سیگارها در پستو بازار در التهاب!

سیگارها در پستو بازار در التهاب! میزان سنج: رییس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی از ورود پول های سرگردان به خرید سیگار توسط افراد غیر مرتبط اطلاع داد و اعلام نمود: سیگارهای خریداری شده به پستوها منتقل شده و شاهد التهاب در بازار محصولات دخانی هستیم.محمدرضا تاجدار در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با افزایش غیر متعارف قیمت سیگار و تعارض قیمت عرضه توسط واحدهای فروش به مصرف كنندگان نسبت به قیمت درج شده روی پاكت های سیگار اظهار نمود: بخشی از افزایش قیمت ها طبیعی است اما شاهد پدیده ای هستیم كه بر مبنای آن قیمت عرضه شده توسط واحدهای فروش با قیمت درج شده روی پاكت های سیگار متفاوت می باشد و سود حاصل از این تعارض به جیب دلالان و محتكران سیگار می رود.

وی افزود: قیمت دلار در سال قبل حدود ۳۴۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان بود اما امسال به حدود ۸۰۰۰ تومان در سامانه نیما افزایش یافته است كه این نشان دهنده رشد ۱۰۰ درصدی قیمت است و در حوزه محصولات دخانی كه ۷۰ تا ۸۰ درصد مواد اولیه وارداتی است، شاهد رشد قیمت ها هستیم.

رییس هیات مدیره انجمن تولید كنندگان، وارد كنندگان و صادر كنندگان محصولات دخانی همینطور به مصوبه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با عوارض مربوط به مالیات سیگار اشاره نمود و اظهار داشت: به ازای هر كارتن سیگار تولید داخل ۷۵ هزار تومان، تولید مشترك ۱۵۰ هزار تومان، برند خارجی تولید داخل ۲۵۰ هزار تومان و سیگار وارداتی ۶۰۰ هزار تومان عوارض دریافت می گردد كه این مساله هم در افزایش قیمت ها اثرگذار است.

تاجدار با اشاره به اینكه در سه ماهه ابتدایی سال جاری شاهد كاهش ۲۰ درصدی تولید محصولات دخانی هستیم، اظهار داشت: علت اصلی این مساله عدم تخصیص ارز به واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه است و كاهش عرضه، میزان تقاضا را افزایش داده كه این مساله تنها مربوط به محصولات دخانی نیست و به سایر اصناف هم مربوط می گردد.

وی با اشاره به اینكه پول های سرگردان به حوزه محصولات دخانی وارد شده است، اظهار نمود: سیگار از كالای مصرفی به كالای سرمایه ای تغییر پیدا كرده و برخی افراد برای حفظ ارزش پول خود آغاز به خرید سیگار و انبار آن كرده اند، افراد غیر مرتبطی كه فاصله عرضه و تقاضا را افزایش داده اند و اساسا كنترل بازار از دست رفته است، چراكه همین افراد می توانند قیمت ها را كنترل كنند.

رییس هیات مدیره انجمن تولید كنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی با اشاره به اینكه طی مدت زمانی ۲۰ روز شاهد ثبات نرخ ارز در سامانه نیما و عرضه آن به تولید كنندگان بودیم، اظهار داشت: در كنار این مساله نظارت و كنترل تعزیرات باعث آرام شدن فضا و كاهش قیمت ها شد، اما التهابات اخیر قیمت ارز مجددا پول های سرگردان را به حوزه سیگار وارد كرده و سیگارهای خریداری شده را به پستوها برده است.

وی افزود: به صورت حتم تولید كنندگان راغب به افزایش قیمت سیگار در بازار نیستند و در شرایط فعلی روی نقطه سر به سر و حتی در حال زیان دهی امورات خویش را سپری می كنند. آنچه رخ می دهد مربوط به بازار توزیع است و در صورت تامین منابع ارزی به صورت حتم حباب دخانیات خواهد شكست و قیمت ها واقعی می گردد.

تاجدار همینطور در مورد وظیفه دستگاه های نظارتی درمورد كنترل عرضه در سطح بازار و نظارت بر قیمت فروش عرضه كنندگان بیان كرد: مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور كه زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می كند، تعزیرات و هم سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان باید در این رابطه ورود كرده و نسبت به كنترل قیمت ها اقدام نمایند.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، همزمان با شروع سال جاری شاهد التهاب و نوسان در سطح عرضه محصولات دخانی بودیم؛ به گونه ای كه هر بسته سیگار در بعضی خرده فروشی ها تا قیمت بیش از دو برابر هم به متقاضیان مصرف فروخته می گردد و در این بین هیچ نهاد نظارتی نسبت به سودجویی دلالان و واسطه ها ورود نكرده و در این بین تولیدكننده و مصرف كننده متضرر شده و افراد واسطه سود حاصل از خرید و فروش سیگار را به جیب می زنند.
5.0 / 5
4914
1397/06/18
21:22:46
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش