این مورد طی چهار سال قبل در اتاق بازرگانی ایران در حال پیگیری بوده و مطالعات نشان می دهد، توسعه اقتصادی و تقسیم امكانات بدون توجه به مسائل جغرافیایی، قومیتی و طبیعی صورت می گیرد و متاسفانه یك نسخه واحد برای كل كشور عرضه می گردد.
رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: از دیدگاه بخش خصوصی باید قدرت دولت به استاندارها و حتی رؤسای سازمان ها در استان ها تفویض شود. البته نگاه استانداران هم باید از نگاه هزینه ای به تولید ثروت تبدیل گردد و اگر این تفویض صورت پذیرد، توسعه منطقه ای مناسبی در كشور محقق می گردد.
وی هم چنین با اشاره وضعیت اقتصادی كشور، اظهار داشت: در شرایط خاص امروز یكی از مسائلی كه باید مد نظر قرار گیرد، افزایش اعتماد فعالان اقتصادی به دولت می باشد. اما متاسفانه نتیجه اقدامات عجولانه و غیركارشناسی به افزایش جو بی اعتمادی منجر شده كه این رویه فضا را به سمت نامناسبی می برد.
شافعی افزود: اعتقاد راسخ داریم باید با سوء استفاده كنندگان و سودجویان به شدیدترین نحو برخورد شود، اما آیا برخوردهای عجولانه اخیر به افزایش بی اعتمادی نمی انجامد؟
وی اظهار داشت: از لحاظ منابع وضعیت خوبی نداریم، اما شیوه توزیع و نحوه مصرف آنها هم نتایج مطلوبی در برنداشته است. بعنوان مثال مساله اشتغال خوب درك نشده است و منابع طرح های اشتغالزایی زود بازده در تمام دولت ها، اشتغال قابل توجهی را به دنبال نداشته است.
شافعی به وضعیت صنعت اشاره نمود وگفت: آمارها نشان داده است باوجود گسترش كمی واحدهای صنعتی، سیاست های دولت ها در جهت پشتیبانی از صنعتگران نیست. بنا بر گزارش بانك مركزی سهم تسهیلات اعطای به بخش صنعت در سال های 1385 تا 1395 از 8.28 به 5.19 درصد كاهش یافته است. این میزان در بخش كشاورزی از 8.14 به 8.8 و در حوزه صادرات از 5.1 درصد به 0.4 درصد رسیده است. در صورتی كه در این سال ها بالاترین سهم مالیات را صنعت پرداخت كرده و این سهم در سال 1395 به ۵۵ درصد مالیات كل كشور رسیده است. آیا این برخورد در جهت پشتیبانی از صنعت است؟
وی اظهار داشت: امیدورام با عنایت به اشتباهات گذشته و نگاه درست به وضع موجود، راهكارهای صحیحی را برای مقابله با هجوم اقتصادی دشمن اتخاذ نمود.5.0 / 5
4442
1397/06/05
14:49:38
تگهای خبر: توسعه , دولت , صنعت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش