دستاوردهای محققان كشور در حوزه الكترونیك پوشیدنی

تولید پارچه های گرمكن با كمك چاپگرهای ۳بعدی الكترونیكی، ساخت گرمكن صندلی خودرو

تولید پارچه های گرمكن با كمك چاپگرهای ۳بعدی الكترونیكی، ساخت گرمكن صندلی خودرو میزان سنج: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان چاپگرهای الكترونیكی سه بعدی را برای چاپ مدارهای الكترونیكی انعطاف پذیر تولید كردند و به قول آنها با استفاده از این دستگاه علاوه بر تولید حسگرهای فشار، این محققان موفق به ساخت پارچه های گرمكنی شدند كه استفاده از آن، افراد را از لباس های ضخیم در سرما بی نیاز می كند.علی قره خانی، مدیر تحقیق و توسعه این شركت دانش بنیان در گفت وگو با ایسنا، طراحی و ساخت انواع ربات ها را زمینه تحقیقاتی این شركت عنوان نمود و اظهار داشت: پرینترهای تولید شده در این شركت، پرینترهای الكترونیك چاپی است كه با استفاده از آن می توان مدارهای الكترونیكی را پرینت و تولید كرد.

وی كاربردهای این مدارها را در اسباب بازی ها، وسایل برقی و تلویزیون ها دانست و تصریح كرد: این دستگاه به گونه ای طراحی شده است كه مدارهای الكترونیكی را نه تنها بر روی بردهای سخت، بلكه می توان بر روی سطوح نرمی چون لباس، طلق های كاربردی در خودرو و حسگرهای فشار تولید كرد.

قره خانی افزود: ما با استفاده از این قابلیت توانستیم گرمكن صندلی خودرو را تولید نماییم، ضمن آنكه حسگر فشار نرم را با فرآیند پرینت، تولید كردیم.

به گفته وی حسگرهای فشار در وسایل جدید خانگی استفاده می گردد. در این وسایل به جای استفاده از سوئیچ از حسگرهای لمسی استفاده می گردد.

وی با اشاره به مزیت این دستگاه تصریح كرد: هم اكنون برای تولید یك مدار الكترونیكی به روش سنتی(لیتوگرافی) مدت یك تا دو روز زمان نیاز دارد، اما با استفاده از این پرینترها می توان در چند ثانیه مدارهای الكترونیكی مورد نیاز را به تولید رساند.

این محقق با اشاره به اینكه دستگاه چاپگر سه بعدی با استفاده از جوهرهای رسانا، مدارهای الكترونیكی را تولید می كند، افزود: ساختار این چاپگر به گونه ای است كه با استفاده از جوهرهای رسانا كار می كند. در جوهر رسانا در پرینترهای معمولی پس از یك بار پرینت گرفتن چشمه های آن كور می شود، ولی این نوع جوهرها برای چاپگرهای الكترونیكی طراحی شده و می توان با آن انواع مختلفی از مدار را در كسری از ثانیه تولید كرد.

قره خانی با اشاره به اینكه دنیا به سمت الكترونیك و مدارهای پوشیدنی پیش می رود، افزود: پایه این فناوری این نوع پرینترها است. این تكنولوژی ۱۰ سال است كه در دنیا متداول شده و الان كشور ما با ساخت این چاپگرها توانسته همگام با دنیا پیش برود.

وی با اشاره به اینكه این چاپگرها طی دو سال با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو به تولید رسیده است، خاطرنشان كرد: علاوه بر گرمكن صندلی و حسگر فشار، پارچه های گرمكنی را تولید كردیم؛ زمانی كه از این پارچه در لباس استفاده شود، نیاز به استفاده از كت های ضخیم نیست.

این محقق با اشاره به اینكه این پارچه به پاور بانكی متصل می گردد و گرمای لازم را تولید می كند، تصریح كرد: این پارچه با استفاده از یك پاور بانك هزار میلی آمپر ساعت می توان ۱۰ ساعت گرما تولید نماید. در حال مذاكره با صنایع پوشاك برای تولید صنعتی آن هستیم.

قره خانی با تاكید بر اینكه نمونه خارجی این دستگاه بسیار گران است، اظهار داشت: ما به مرحله ای رسیده ایم كه می توانیم نیاز كشور را از این دستگاه در زمینه تحقیقاتی و تولیداتی برطرف نماییم.

وی با اشاره به اینكه ما برای این دستگاه و برای محصولاتی كه به واسطه این پرینترها تولید می نماییم، مشتری هایی از داخل و خارج كشور داریم، تصریح كرد: رقبای كانادایی، كره ای، آلمانی در پوشاك در این حوزه ورود كردند و هنوز كشور تركیه وارد این عرصه نشده است و به محض آنكه این كشور ورود پیدا كنند بازار را از ما می گیرند، از این رو مایل بودیم با صنایع پوشاك ارتباط برقرار نماییم، ولی تابحال نتوانسته ایم.
5.0 / 5
4315
1397/08/11
00:40:24
تگهای خبر: بازار , بانك , تكنولوژی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش