گزارش میزان سنج به نقل از مهر؛

وام های بی اثر مسكن، كاهش ۵۰ درصدی سهم مسكن از كل تسهیلات بانكی

وام های بی اثر مسكن، كاهش ۵۰ درصدی سهم مسكن از كل تسهیلات بانكی میزان سنج: كاهش شدید حجم تسهیلات بخش مسكن از كل تسهیلات بانكی در كنار جهش قیمت مسكن سبب شده تا تسهیلات بانكی خرید مسكن تأثیری در قدرت خرید مسكن خانوارها نداشته باشد.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، بازار مسكن در ماه های اخیر دستخوش تلاطمات و اتفاقات متفاوتی شده كه آخرین وضعیت آن، ركود تورمی گزارش شده است.
اگرچه نوسانات بازارهای موازی یكی از اصلی ترین و مهم ترین علل و عوامل وقوع این نابسامانی ها خصوصا در بخش تورمی آن و هم كاهش قدرت خرید خانوارها (ركود) به حساب می آید، اما بی گمان بی توجهی دولت به تقویت نظام بانكی جهت تقویت پرداخت تسهیلات خرید مسكن هم در عدم خروج از ركود بی تأثیر نیست.
رحیمی اناركی: تسهیلات مسكن از محل اوراق، كمبود منابع ندارد
ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن به تازگی در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه صندوق پس انداز مسكن یكم در شرایط فعلی با مشكل منابع تأمین اعتبار این صندوق روبه رو است اظهار داشت: با این وجود در مورد تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن با این مشكل مواجه نیستیم و صندوق سپرده ممتاز بعنوان صندوق پشتیبان این نوع تسهیلات، منابع خوبی در اختیار دارد از همین رو بانك مركزی به بانك ملی هم مجوز داده تا از این ابزار برای پرداخت تسهیلات مسكن استفاده نماید.
سهم ۸.۴ درصدی بخش مسكن از كل تسهیلات بانكی
اگرچه در ظاهر بانك ملی هم با استفاده از ابزار اوراق تسهیلات مسكن در بازار تسهیلات دهی به بخش مسكن در كنار بانك تخصصی این بخش ایستاده، اما حجم اوراق تسهیلات مسكن صادره از جانب بانك ملی، تعداد اوراق عرضه شده در بازار سرمایه و هم میزان تسهیلاتی كه تا كنون داده شده به اندازه ای نیست كه بتواند بازار مسكن را تحت تأثیر خود قرار داده و در خروج از ركود مؤثر باشد.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده، سهم بخش مسكن از كل تسهیلات بانكی تنها ۸.۴ درصد است این در شرایطی است كه در سال های ۹۰ و ۹۱ و تا قبل از آغاز دوره طولانی ركود مسكن، سهم این بخش اقتصادی از كل تسهیلات بانكی تا ۱۵ درصد هم می رسید؛ به مفهوم دیگر در سال های اخیر به تدریج سهم مسكن از كل تسهیلات پرداختی، به نصف كاهش یافته است.
بهانه بانك ها از بین رفت اما باز هم از تقویت وام خبری نیست
بر اساس نظر خیلی از كارشناسان اقتصادی، باآنكه یكی از بهانه های بانك ها برای افزایش تسهیلات با نرخ سود تعدیل شده، بالا بودن هزینه های تمام شده «پول» همچون نرخ سود سپرده های بانكی بود، اما با وجود گذشت یك سال از كاهش سود سپرده ها و هم كاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای معتبر كه قیمت تمام شده پول را برای بانك ها می كاهد، اما خبری از افزایش سقف، سهم و تعداد بانك های عامل تسهیلات مسكن نیست و امكان كاهش بیشتر سود تسهیلات هم وجود ندارد. این در شرایطی است كه طی ماه های اخیر ارزش افزوده بخش مسكن ارتقای قابل توجهی داشته و پرداخت تسهیلات با بازپرداخت طولانی مدت به این بازار، برای بانك ها توجیه پذیر است.
بت شكن: افزایش تعداد تسهیلات ساخت مهم تر از تسهیلات خرید مسكن
محمد هاشم بت شكن مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور پولی و بانكی معتقد است: «متغیرهای مختلفی از نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم عمومی، نرخ رشد قیمت مسكن و همینطور عملكرد شبكه بانكی در پرداخت تسهیلات تا مباحثی همچون برجام، نرخ سود سپرده های بانكی و نرخ سود تسهیلات، مجموعه عوامل موثر بر سمت و سوی بازار معاملات ملك و ساخت و ساز مسكن هستند.»
وی تسهیلات ساخت را از تسهیلات خرید مسكن در شرایط فعلی بازار مسكن مؤثرتر می داند و می افزاید: هم اكنون تنها تسهیلاتی كه با نرخ سود جذاب در بخش مسكن پرداخت می شود، تسهیلاتی است كه از محل صندوق پس انداز مسكن یكم در اختیار مشتریان قرار دارد؛ اما چرا زمانی كه نرخ سود تسهیلات صندوق یكم در بافت های فرسوده به ۶ و در سایر بافت های شهری به ۸ درصد كاهش پیدا كرد، با حجم انبوه متقاضی ثبت نام در این صندوق روبه رو نشدیم؟
تسهیلاتی كه در قدرت خرید مسكن خانوار بی اثر هستند
وی با اشاره به اینكه همچنان میزان ورودی به صندوق مسكن یكم مانند پیش از كاهش نرخ سود تسهیلات و روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر است، بر این اعتقاد است كه وجود محدودیتی چون قید اجبار «خانه اولی های متقاضی خرید آپارتمان در بافت فرسوده» برای پرداخت تسهیلات ۶ درصدی در عدم استقبال مردم از این صندوق بی تأثیر نیست، اما عامل مهم تر، افزایش ۲۵ تا ۲۷ درصدی قیمت مسكن (به طور میانگین) در ۹ ماه گذشته و نقش كمرنگ این نوع تسهیلات در افزایش قدرت خرید مسكن سپرده گذاران است.
مقام مسئول بانكی: ناتوانی بانك ها در وصول اقساط معوقه؛ علت كاهش تسهیلات مسكن
محمدعلی دهقان دهنوی عضو هیئت مدیره بانك عامل بخش مسكن هم در گفت وگو با خبرنگار مهر در مورد علت كاهش سهم تسهیلات مسكن از كل تسهیلات شبكه بانكی علی رغم مهیا بودن زمینه های آن اظهار نمود: قدرت تسهیلات دهی بانك ها از نظر حجم تسهیلات وابسته به وصول تسهیلات پرداختی قبلی است و از نظر نرخ آن وابسته به نرخ سود سپرده هاست. از آنجایی كه بانك های تجاری طی یك سال قبل تغییر مطلوبی در وصول اقساط تسهیلات قبلی نداشتند و روند همان است، ازاین رو از نظر افزایش حجم و تعداد تسهیلات پرداختی هم اتفاقی نیفتاده است.
وی در مورد عدم كاهش نرخ سود تسهیلات هم افزود: از نظر نرخ هم به علت تمدید یك ساله سپرده ها در شهریور سال قبل و همینطور انتشار الزامی اوراق ۲۰ درصدی در زمستان ۹۶، تغییر محسوسی در هزینه منابع سپرده بانك ها رخ نداده ازاین رو انتظار كاهش نرخ سود هم وجود ندارد.
این مقام مسئول در بانك عامل بخش مسكن اضافه كرد: در این بانك به علت آنكه معوقات كمتری نسبت به سایر بانك ها داریم می توانیم نرخ های سود تسهیلات بخش مسكن كه حداقل بازار پول است، حفظ كنیم؛ ولی امكان كاهش نرخ سود تسهیلات بیش از این دیگر وجود ندارد.

5.0 / 5
4940
1397/06/31
14:23:32
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش