در گفتگو با مهر عنوان شد؛

بورس توان جذب نقدینگی را دارد، دولت سیاست خود اعلام نماید

بورس توان جذب نقدینگی را دارد، دولت سیاست خود اعلام نماید میزان سنج: یك كارشناس بورس با اشاره به اینكه بازار بورس توان جذب نقدینگی را دارد، اظهار داشت: جذب نقدینگی در بورس مستلزم آن است كه دولت از قیمت گذاری دستور حذر كند.


علیرضا عسگری مارانی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بازار سرمایه طی سال جاری با رشد شاخص حجم معاملات رو به رو بوده كه این مورد نشان از جذب نقدینگی به سمت این بازار دارد، بازاری كه می تواند كلید حل مشكلات اقتصادی دولت به شمار آید؛ به نحوی كه این بازار تلاش می كند تا نقدینگی های سرگردان و خارج شده از سایر بازارهای موازی را، به سمت خود جذب كند؛ البته این جذب نقدینگی راهكارهایی دارد كه باید به آن عمل شود.
وی در مورد وضعیت فعلی بازار سرمایه و رشد آن اضافه كرد: رشد بازار سرمایه از یك قانون تبعیت می كند كه این قانون، عرضه و تقاضا است، آنچه بعنوان نوسان در بازار سرمایه دیده می گردد تنها به یك دلیل است و آن هم به ابهام در قیمت گذاری ها و سایر متغیرهای كلان اقتصادی مربوط است.
عسگری مارانی افزود: اگر ما در شاخص های كلان اقتصادی خود شفافیت داشته باشیم، بازار سرمایه می تواند رشد كند و توسعه یابد. خیلی از متغیرهای كلان اقتصادی همچون نرخ ارز هنوز مبهم است و این ابهام به بازار سرمایه هم رسیده به گونه ای كه نوساناتی را در این بازار شاهد می باشیم.
وی اضافه كرد: اگر بخواهیم توجه به سمت بازار سرمایه بیشتر شود و نقدینگی به سمت این بازار برود باید عوامل تاثیر گذار بر آنرا مورد بررسی قرار دهیم و دولت هم باید اولویت های خویش را در مورد بازار سرمایه اعلام نماید.
به اعتقاد این كارشناس بازار سرمایه، دولت هنوز اعلام نكرده كه بازار سرمایه در چه اولویتی قرار دارد، اگر بنا به قول های مسئولین، بازار سرمایه جزو اولویت های نخست این دولت قرار دارد، باید این مورد را در سیاست ها و سایر بسته های تشویقی خویش را نشان دهد.
عسگری مارانی تصریح كرد: ابزارهای زیادی در بازار سرمایه همچون بازار سهام و بورس كالا وجود دارد كه می تواند باعث جذب نقدینگی به سمت این بازار شود، اگر ابزارهای مالی را مورد استفاده قرار دهیم و به توسعه آن ها اقدام نماییم، هیجان بازار می خوابد و ما شاهد جذب نقدینگی های سرگردان در بازار خواهیم بود. نقدینگی هایی كه با هدف توسعه بازار خواهد بود و نه صرفا نوسان گیری.
وی تصریح كرد: دولت باید از دستوری كردن قیمت ها و اجبار در قیمت گذاری دوری كند، در این صورت است كه شركت ها برای سودآوری و توسعه تلاش می كنند، بعد از آن، شاهد ثبات در بازار سرمایه به علت ثبات در سودآوری و دوری از ابهام قیمت گذاری بنگاه های تولیدی خواهیم بود و در نهایت نقدینگی ها به سمت این بازار جذب می گردد.
عسگری مارانی تصریح كرد: اولویت دولت برای گذر از این دوران اقتصادی هنوز معلوم نیست و اگر بازار سرمایه در اولویت قرار دارد باید با استفاده از سیاست ها و ابزارهای مورد نظر این اولویت مشخص شود.


5.0 / 5
4585
1397/08/13
13:18:11
تگهای خبر: ابزار , بازار , بورس , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش